ایران باید ثابت کند تحلیل تیم ترامپ عملی نمی‌شود
کد خبر: 955361
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040X3
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۷
کارشناس مسائل امریکا:
جمهوری اسلامی ایران باید ثابت کند تحلیل اطرافیان ترامپ عملی نمی‌شود و نشان دهد ایران اهل مذاکره نیست تا امریکا سطح کار خودش را عوض کند.
سرویس سیاست جوان آنلاین: فؤاد ایزدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اظهارات اخیر ترامپ که گفته «دوست دارم از ایران به من زنگ بزنند»، گفت: ترامپ واقعاً علاقه‌مند است که رئیس جمهور ایران به وی زنگ بزند و فراتر از آن علاقه‌مند به دیدار است، این مسئله هم به حالت روحی و روانی ترامپ برمی‌گردد که دوست دارد توجهات را جلب کند و مخصوصاً کار‌هایی را که دیگران و رؤسای جمهور قبلی امریکا نتوانستند انجام دهد، انجام دهد.
این کارشناس مسائل امریکا تأکید کرد: رؤسای جمهور قبلی امریکا هیچ‌کدام نتوانسته بودند با مقامات ایران ملاقات کنند و ترامپ علاقه دارد که این کار را انجام دهد. مسئله‌ای که کمتر به آن توجه می‌شود این است که فرق است میان ملاقات و مذاکرات و فرق است میان گفت‌وگو و مذاکره. مذاکره یعنی بده و بستان و امریکایی‌ها شاید علاقه هم دارند با ایرانی‌ها دیدار و گفت‌وگو کنند و بعد هم کاری را می‌خواهند دیکته کنند یعنی همان کاری که آقای پمپئو روی کاغذ نوشت را برای ایران بخوانند.
ایزدی گفت: آن چیزی که امریکا به آن علاقه ندارد این است که مذاکره کنند، چون مذاکره بده و بستان است و حتی اگر این را هم قبول کنند باید چیزی بدهد حتی اگر کم باشد. ولی امریکایی‌ها اصلاً علاقه‌مند به مذاکره نیستند و گرنه در گذشته این را ثابت می‌کردند. این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: امریکا از زمان کودتای ۲۸ مرداد همواره به دنبال توطئه علیه ایران بوده است، از صدام حمایت و بار‌ها هم ما را تحریم کرده الان هم ژست نظامی می‌گیرد. وی ادامه داد: امریکایی‌ها بحث مذاکره را مطرح می‌کنند ولی در عمل به دنبال مذاکره نیستند، آن‌ها اصلاً آمادگی مذاکره را ندارند، اگر داشتند ۱۲ شرط نمی‌گذاشت که ایران نتواند آن را اجرا کند.
این کارشناس مسائل امریکا گفت: یکی از نقد‌هایی که افرادی مانند بولتون به دولت‌های قبلی امریکا دارند این است که شما چرا اصلاً با ایران مذاکره می‌کردید و معتقد بودند مذاکره با ایران عمر جمهوری اسلامی ایران را افزایش می‌دهد. الان هم فقط شعار مذاکره را می‌دهند، چون معتقدند هر وقت داخل کشور بحث مذاکره مطرح می‌شود در کشور یکسری درگیری‌های لفظی ایجاد می‌شود.
ایزدی خاطرنشان کرد: هر زمانی دیدید که امریکا به طرف مقابل حتی یک امتیاز کوچک می‌دهد بدانید که آمادگی مذاکره دارد.
این استاد دانشگاه تأکید کرد: رهبری هم فرمودند: با امریکا و این دولت مذاکره نمی‌کنیم، چون برای مذاکره باید یکسری ویژگی‌ها وجود داشته باشد که دولت امریکا این ویژگی‌ها را ندارد.
وی گفت: اطرافیان ترامپ به او گفته‌اند فشار را زیاد کنیم، ایران پای میز مذاکره می‌آید. کاری که جمهوری اسلامی ایران باید بکند این است که نشان دهد تحلیل اطرافیان ترامپ درست از آب در نمی‌آید و نشان دهد ایران اهل مذاکره نیست تا امریکا سطح کار خودش را عوض کند یعنی یقین پیدا کند که نمی‌شود از ایران امتیاز گرفت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار