پارک‌های علم و فناوری استان‌ها سدی در مقابل سیاست‌های خصمانه تحریمی
کد خبر: 955009
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040RN
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۵
سیاستگذاری‌های خصمانه امریکا علیه ایران نه تنها با تشدید تحریم‌ها نمی‌تواند مانعی بر سر راه رونق اقتصادی و تولید ملی ایران باشند ...
میترا شهبازی
سرویس ایران جوان آنلاین: سیاستگذاری‌های خصمانه امریکا علیه ایران نه تنها با تشدید تحریم‌ها نمی‌تواند مانعی بر سر راه رونق اقتصادی و تولید ملی ایران باشند بلکه انجام چنین اقداماتی بیش از پیش محرکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان است تا با عزمی جزم به تولید محصولات ایرانی و ملی دست بزنند؛ چراکه به گفته رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان، کالا را می‌توان تحریم کرد، اما دانش یک کشور را هیچ زمانی نمی‌توان تحریم کرد. بنابراین این شرکت‌ها سعی می‌کنند در اقتصاد دانش‌بنیان، پایدارترین اقتصاد‌ها را با فعالیت‌های نوآورانه گسترش دهند. این حرکت اکنون در اغلب پارک‌های علم و فناوری تهران، زنجان، البرز، قم، گیلان، مازندران و دیگر استان‌های کشور در حال انجام است و از نمونه‌های فعالیت آن‌ها می‌توان به افزایش غلظت اسید‌های موجود در گوشت و لبنیات تا ۶۰درصد اشاره کرد که کمک بزرگی به درمان انواع سرطان می‌کند؛ گام مهمی که در بخش درمانی کشور برداشته شده است و تنها بخش کوچکی از فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان را شامل می‌شود.

زمان آن رسیده است که توجه‌ها از درآمد‌های حاصل از فروش نفت خام برداشته شود و بخش‌های علمی کشور فعال‌تر شوند؛ کاری که با افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علمی و فناوری در استان‌های کشور آغاز شده و قرار است تولید را رونق بخشد و اقتصاد را در سطح بین‌المللی توسعه دهد. با این شرایط که امریکا روز به روز بر سیاست‌های خصمانه‌اش می‌افزاید، نیاز است استان به استان و شهر به شهر به لحاظ علمی پیشرفت کنند تا هیچ تحریمی نتواند مانعی برای فعالیت‌های اقتصادی کشور ایجاد کنند. به گفته رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان کالا را می‌توان تحریم کرد، اما دانش یک کشور را در هیچ زمانی نمی‌توان تحریم کرد. علی باستی با اشاره به نقش مهم شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه کشور اضافه می‌کند: «شرکت‌های دانش‌بنیان، مؤسسه‌های کوچک و متوسطی از بخش خصوصی هستند که تجاری‌سازی، نوآوری، اختراعات و کاربردی کردن تحقیقات هدف این شرکت‌هاست.» گفتنی است که در پارک علم و فناوری استان گیلان ۱۰ مرکز رشد و بالغ بر ۳۰۰ شرکت واحد فناور و هسته فناور حضور دارد. سیدحسین اخوان‌علوی، رئیس پارک علم و فناوری استان قم نیز با تأیید مطالب فوق بیان می‌کند: «رشد و اعتلای اقتصادی و دستیابی به مؤلفه‌های استاندارد رونق تولید، تنها با حمایت از شرکت‌های فناور و توجه به کسب و کار‌های نو انجام می‌شود.»

تبدیل اقتصاد سنتی به اقتصاد دانش‌بنیان

گفتنی است که در سال گذشته زنجان بیشترین نرخ رشد شرکت‌های دانش‌بنیان را در کشور به خود اختصاص داده و از ۳۲ به ۵۴ ارتقا یافته است. رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان با اشاره به اینکه در منطقه رتبه یک علمی را داریم، بیان می‌کند: «در دنیا رتبه ۱۶ را داریم و نیازمند علم و پژوهش برای دستیابی به رشد اقتصادی هستیم.» لازم به ذکر است که تولید و اقتصاد دانش‌بنیان با تربیت دانش‌آفرینان و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد و سبب می‌شود تا اقتصاد سنتی به اقتصاد دانش‌بنیان تبدیل شود. داود مرادخانی اضافه می‌کند: «در کارگروه اقتصاد دانش‌بنیان استان اهدافی از جمله ایجاد ارزش‌افزوده در حوزه اجتماعی، اقتصادی، استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها، ایجاد اشتغال پایدار، جلوگیری از مهاجرت به خارج از کشور، ارتقای سطح درآمد، مدیریت هدفمند منابع و تبدیل اقتصاد سنتی به دانش‌بنیان پیگیری می‌شود.» رئیس پردیس گرمسار دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های نوآورانه و اقتصادی را پیش می‌برند، می‌گوید: «برخی شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تصفیه آب فعالیت می‌کنند. برای مثال قرار شده که از برج فناوری دانشگاه گرمسار برای تصفیه آب شور چشمه‌های شهرستان، جداسازی نمک‌هایی با ارزش موجود در آب برخی چشمه‌ها و به کارگیری نانوفیلتر‌ها در واحد‌های صنعتی و تولیدی استان سمنان بهره برداری شود.» به گفته حسینی ورکیانی، نمک جدا شده از آب این چشمه‌ها برای مصارف طبی قابل استفاده است.

لغو تحریم‌ها به واسطه کشور‌های خارجی

مضاف بر آنچه تا کنون گفته شده است، به گفته مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور به تازگی با افزایش غلظت اسید‌های موجود در گوشت و لبنیات از سوی محققان گام مهمی برای درمان سرطان برداشته شده است. علی‌اکبر تقی‌زاده در این باره می‌افزاید: «ابتدا موفق شدیم غلظت لینولئیک اسید کونژوگه را به دو درصد و اکنون به ۶۰ درصد افزایش دهیم.» وی ادامه می‌دهد: «بسته به ایزومر‌های مختلف این افزایش غلظت در درمان‌های ضددیابت، ضد چاقی، ضد پوکی استخوان و ضد تصلب شرایین مؤثر است.» علی‌اصغر کمالی‌زاده، شهردار کرج نیز با اشاره به فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان بیان می‌کند: «می‌توان از پتانسیل شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلفی همچون پسماند، آی تی، فضای سبز، ترافیک و ... بهره برد.» علاوه بر مزایای متعدد فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان که سالانه منجر به اشتغالزایی برای صد‌ها هزار نفر از جوانان می‌شود و به تولید ملی رونق می‌دهد، به تازگی نیز یک واحد فناور مستقر در پارک علم و فناوری همدان با تکیه بر توانمندی‌های داخلی، توانسته است قیر خود‌ترمیم با عمر طولانی را در کشور تولید کند. علی قنبری مدیرعامل این واحد فناور در استان همدان اضافه می‌کند: «برای این محصول فناور تقاضا از کشور‌های خارجی وجود دارد ولی ما در نظر داریم که این محصول را در کشور به تولید انبوه برسانیم.»

بنابراین با این شرایط می‌توان به این نتیجه رسید که تحریم‌ها نه تنها مشکلی برای فعالیت‌های اقتصادی ایران ایجاد نکرده‌است بلکه در طولانی مدت و با افزایش فعالیت‌های علمی و فناوری کشور، این کشور‌های خارجی هستند که خواستار تولیدات ملی ایران هستند و می‌خواهند روابط اقتصادی پابرجا بماند. گفتنی است که پارک‌های علم و فناوری در تمام مناطق تهران، زنجان، البرز، قم، گیلان، مازندران و دیگر استان‌های کشور فعال هستند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار