رها كردن قاچاقچيان ترقه، دویدن دنبال ترقه‌بازها!
کد خبر: 949719
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003z43
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۵
دو شب‌مانده به چهارشنبه سوری، شهر آرام است و به سان شب‌و روز‌های ناآرام مشابه سال‌های قبل حالت آماده‌باش برای فرارسیدن شبی جنگی به خود نگرفته است. این موضوع می‌تواند به دلیل تأثیر گرانی روی مواد محترقه باشد. عمده ترقه‌جات وارداتی است و با دلار غیردولتی، ظاهراً ترقه ترکاندن صرف نمی‌کند!
حسین فصیحی
سرویس جامعه جوان آنلاین: چهارشنبه سوری در چند سال اخیر به یک نگرانی ملی تبدیل شده است. هر چند در این شب تمام امکانات کشور برای عبور از شبی آرام به کار گرفته می‌شود، اما برجای ماندن فراوان کشته‌ها و مجروحان حکایت از ناکامی این تلاش‌ها دارد. براساس آمار سازمان اورژانس کشور در چهارشنبه سوری سال گذشته شش‌نفر در کشور کشته، ۲۲‌نفر دچار قطع عضو و ۵۲۰ نفر هم مجروح شدند. بیشترین سوانح هم متعلق به شهر‌های تهران و شیراز بوده است.

چرایی وقوع یک رفتار پرخطر
از ۱۵ اسفندماه معمولاً تلاش رسانه‌ای برای آگاهی‌سازی عمومی درباره پیامد‌های ناگوار استفاده از مواد محترقه به کار گرفته می‌شود. رسانه‌های مکتوب، سایبری و رسانه‌ملی برای برحذر داشتن نوجوانان و جوانان به عنوان عمده‌ترین قربانیان حوادث این شب تلاش خود را به کار می‌گیرند. وضعیت قانونی هم در این مورد مشخص است. ساختار قانونی کشور بر اساس مواد یک تا چهار قانون مجازات اسلامی، فروش، تبلیغ و توزیع انواع مواد محترقه، منفجره اعم از نظامی و غیرنظامی، شیمیایی، رادیواکتیو، میکروبی، گاز‌های بیهوش‌کننده، بی‌حس‌کننده و اشک‌آور و شوک‌دهنده‌ها (شوکرها) و تجهیزات نظامی و انتظامی را جرم دانسته و متخلفان را براساس مجازات‌های پیش‌بینی‌شده در مواد قانونی مورد اشاره تحت تعقیب قرار داده است. پرسش اساسی، اما این است که به زعم تلاش‌های به کار گرفته شده و صراحت قانونی در برخورد با متخلفان و مجرمان دلیل این همه ناآرامی چه می‌تواند باشد؟

عبور آرام پلیس از کنار اعمال مجرمانه
در حوزه حرف، آن‌چه از دستگاه قضایی و پلیس به گوش رسیده برخورد با متخلفان بوده است، اما ورود آسان مواد پرخطر به معابر و خرید و فروش آسان آن می‌تواند دلیلی بر عیان بودن ضعف‌ها در کنترل ورود این مواد پرخطر به کشور باشد. بنابراین پلیس به جای اینکه تمام توان خود را برای مقابله با خطرات احتمالی در این شب به کار گیرد و جان افراد خود را با خطر مواجه کند بهتر است با به کار‌گیری یک هزارم نیروی به کار گرفته شده در این شب با قاچاقچیانی برخورد کند که به آسانی این مواد پرخطر را وارد معابر شهر‌ها می‌کنند و هزینه‌های جبران ناپذیری را به دوش جامعه می‌گذارند. هزینه‌هایی که با از دست رفتن جان‌ها و مبتلا شدن به معلولیت‌ها هرگز جبران نخواهد شد.
موضوع دیگر در این بین افزایش سرسام‌آور قیمت مواد محترقه نسبت به مدت مشابه سال قبل است. از آنجا که خرید و فروش این کالا‌ها جرم محسوب می‌شود، بنابراین مقام‌های رسمی درباره جزئیات کالا‌ها و قیاس قیمت‌های آن با مدت مشابه سال قبل و درصد آن اعلام نظر نکرده‌اند، اما گزارش‌های میدانی از معابر شهر حکایت از افزایش چند صد درصدی این کالا‌ها دارد. یکی از دلایل آرام بودن این روز‌ها و شب‌ها شاید ریشه در بالا رفتن قیمت‌ها داشته باشد. در حالی که تاکنون تلاش‌های گسترده برای سپری شدن شبی آرام در چهارشنبه پایان سال نتیجه نداده امید‌ها به گران بودن این کالا گره خورده است تا یک جا هم که شده گرانی به خدمت سپری شدن آرامشی شبانه درآمده باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار