کلاس‌های درس علوم و تحقیقات به زیر ۱۸۰۰ متر انتقال می‌یابد
کد خبر: 940520
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003wfg
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۸
حالا دیگر لکه‌های خونی روی جزوات پاره‌پاره پخش شده در محوطه حادثه خشک شده است. دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات به جای آماده‌شدن برای امتحان، دفاع از پایان‌نامه و جشن فارغ‌التحصیلی سوار بر اتوبوس مرگ، آخرین واحد زندگی‌شان را در مسیر منتهی به دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات پاس کردند. اما پرونده این حادثه تا شناسایی و مجازات مقصران باز است و آنطور که معاون حقوق عامه دادستان کل کشور خبر داده، دادستانی شعبه ویژه‌ای برای رسیدگی به حادثه دانشگاه آزاد در نظر گرفته است. حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری هم در جلسه بحث و بررسی پیرامون حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه علوم‌وتحقیقات به مردم اطمینان داد، حقوق آسیب‌دیدگان حتماً لحاظ و استیفا خواهد شد و با مقصران احتمالی برابر موازین برخورد می‌شود.
زهرا چيذری
هشت روز از حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد می‌گذرد، اما داغ ۱۰ کشته و ۲۸ زخمی این حادثه هنوز تازه است. انگار این حادثه راه تشویش و دل نگرانی خانواده‌ها برای هزاران دانشجویی را که در این واحد مشغول تحصیل هستند باز کرده است. به همین خاطر هم در کنار خانواده‌های داغدار این حادثه و افرادی که عزیزانشان در اوضاع و احوال خوبی به سر نمی‌برند، همه مردم با حساسیت ویژه پیگیر رسیدگی به قصور رهاشدن مسیر ناایمن دانشگاه به حال خود هستندتا مبادا این حادثه تکرار شود. خانواده‌هایی که برای تحصیل فرزندانشان در این واحد دانشگاهی کم‌هزینه نمی‌کنند، اما ظاهراً هیچ بخشی از این هزینه‌ها صرف ایمن‌سازی مسیر تردد دانشجویان نشده است. مسئولان قضایی هم در این پرونده پیگیر ماجرا هستند. روزگذشته جلسه بحث و بررسی پیرامون حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه علوم‌وتحقیقات به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری و با حضور طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد و مسئولان مربوطه در دادستانی کل کشور برگزار شد.

رسیدگی ویژه
محمدجواد حشمتی، معاون حقوق عامه دادستان کل کشور در جلسه بحث و بررسی پیرامون حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه علوم و تحقیقات خطاب به رئیس دانشگاه آزاد گفت: «با توجه به محل احداث ساختمان دانشگاه و صعب‌العبور بودن محل رفت‌و‌آمد، متأسفانه تدابیر لازم برای عبور و مرور دانشجویان و کارکنان اندیشیده نشده بود و جاده تردد دانشجویان هم فاقد گاردریل و اتوبوس نیز فاقد معاینه فنی بود و دانشگاه آزاد با امکاناتی که دارد، می‌توانست محیط را ایمن کند، اما متأسفانه این کار انجام نشده است و باید هرچه سریع‌تر اقدامات پیشگیرانه در محیط دانشگاه در نظر گفته شود.»
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری هم در این جلسه با اشاره به ابعاد مورد توجه در این حادثه گفت: «اولاً در چارچوب قوانین اگر کسانی قصور و تقصیر داشتند میزان آن بررسی و متناسب با آن برخورد شود تا اینکه به عبرت و تجربه‌ای برای جلوگیری از تکرار آن تبدیل شود. همچنین مدیران و مسئولان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که اگر کوتاهی درگذشته صورت گرفته و در نقاط دیگر کشور هم مشکلاتی مشابه وجود دارد، آن را رفع نمایند.»
وی تصریح کرد: «دستگاه قضایی این اطمینان را می‌دهد که حقوق آسیب‌دیدگان حتماً لحاظ و استیفا خواهد شد و با مقصران احتمالی برابر موازین برخورد می‌شود.»
دادستان کل کشور با اشاره به بازدید خود از دانشگاه علوم‌وتحقیقات و دیدار با دانشجویان، با تذکر به افرادی که به دنبال این هستند از حادثه پلی برای رسیدن به اهداف خود درست کنند، افزود: «دستگاه قضایی مطالبات دانشجویان را پیگیری می‌کند، اما در این میان عده‌ای و دشمنان در پی موج سواری هستند.»
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری از جریان‌های سیاسی خواست که نقد‌ها را در یک محیط آرام و سالم و به گونه‌ای که دشمن نتواند از آن سوءاستفاده کند، طرح نمایند. دادستان کل کشور در پایان تأکید کرد: «بازپرس پرونده به صورت ویژه این پرونده را رسیدگی می‌کند.»

میراث‌دار ساخت‌و‌ساز‌های غیراصولی
۱۰ کشته و ۲۸ زخمی از این حادثه بر جای مانده، اما این حادثه تلنگری شد برای برخی تغییرات که یکی از آن‌ها انتقال واحد علوم و تحقیقات به زیر ارتفاع ۱۸۰۰متر است. صالح اسکندری رئیس سازمان چاپ و انتشارات و امور رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی درباره جزئیات این انتقال می‌گوید: «دانشگاه آزاد اسلامی میراث‌دار ساخت و ساز‌های غیراصولی و غیرکارشناسی در ۳۰سال گذشته در بالای ارتفاع ۱۸۰۰متر است. به‌گزارش فارس، بنابرتصمیم مسئولان واحد علوم و تحقیقات بخش‌های آموزشی مثل دانشکده‌ها که بیشتر محل تردد دانشجویان است، به زیر ارتفاع ۱۸۰۰متر انتقال خواهد یافت و قسمت‌های پژوهشی فعلاً در ساختمان‌های بالا استقرار خواهد یافت تا وضعیت این ساختمان‌ها و ابنیه‌ها مشخص شود.»
رئیس دانشگاه آزاد هم می‌گوید: «قراردادی با شرکت پیمانکار منعقد کردیم که ۸کیلومتر واحد علوم و تحقیقات را ایمن‌سازی کند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار