«ارتداد در ترازوی نقد» منتشر شد
کد خبر: 937118
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003vmo
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
کتاب «ارتداد در ترازوی نقد» اثری از محمد ترکمان که به نقد احکام و آثار دنیوی می‌پردازد، از سوی انتشارات کویر منتشر شد.
جوان آنلاين: انتشارات کویر کتاب «ارتداد در ترازوی نقد» اثری از محمد ترکمان نویسنده و قرآن پژوه که به نقد احکام و آثار دنیوی می‌پردازد، را در ۲۸۴ صفحه منتشر کرد.
فصل اول کتاب درباره آیاتی است که درباره ارتداد بحث کرده و بعد از بررسی این آیات مشخص می‌شود که از این گونه آیات هیچ گونه مجازات دنیوی برای افراد مرتد قابل استنباط نیست. فصل دوم به بررسی روایاتی که درباره افراد مرتد است می‌پردازد و نشان داده می‌شود که این روایات یا از جهت سند دارای مشکل هستند و یا بین خود آن‌ها اختلاف وجود دارد؛ و فصل سوم «ارتداد در ترازوی نقد» به بررسی نظرات فق‌ها پرداخته می‌شود و مشخص می‌شود که تقسیم بندی آن‌ها از ارتداد به فطری و ملی و عدم قتل زن مرتد فاقد دلیل معقول می‌باشد.
همچنین در فصل چهارم آمده است:، چون فق‌ها معتقدند که توبه مرتد فطری پذیرفته نمی‌شود، بحثی در باره توبه صورت گرفته و نشان داده شده است که خداوند توبه همه کس حتی فرد مرتد را می‌پذیرد.
نویسنده کتاب در فصل پنجم به بحث آزادی اندیشه و تفکر از نظر قرآن پرداخته است و نشان داده شده که قرآن این حق را به رسمیت شناخته و لذا با پذیرش آزادی تفکر و اندیشه، دیگر جایی برای مجازات دنیوی ارتداد نیست.
ترکمان در فصل آخر هم به بررسی امکان سوء استفاده حکومت‌ها برای از میدان به در کردن افراد اندیشمند به عنوان مرتد، پرداخته شده است.
برچسب ها: كتاب ، محمد تركمان ، نقد
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار