آیا ثواب و توشه‌ای برای جامانده‌های اربعین هست؟
کد خبر: 932722
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003udu
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹
نکاتی پیرامون زیارت اربعین از لسان آیت الله فاطمی‌نیا(حفظه الله)
استاد فاطمی‌نیا: استادی داشتم كه از كبار اوليای خدا بود، می‌فرمود برای زيارت اربعين پاداشی است كه براي عمل ديگر نيست، زائر اربعين امام حسين (ع) عاقبت بخير می‌شود؛ اين شامل كسانی هم كه از راه دور زيارت می‌كنند، می‌‍شود.

به گزارش سرویس دین و اندیشه جوان آنلاین، حضرت آیت الله فاطمی‌نیا(حفظه الله) در جلسات هفتگی مسجد ازگل درباره زیارت اربعین فرمودند: «استادی داشتم كه از كبار اوليای خدا بود، می‌فرمود برای زيارت اربعين پاداشی است كه براي عمل ديگر نيست، زائر اربعين امام حسين (ع) عاقبت بخير می‌شود؛ اين شامل كسانی هم كه از راه دور زيارت می‌كنند، می‌شود.» متن کامل سخنان ایشان که در تاریخ ٢۵ آبان ماه ١٣٩۵ بیان گردیده است، در ادامه از نظر می‌گذرد:

وقتی در آیات و روایاتْ عدد مطرح می‌شود، گاهی این عدد موضوعیت دارد و نفس عدد مقصود است و گاهی عدد موضوعیت نداشته و صرفا برای بیان کثرت استفاده میشود. از جمله اعدادی که موضوعیت دارد و دارای اسرار میباشد، عدد اربعین (چهل) است.
 
یکی از این اربعین‌ها، اربعین امام حسین (ع) است. درمیان معصومین علیهم السلام فقط امام حسین (ع) اربعین دارد؛ البته این مطلب اصلا به این معنا نیست که مقام حضرت سیدالشهداء (ع) از پیامبراکرم (ص) و یا امیرالمومنین (ع) بالاتر است، بلکه این مساله از اسرار ولایت است که از عقول ما خارج میباشد!

یک حاشیه‌ام بنده به این مطلب بزنم و ما باید از این امور توشه بگیریم! اگر کسی از ما از دنیا رفت، اینقدر ملزَم و مقید نباشیم که خرج‌های زائد کنیم و حتما مراسم هفتم و چهلم و ... بگیریم و اگرهم کسی نتوانست شرکت کند، موجب کدورت شود! به صورت‌های دیگر هم میتوانیم برای اموات خود کسب خیر کنیم!

زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین خصوصیات فراوانی دارد. مولایمان حضرت امام حسن عسکری (ع) زیارت اربعینِ سیدالشهداء (ع) را یکی از پنج علامت ایمان بیان می‌کنند. الان عده‌ای موفق می‌شوند با پای پیاده از مسیر‌های دور به زیارت اربعین بروند، واقعا خوشا به حالشان! این یک فیض و فوز عظیم است؛ ان شاءالله خداوند همه آن‌ها را حفظ کند و با عافیت و دستان پر بازگردند.

اینکه ما به قبر و مزار معصوم می‌رویم و در آنجا حضور پیدا می‌کنیم، اسرار فراوان و مباحث علمی دارد؛ حتی فخر رازی که از بزرگان علمای اهل تسنن می‌باشد، در کتاب «المطالب العالیه»، فلسفه‌ی حاضر شدن بر قبر را بیان می‌کند. حاضر شدن بر مزار معصوم علیه السلام موضوعیت دارد و اثر آن برای خود زائر است.

همانطور که بیان شد حاضر شدن بر مزار معصوم علیه السلام موضوعیت داشته و دارای آثار و اسرار فراوانی است و خوشا به حال کسانی که موفق هستند روز اربعین به زیارت سیدالشهداء علیه السلام بروند. اما مطلبی در مورد افرادی که موفق نمی‌شوند روز اربعین بروند، آیا در این سفره‌ی وسیع خداوند، مائده و توشه‌ای برایشان هست یا خیر؟

بله هست، این افراد هم روز اربعین از راه دور خدمت حضرت سیدالشهداء عرض ادب کنند و زیارت اربعین را بخوانند تا آثار و برکات این زیارت برای آن‌ها هم حاصل شود، بعد منزل نبود در سفر روحانی! روز اربعين، زيارت اربعين را بخوانيد.  اما زيارت اربعين را باید با دقت بخوانيم و به معاني آن توجه كنيم. لازم است که یک شیعه معنای زيارت اربعين را بفهمد تا فلسفه‌ی نهضت امام حسين(ع) را درك كند!

در اين زيارت می‌خوانيم: «وبذل مهجته فيك ليستنقذ عبادك من الجهاله» امام حسين(ع) جان در كف نهاد تا بندگانت را از نادانی برهاند! فلسفه‌ی نهضت سيدالشهداء(ع) اين است كه ما از نادانی و ضلالت خارج شويم! معارف بلند و بالايی در اين زيارت شريف هست كه بايد در آن‌ها تامل شود.
 
و اما زيارت اربعين يك اثر وضعی دارد و آن را به يادگار از استادم كه از كبار اولياء خدا بود نقل می‌كنم؛ ايشان مي‌فرمودند برای زيارت اربعين پاداشی قرار داده شده كه اعمال ديگر اين پاداش را ندارد، و آن است كه زائر اربعين امام حسين عليه السلام عاقبت به خير می‌شود.
 
تعداد بازدید : 1
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار