علیپور: الماسی هستم که در ایران بهایی به آن نمی دهند
کد خبر: 927234
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003tDO
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹
گفت وگوی "جوان آنلاین" با سریعترین مرد عمودی جهان به بهانه کسب مدال طلای جهان در اتریش
وقتی به کارنامه حرفه ایش نگاه می اندازیم ، باورمان نمی شود این پسر صخره ای در رشته ای که در ایران پیشینه ای ندارد و زیاد شناخته نشده نیست ،بتواند در سن ۲۴ سالگی ۲۴ مدال رنگارنگ در مسابقات بین المللی جام جهانی، قهرمانی آسیا، ‌بازی های آسیایی کسب کرده باشد. سریعترین مرد عمودی جهان که ملفب به پوزپلنگ آسیاست فقط مدال المپیک را در کارنامه حرفه ایش کم دارد و می خواهد در المپیک ۲۰۲۰ توکیو آن را هم صاحب شود.

سرویس ورزشی جوان آنلاین – وحید صابری : وقتی به کارنامه حرفه ایش نگاه می اندازیم ، باورمان نمی شود این پسر صخره ای در رشته ای که در ایران پیشینه ای ندارد و زیاد شناخته نشده نیست ،بتواند در سن ۲۴ سالگی ۲۴ مدال رنگارنگ در مسابقات بین المللی جام جهانی، قهرمانی آسیا، ‌بازی های آسیایی کسب کرده باشد.سریعترین مرد عمودی جهان که ملفب به پوزپلنگ آسیاست فقط مدال المپیک را در کارنامه حرفه ایش کم دارد و می خواهد در المپیک ۲۰۲۰ توکیو آن را هم صاحب شود.

رضا علیپور پسر سنگ نورد قزوینی که چند روز پیش توانست طلای جهان را در اتریش کسب کند در گفت وگو با "جوان آنلاین" گفت: رقابتهای جهانی اتریش بعد از المپیک مهمترین سطح را در سنگ نوردی دارد و برای اولین بار توانستم قهرمان این دوره از رقابتها شوم. این مسابقات هر دو سال برگزار می شود و من در دو دوره قبل توانسته بودم یک مدال نقره و یک مدال برنز برای کشور کسب کنم و حالا با این مدال طلایی که گرفتم فقط مانده مدال المپیک که امیدوارم در توکیو بتوانم ان را هم کسب کنم. من در تمام مسابقات بین المللی حضور داشتم و مدال گرفتم جز المپیک.حالا با توجه به این که سنگ نوردی برای نخستین بار قرار است در المپیک حضور یابد می خواهم اولین مدال طلای المپیک را در اولین دوره حضور این رشته در توکیو کسب کنم.

وی درباره حضورش درمسابقات جهانی و سطح کیفی آن گفت: در این دوره ۲۶۰ سنگ نورد از سراسر جهان شرکت کرده بودند که توانستم با وجود خستگی به قهرمانی برسم. من چند هفته پیش در مسابقات آسیایی جاکارتا مدال طلا را کسب کردم و بدون اینکه استراحتی داشته باشم راهی این مسابقات شدم در حالبی که حریفان من که بیشتر از کشورهای امریکا، فرانسه ، روسیه و اوکراین هستند ، در حال استراحت و پیگیری تمریناتشان بودند اما با این حال توانستم با رکوردی بهتر از آنها ، در این دوره ، برای نخستین بار قهرمان جهان شوم . من در این دوره با رکورد ۶۳/۵ صدم ثانیه بالاتر از تمام حریفان قهرمان شدم آن هم بدون مربی و پزشک .

پسر صخره ای ایران در پاسخ به "جوان آنلاین" که چرا مربی ندارد اظهار داشت: در ایران مربی که در سطح من باشد نیست. مربی باید به داشته های من بی افزاید . حتی در آسیا هم مربی نداریم که بتواند برای من مفید باشد.  البته چند تا مربی در فرانسه هستند که خوبند اما شرایطشان برای حضور در ایران مهیا نیست و در کل بدون مربی تمرین کردن عادت کرده ام ، موضوعی که برای حریفان خیلی قابل هضم نیست. همیشه در مسابقات سراغ مربی ام را می گیرم و وقتی می گویم بدون مربی کار می کنم باورشان نمی شوند.

علیپور که رکوردار سرعت دنیا را یدک می کشد درباره عدم امکانات در ایران می گوید: امکانات ایران ضعیف است .ضعیف از این بابت که در حد آسیاست. من رکوردار جهانم و باید امکاناتم دراین حد باشد اما نیست. رسیدگی هم در حد صفر است.فقط فدراسیون در حد توان خود کمی به من کمک می کند. در مسابقات جهانی در اتریش بنری به طول ۵۰متر از عکس من را به عنوان یک ستاره در شهر نصب کرده بودند اما در ایران حتی خیلی ها من را نمی شناسند. هیچ ورزشکاری در ایران نتوانسته به اندازه من برای کشورش مدال آوری داشته باشد اما من با وجود تمام این افتخارآفرینی ها در سن ۲۴ سالگی تازه چند ماه است در شغل آتش نشانی مجبور به کار شده ام. واقعا یک قهرمان ملی باید در آتش نشانی کار کند؟ نه اینکه شغل آتش نشانی بد باشد اما جایگاهم این نیست.من به مانند الماسی هستم که با وجود این همه افتخارآفرینی هنوز کشف نشده ام و بهایی به آن نمی دهند. من امسال در مسابقات نانجینگ چین رکورد جهانی را 0.12 ثانیه بهبود بخشیدم و با ثبت زمان 5.48 ثانیه از دیوار 15 متری بالا رفتم و لقب سریعترین صخره‌نورد دنیا را بهم دادند اما مسئولین ارزشی برای آن قائل نیستند.

وی درباره این آیا تا به حال پیشنهادی از کشورهای صاحب نام داشته گفت: مگر می شود قهرمان و رکوردار جهان باشی و کشوری خواهانت نباشند. من به کرات پیشنهاداتی از کشورهای مطرح دنیا داشتم و دارم که می توانم با قبول آن زندگی خودم و خانواده ام را تا آخر عمر تامین کنم اما هیچ وقت به آن فکر نکرده ام ، چون نمی توانم تابعیت کشوری دیگر را قبول کنم و زیر پرچمی به غیر از ایران مسابقه دهم. من ایران را دوست دارم. هر چند مسئولین ورزش اش رسیدگی نمی کنند اما من دیگر به این نامهربانی ها عادت کرده ام.

سنگ نورد ملی پوش درباره القابی که به او  می دهند گفت: من خیلی دربر این الفاظ و القاب نمی شوم . اما وقتی به مسابقات بین المللی می روم متوجه می شوم که یک لقب به من داده اند. پسر صخره ای، یوزپلنگ آسیا، مرد عنکبوتی . برای من نتیجه مسابقه مهم است و راستش برای این القاب خیلی ارزشی قائل نمی شوم.
مرد عنکبوتی درباره اینکه از چه رمانی وارد این رشته شده و اولین مدال را چه سالی کسب کرده گفت: از ۱۸ سالگی به طور حرفه ای کارم را در این رشته آغاز کردم البته قبل تر از آن عاشق این رشته بودم . شکستن رکورد جهانی همیشه رویایم بود. در سال ۹۲در مسابقات قهرمانی جهان که در چین برگزار شد توانست با ثبت رکورد ۶ ثانیه و ۲۴ صدم ثانیه مدال طلای جهان را در رشته سرعت برای اولین بار برای ایران کسب کردم.

علیپور در خاتمه با انتقاد از نگاه مسئولین وزارت ورزش گفت: از مسئولین درخواست دارم تا پاداش های چند سال گذشته قهرمانی من را بدهند. من برای حضور در مسابقات دل خوش به همین پاداش ها هستم. در واقع حضور بعدی من در مسابقات مستلزم پرداخت همین پاداشها است چرا که فدراسیون و اسپانسر می توانند مبلغی از هزینه های من را جبران می کنند در صورتی که هزینه های من در مسابقات بسیاز زیادتر از پاداش ها است. مسئولین باید نگاه شان را به این رشته عوض کنند. ما در دنیا به واسطه مدال آوری هایی که داشته ایم خوب شناخته شده ایم ، اما در خود ایران حمایت خاصی نمی شویم و این جای تاسف است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار