کمبود ویتامین D در ۸۰ درصد ایرانیان
کد خبر: 878825
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003gcb
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
سید حسن هاشمی در افتتاحیه اجلاس معاونین اجتماعی وزارت بهداشت با بیان این که از روزهای آغازین انقلاب اسلامی افرادی مخالف حضور مردم در صحنه های مختلف انقلاب بودند، افزود: زمانی که ما می‌خواستیم برای مردم کاری و اقدامی کنیم و جهاد سازندگی ایجاد شد، اکثر سازمان‌های آن زمان به ما گفتند که این اقدامات را نباید انجام دهید و این در حالی است که هدف ما از این مشارکت فقط خدمت به مردم بود و آنها مانع می‌شدند و متاسفانه در حال حاضر هم هنوز افرادی هستند که مخالف حضور فعال و پررنگ مردم در عرصه‌های جهادی هستند.
ایسنا: وزیر بهداشت با بیان این که معمولا در کشور فراموش می‌کنیم انقلاب به برکت حضور مردم اتفاق افتاده و مردم باعث شدند که این انقلاب به ثمر برسد و تداوم داشته باشد، گفت: مردم، بالاترین سرمایه هستند و باید از مشارکت آنها در پیشگیری از بیماری‌ها استفاده کنیم.

دکتر سید حسن هاشمی در افتتاحیه اجلاس معاونین اجتماعی وزارت بهداشت با بیان این که از روزهای آغازین انقلاب اسلامی افرادی مخالف حضور مردم در صحنه های مختلف انقلاب بودند، افزود: زمانی که ما می‌خواستیم برای مردم کاری و اقدامی کنیم و جهاد سازندگی ایجاد شد، اکثر سازمان‌های آن زمان به ما گفتند که این اقدامات را نباید انجام دهید و این در حالی است که هدف ما از این مشارکت فقط خدمت به مردم بود و آنها مانع می‌شدند و متاسفانه در حال حاضر هم هنوز افرادی هستند که مخالف حضور فعال و پررنگ مردم در عرصه‌های جهادی هستند.

وزیر بهداشت افزود: اگر همین‌ راهپیمایی اربعین را بخواهیم دولتی و یا شبه دولتی و حاکمیتی کنیم، ممکن است آسیب ببیند. بنابراین راهپیمایی اربعین باید مردمی بماند.

هاشمی در ادامه با تاکید بر این که هدف آموزش پزشکی، سالم‌ ماندن مردم و کاهش معلولیت و مرگ‌ها است، گفت: وظیفه وزارت بهداشت تربیت افراد به منظور ایجاد شغل نیست بلکه اولین وظیفه و نتیجه آموزش و پژوهش در این وزارتخانه تامین و ارتقای سلامت مردم و زندگی با نشاط و سالم است.

وی با تاکید بر این که مشکل مردم ‌ایران‌ سوء رفتارها در سبک زندگی، نوع غذا و عدم تحرک فیزیکی است، افزود: اینها با بخشنامه حل نمی شود و تنها خود مردم می توانند با تغییر در سبک زندگی به سلامت خود کمک کنند.

وزیر بهداشت با بیان این که تقریبا ۸۰ درصد مردم کمبود ویتامین D دارند و میزان توده استخوانی در ایران نسبت به سایر کشورها نیز کمتر است، گفت: متاسفانه مردم شیر مصرف نمی‌کنند و مصرف شیر در کودکان‌ هم بسیار کمتر از نیاز بدن است و در حال حاضر در افراد بالای ۵۵ سال از هر دو نفر یک نفر مبتلا به دیابت و یا در آستانه ابتلا به دیابت است.

هاشمی با تاکید بر این که معاونت اجتماعی باید بتواند کانون های متعدد مردمی ایجاد کند، افزود: وظیفه این کانون‌ها باید توجه به سلامت باشد که مردم را نسبت به سلامت ‌خود حساس کنند و این‌ امر می‌تواند موجب ارتقای سلامت در مردم‌ شود.

وی با تاکید بر این که تصدی‌گری خوب نیست و بهتر است که مردم را در حوزه پیشگیری وارد ‌کنیم، افزود: باید کانون‌های مردمی ایجاد شود که عمده فعالیت این کانون‌ها باید در حوزه پیشگیری و ایجاد توجه در مردم به سلامت و خود مراقبتی باشد.

وزیر بهداشت افزود: معاونت اجتماعی نباید مکانی شود که خیرین تصور کنند می خواهند برای آنها قلابی بیاندازند یا پولی گرفته شود تا کاری در حوزه سلامت انجام دهند، بلکه باید به نحوی در این معاونت عمل شود که خیرین و همه مجموعه هایی که با معاونت اجتماعی مرتبط هستند، سلامت را اجتماعی ببینند و در حوزه های پیشگیری هم فعالیت کنند تا نیازی به ساخت بیمارستان و یا تامین تجهیزات پزشکی نباشد.

هاشمی تاکید کرد: معاونت اجتماعی باید به گونه ای عمل کند که مردم و خیرین در حوزه پیشگیری نیز فعالیت داشته باشند؛ چرا که نفوذ کلام خیرین بیشتر است و باید از افرادی که اهل کار خیر هستند در حوزه پیشگیری نیز استفاده کنیم.

وی با بیان این که باید رفتارمان در معاونت اجتماعی و در دولت دوازدهم متفاوت با دولت قبل باشد، افزود: در دولت قبل تلاش کردیم که همه موانع را برای ورود خیرین به حوزه سلامت برداریم تا هر فردی با هر انگیزه و ایده‌ای به حوزه سلامت کمک‌ کند و در این دوره نقش فعال‌تری در پیشگیری داشته باشد. در حال حاضر در معاونت اجتماعی توسعه کمّی اتفاق افتاده است و سمن‌ها توانسته‌اند در دولت گذشته مجوز بگیرند.

وزیر بهداشت با بیان این که ۸۰ درصد مرگ ایرانیان به دلیل بیماری های غیرواگیر است، افزود: همچنین ۵۰ درصد مرگ و میرها به دلیل سکته های قلبی و مغزی است و بنابراین در این دوره تمرکز ما و بیشترین برنامه های ما، پیشگیری و بهداشت است. عده‌ای به ما ایراد می‌گرفتند که چرا در ابتدا توجه به درمان شد، وقتی که در آن‌ زمان نیاز اصلی مردم به پزشک و درمان بود، آیا من می‌توانستم از پیشگیری صحبت کنم!؟

هاشمی با تاکید بر این که در این دوره اولویت باید بر روی پیشگیری باشد، افزود: مردم می‌توانند خودشان راه درست را انتخاب کنند و از خود مراقبت کنند تا دچار بیماری و معلولیت نشوند و باید با زبان خود آنها با آنها صحبت کرد؛ چرا که نفوذ کلام بیشتر می‌شود و باید به کودکان آموزش‌های لازم را داد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات سازمان صدا و سیما در راستای پیشگیری در حوزه بهداشت، گفت: اقدام سازمان صدا و سیما در زمینه پیشگیری موثر است، اما نقش مشارکت مردم موثرتر است و زنان و مادران در پیشگیری از ابتلا به بیماری های غیرواگیر نقش موثری دارند. کار صدا و سیما اگر مردمی و با زبان مردم باشد، موثرتر است

وی با تاکید بر این که باید حرف و کلام‌مان‌ یکی باشد تا موثر باشد و باید خودمان عامل باشیم، افزود: متاسفانه برخی‌ها به دلیل سوء رفتارها و تخلفات خیلی خوشنام نیستند و حضورشان در حوزه‌های اجتماعی تاثیر عکس دارد. باید سلامت را اجتماعی کنیم تا موفق شویم و باید معاونت اجتماعی از جنس مردم باشد و مردمی بماند. نباید از نفوذ کلام ائمه جمعه و هنرمندان غافل شویم و باید آنها نیز در خصوص سلامت و پیشگیری با مردم صحبت کنند.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به عمر کوتاه مدیریتی مسئولین، افزود: معمولا وقتی مسئولین تغییر می‌کنند، می خواهند کل اقدامات صورت‌ گرفته گذشته را زیر سوال برند و خودشان مجدد کارهایی را شروع کنند. این مسئله یک بلا و آسیب است و چون عمر مدیریتی طولانی نیست که البته برای برخی هم‌ طولانی است، باید کارها را به سرعت انجام دهیم و اقدامات مثبت گذشته را تقویت کنیم؛ چرا که ما حداکثر سه سال فرصت داریم.

بنابر اعلام وب‌دا، هاشمی همچنین در خصوص هزینه گران درمان، افزود: هزینه درمان بیماری‌هایی مثل هموفیلی و تالاسمی بسیار بالا است که می‌توان با توجه به ضرورت پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها، از هزینه های بالای درمان جلوگیری کرد.

وزیر بهداشت با بیان این که هنر معاونت اجتماعی در این است که مردم را از خواب غفلت عدم توجه به سلامتی بیدار کند، افزود: همین کودکی که برای پیگیری هزینه‌های درمان به مجلس رفته بود، اگر از ابتدا به پیشگیری توجه می‌شد کودکان با بیماری مادرزادی متولد نمی‌شدند که هم خودشان و هم خانواده آسیب ببیند.

هاشمی در پایان تاکید کرد: باید به کمک معاونت اجتماعی اگر اعتباری داریم آن را در اختیار انجمن ها بگذاریم و البته مراقب باشیم که سوء استفاده نشود و براساس عملکرد و تاثیرگذاری اقدامات، اعتبارات بیشتر را در اختیار انجمن‌ها قرار دهیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار