ارتقاء حقوق بشر و حقوق شهروندی در زندان های اهواز
کد خبر: 821164
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003Rca
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۹
قاضی ناظر زندان دادسرای عمومی و انقلاب اهواز خبر داد:
قاضی ناظر زندان دادسرای عمومی و انقلاب اهواز از ارتقاء حقوق بشر و حقوق شهروندی در زندان های اهواز خبر داد.

رضا کیانی راد، قاضی ناظر زندان دادسرای عمومی و انقلاب اهواز در گفتگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: توجه به حقوق شهروندی و ارتقاء آن در زندان های اهواز مورد تاکید قرار گرفته و اجرایی می شود.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا کاهش هدفمند جمعیت کیفری، حفظ حقوق جامعه، شاکی و زندانی، فردی سازی هرچه بیشتر کیفرها، کاهش آسیب های ناشی از تحمل کیفر حبس نسبت به زندانیان و خانواده های آنان، نظارت بر زندانیان از حیث پیشبرد اهداف بازپرورانه و اتخاذ تدابیر مناسب جهت تکمیل فرآیند اصلاح آنان دنبال می شود.

انتقال مکان ملاقات مردمی

کیانی راد به برنامه ها و اقدامات انجام شده در حوزه زندان اشاره کرد و افزود: مکان ملاقات مردمی قاضی ناظر زندان از زندان به دادگستری انتقال یافته و درخواست خانواده و وکلای زندانیان با نظم بیشتری رسیدگی می شود.

وی خاطر نشان کرد: این برنامه با هدف تکریم ارباب رجوع و مراجعه مستقیم به قاضی ناظر زندان در طول ایام هفته و جلوگیری از مشکلات ناشی از مراجعه خانواده زندانیان به زندان برای ملاقات با قاضی ناظر زندان طراحی و اجرا شد.

قاضی ناظر زندان دادسرای عمومی و انقلاب اهواز بیان کرد: در مجموع با اجرای این بر نامه 7000 تن به این شعبه مراجعه کردند.

وی همچنین از ملاقات با پنج هزار زندانی به صورت عمومی و انفرادی، تشکیل پرونده شخصیت در خصوص زندانیان، احیا دفتر حمایت از حقوق شهروندی زندانیان، انجام اقدامات لازم در جهت نصب صندوق رسیدگی به درخواست ها و شکایات زندانیان در پوسته ی داخلی زندان خبر داد.

کیانی راد با اشاره به انجام بازدیدهای خارج از وقت و به صورت سرزده از زندانیان گفت: این امر باعث اطلاع دقیق از نحوه اجرای احکام و دستورات قضایی در خصوص زندانیان شده و زندانیان مستحق رای باز از زندانیان نالایق شناسایی گردیده و با عث افزایش انگیزه و رضایت مندی زندانیانی که تصمیم به اصلاح خویش گرفته اند و خانواده آنان شده است.

140 بازدید هدفمند از زندان های مرکز

وی اظهار کرد: نظارت بر وضعیت بهداشت درون زندان و پیگیری در جهت حل مشکل یا کاستن از مشکل و بازدید هدفمند جهت تسریع در رسیدگی به پرونده های زندانی دار شعب قضایی و کاهش جمعیت کیفری از فعالیت های انجام شده است که تعداد 140 بازدید هدفمند بالغ بر 450 ساعت از زندان های مرکز استان صورت گرفته است.

قاضی ناظر زندان دادسرای عمومی و انقلاب اهواز اذعان داشت: معیار قرار دادن فراگیری معارف اسلامی و آموزه های دینی و تقویت فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در میان زندانیان جهت استفاده از امتیازات و مزایای قانونی و استفاده از مرخصی و اشتغال به کار از دیگر فعالیت های ما در حوزه زندان بوده است.

وی ادامه داد: ترویج فرهنگ و معارف قرآنی و سیره معصومین (ع) از طریق برگزاری کلاس هایی برای زندانیان و آَشنا نمودن آنها با آموزه های دینی و انجام اصلاحات ساختاری در آنان و از بین بردن روحیه انجام جرم های بعدی نیز در حوزه زندان صورت گرفته است.

کیانی راد دیگر اقدامات این شعبه را پیگیری وضعیت زندانیان تحت قرار عنوان کرد و تصریح کرد: پیگیری وضعیت متهمان از طریق دریافت آمار زندانیان تحت قرار از مراجع ذی ربط، ملاقات با زندانیان و بررسی وضعیت پرونده آنان، دریافت درخواست مکتوب زندانیان و صدور دستورات مقتضی صورت گرفته است.

قاضی ناظر زندان دادسرای عمومی و انقلاب اهواز اضافه کرد: سیاست شورایی طبقه بندی بر مبنای فرمایش امام علی (ع) که می فرمایند بدکار را با پاداش دادن به نیکو کار مجازات کن، تشویق زندانیانی است که هنجار پذیر شده و با بروز رفتارهای اصلاحی و مثبت و اظهار ندامت، تلاش می کنند بازگشت خوبی به جامعه داشته باشند .

وی اذعان داشت: به این ترتیب ملاک بررسی پرونده ها در جلسات شورا قوانین و مقررات و آیین نامه های مربوطه، نوع جرم ، سوابق کیفری، شخصیت زندانی، شرکت زندانی در برنامه های فرهنگی، آموزشی، فنی و حرفه ای و اشتغال و کسب مهارت اساسی زندگی و ملاحظه پیشرفت های بازپرورانه ، عدم ارتکاب تخلف درون زندان، وضعیت خانواده زندانی، جبران ضرر و زیان و کسب رضایت شاکی تاثیر گذار می باشد.

ساماندهی زندانیان بیمار

کیانی راد خاطر نشان کرد : ساماندهی امورات زندانیان بیمار در راستای مواد 502، 503 و 522 قانون آیین دادرسی کیفری انجام شده است.

وی با بیان اینکه 320 زندانی به بیمارستان و پزشکی قانونی اعزام شده است، گفت: 20 سخنرانی و 16 جلسه پرسش و پاسخ در زندان برای زندانیان در زندان های اهواز به منظور ابلاغ سیاست ها و برنامه های دستگاه قضایی در قلمرو زندان و برطرف نمودن مشکلات زندانیان برگزار شده است.

قاضی ناظر زندان دادسرای عمومی و انقلاب اهواز ادامه داد: ملاقات با تعداد 4600 زندانی به صورت عمومی و موردی با هدف دسترسی آسان و مستقیم زندانی به قاضی ناظر زندان به منظور اطلاع از مشکلات و درخواست های آنان و تلاش در جهت حل مشکلات در حد امکان با صدور دستورات انجام شده است.

وی یادآور شد: تشکیل 20 جلسه با روحانیون و مسئولین فرهنگی و کادر روان شناسی زندان ها به همراه بازدید از نماز خانه و بندهای فرهنگی با هدف ارائه و عملی نمودن برنامه های اصلاحی و بازپرورانه جهت فردی کردن مجازات و تشویق زندانیان شایسته و 140 بازدید هدفمند از زندان ها با مجموع 450 ساعت از برنامه های دیگر حوزه زندان بوده است.

وی تصریح کرد: همچنین به منظور نظارت بر حسن اجرای آیین نامه سازمان زندانها و آگاهی از مشکلات و ظرفیت زندان های اهواز از بندها، بهداری زندان، آشپزخانه، کارگاه بازدید به عمل آمد و دستورات مقتضی جهت رفع مشکلات در حیطه اختیارات قانونی صادر شد.

کاهش جمعیت کیفری

کیانی راد بیان کرد: با درخواست انتقال 80 زندانی به زندان محل سکونت موافقت شد و همچنین با تعداد 1400 درخواست پایان حبس، 2100 درخواست مرخصی ، 1100 تمدید مرخصی ، 550 درخواست رای باز و 480 تمدید موقت رای باز موافقت شد .

وی ادامه داد: با تعداد 180 درخواست عفو، 600 مورد ملاقات حضوری ، و 290 درخواست استراحت پزشکی نیز موافقت شد.

قاضی ناظر زندان دادسرای عمومی و انقلاب اهواز خاطر نشان کرد: در مجموع با انجام این اقدامات کاهش 15 درصدی جمعیت کیفری زندان های مرکز استان خوزستان، موفقیت تعدادی زیادی از زندانیان به حفظ اجزا قرآن کریم و حکمت های نهج البلاغه و حدیث ثقلین و فراگیری محتوای خطبه غدیر ، کاهش آمار فوتی در زندان نسبت به سالهای گذشته و کاهش تخلفات درون زندان حاصل شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی