آتش زدن زباله و بقایای اراضی کشاورزی ،سلامت اسلامشهریها را تهدیدمی کند
کد خبر: 794257
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003Kcb
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰
در اثر عدم برخورد با متخلفین :
با آغاز فصل برداشت محصولات گندم و جو در اراضی کشاورزی شهرستان اسلامشهر،کشاورزان اقدام به آتش زدن ابقایای این محصولات می کنند،که این اقدام سلامتی مردم منطقه را به مخاطره انداخته است .
محمدرضا عباسی
هرساله  درآستانه فرارسیدن فصل تابستان و زمان برداشت محصولات از اراضی کشاورزی شهرستان اسلامشهر،کشاورزان اقدام به آتش زدن  باقی مانده محصولات خود می نمایند ، که با این اقدام  هوای منطقه آلوده می شود.

آتش زدن بقایای کشاورزی که عمدتا" درحاشیه منازل مسکونی و نزدیک به شهرکها ودر حریم شهرها صورت می گیرد، ضمن اینکه خطرسرایت آتش به دیگرمناطق منطقه را بهمراه دارد،سلامتی و بهداشت محیط زیست منطقه ومردم ساکن این شهرستان را درمعرض خطرقرار داده است .

 البته آتش زدن  بقایای محصولات کشاورزی و زباله های خشک  تنها  منوط به شهرستان اسلامشهر  نبوده و در اغلب شهرهای کشور  توسط افراد مختلفی این عمل انجام می پذیرد که  با ارائه آموزشهای لازم و بعضا" با  برخوردهای قانونی  از طریق دستگاههای مربوطه  از جمله دادستانی  و محیط زیست ، می توان  از بروز و تکرار چنین صحنه های دلخراش و وحشتناک   ممانعت بعمل آورد .

علی احمدی یکی از شهروندان ساکن  شهرک گلها می گوید:طی روزهای گذشته که همزمان با اتمام  عنلیات برداشت  محصولات کشاورزی است ، کشاورزان اقدام به آتش  زدن باقی مانده محصولات خود می کنند که باعث آلودگی هوا می شوند.

وی افزود:  با توجه به اینکه این اراضی کشاورزی درمجاورت منطقه مسکونی قرارگرفته اند،دود ناشی از  این آتش سوزی ها سلامت و امنیت بهداشتی شهروندان را به مخاطره انداخته و موجب  سلب آسایش  مردم شده است .

 خانم  حسنی ساکن شهرک امام خمینی (مسکن مهر ضیاء آباد) ، بیان کرد: دراین روزهای گرم تابستان و ایام پر فضلیت ماه مبارک به دلیل گرما مردم ازوسایل سرمایشی مانند کولراستفاده می کنند، متاسفانه بوی حاصل از این آتش سوزی ها به داخل منازل ما  منتقل می شود وآسایش را ازساکنان محل سلب نموده است .

وی تاکید کرد: متاسفانه هرساله  کشاورزان منطقه اقدام به این عمل غیر اخلاقی وغیر انسانی  و خلاف  می کنندوهیچ مرجع و مسئولی هم با این افراد برخورد نمی کنند واگرهم برخوردی شده تاکنون بازدارنده نبوده است .

حسین محمدی  شهروند ساکن شهرک امام حسین (ع)  میان آباد  هم می گوید: با توجه به اینکه در اطراف این  شهرک  زمینهای کشاورزی وشهرک کارتن سازان واراضی بایر قرار گرفته ،عده ای افراد سود جو و متاسفانه تعدادی از کارگران زحمتکش حوزه خدمات شهری شهرداری وسازمان پارکها و فضای سبز نیز اقدام به آتش زدن زباله ها کرده وهوای منطقه ودرچهره عمومی شهرمنظرزشتی را بوجود می آورند.

 

عدم تمایل کشاورزان برای استفاده از تجهیزات  مدرن

محمدرضا امیری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر، بیان کرد: متاسفانه در سطح شهرستان اسلامشهر و استان تهران  ، غلی رغم وجود  فناوری وتجهیزات وامکانات پیشرفته، ضعف در فرهنگ استفاده از ادوات و حفاظت از اراضی وجود دارد.  

وی گفت : دربرخورد با آلوده کنندگان محیط زیست و کسانی که اقدام به آتش زدن مزارع کشاورزی    می کنند ، دستگاههای مرتبط همکاری لازم برای انجام وظایف قانونی خود را ندارند و تفکیک نشدن وظایف دستگاهای مرتبط با بخش کشاورزی  زمینه های بروز تخلف را  بوجود آورده است .

امیری بیان کرد: کشاورزان پس ز برداشت محصول گندم و جو واستفاده بهینه از زمین زراعی خود و کشت دوم  ، بجای استفاده از روشهای  کشت مستقیم ، اقدام به آتش زدن  بقایای محصولات کشاورزی مانند کاه و کلش  می کنند که  به کار بردن این روش مضرات زیادی بهمراه دارد.

وی تصریح کرد: کاهش عملکرد تولید ، تشدید آفت و افزایش هزینه های داشت و نیز افزایش مصرف کود ازت باعث شده که کشاورزان به روش کشت غیر مستقیم روی آورند ،باید برای  جلوگیری از این اقدامات تسهیلات و حمایتهای ویژه ای برای کشاورزان  در نظر گرفته شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: به لحلظ فنی  کشورما جز کشورهای فقیر در زمینه خاک است ،درحالی که با استفاده از بقایای محصولات کشاورزی پس از طی حداقل 5سال می توان  اقدام به تقویت خاک کشاورزی مورداستفاده کرد.

وی افزود: نزدیکی اراضی کشاورزی به مناطق مسکونی و همجواری با شهرها ، کمبود آب و اجاره ای بودن اراضی کشاورزی  با عث شده کشاورزان  به کشت مستقیم روی نیاورند  ، در حالی که استفاده از کشت مستقیم شاید در سال اجرا هزینه بر باشد،  ولی طی 3-4 سال  ضمن داشتن زمینی مقوی وافزایش محصول،  صرفه اقتصادی به همراه خواهد داشت .

مدیر جهاد کشاورزی اسلامشهر تاکید کرد: البته آتش زدن اراضی کشاورزی دراسلامشهر ، طی آموزشهای ارائه شده و اطلاع رسانی کردن از مضرات انجام این عمل بیش از 80 درصد کاهش یافته و تعداد محدود وا ندک شماری از کشاورزان  اصرار برانجام  عمل خود دارند.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی اقدام انجام شده در سالهای گذشته  از جمله تشکیل پرونده برخورد قضایی و و عدم رائه خدمات   تاکنون بازدارنده نبوده و امسال نیز شاهد تکرار این عمل  بوده ایم ، باید مجازات ها و جرایم  مانع از تکرار دوباره این اقدامات شود و موجب عبرت دیگران شود.

متاسفانه عده ای از افراد معلوم الحال ومشخص  پس ازبرداشت محصولات کشاورزی خود اقدام به آتش زدن اراضی کشاورزی خود می کنند و ضمن تخریب  محیط زیست ، موجب آلودگی هوا  شده و مشکلاتی را برای شهروندان بوجود می آورند ، غالبا این اقدام  قبیح  و غیر اصولی در ساعات پایانی شب و یا در روزهای تعطیل پایان هفته  صورت می گیرد.

البته  به غیر از این اقدام  غیر اخلاقی و مجرمانه کشاورزان ، متاسفانه تعدادی از کارگران زحمت کش شهرداری  (خدمات شهری و فضای سبز )  نیز به علت سهل انگاری و تنبلی و همچنین عدم آگاهی از مضرات آْن ، پس از جمع آوری  زباله ها  اقدام به آتش زدن آنها می کنند که  این اعمل آنها نه تنها موجب پاکیزگی محل نمی  شود ، بلکه چهره شهر را به طور وحشتناکی زشت  و نامناسب می کند ، که لازم است با کمی وقت گذاشت و آموزش  به این افراد ازسوی مسئولین شهرداری  مانع از انجام چنین اعمالی شد.

بنا بر اعلام  سازمان آتش نشانی  اسلامشهر فقط در طی روز پنجشنبه 27 خردادماه جاری بالغ بر8 مورد عملیات اطفای حریق و آتش سوزی اراضی کشاورزی  توسط پرسنل آتش نشانی انجام شده و تعداد  دیگری  از این نوع حریقها نیز توسط  مردم خاموش گردید.

 شهروندان اسلامشهری بویژه ساکنان  شهرکهای امام حسین (ع) ،جانبازان قائمیه،امام خمینی (ره) مسکن مهرودیگر شهرکهای همجواربا اراضی کشاورزی این شهرستان از دادستان  شهرستان و دیگرمسئولین دستگاه قضایی و مسئولین ارگانها و نهادها تاثیر گذار درمنطقه  از جمله  جهاد کشاورزی ، محیط زیست ، شبکه بهداشت ، شهرداری و...می خواهند که با  اعمال  جرایم  سنگین و تشدید مجازات برای متخلفین مانع از تکرار این گونه  اعمال شوند.

 

براساس  موادی از قانون  مجازات اسلامی   ایجاد هرگونه آلودگی در محیط زیست  و آسیب رساندن به طبیعت  و سلامتی افراد جامعه  جرم محسوب شده  و قانون گذار برای متخلفین   جرایم سنگینی  در نظر گرفته که علاوه بر تحمل 74 ضربه شلاق  ، به حبس از 6ماه تا2سال  هم در نظر گرفته و باید قضات محترم  در این خصوص منافع عمومی را در نظر گرفته و این قبیل مجرمین  را بدون اغماض و گذشت به اشد مجازات  محکوم نمایند .

گزارش از محمدرضا عباسینظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار