در کرمانشاه 450 میلیارد تومان معوقه بانکی وجود دارد
کد خبر: 741758
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0036xq
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۳
رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه :
احسان شکری نیا

رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: میزان معوقات بالای 500 میلیون تومان بانک‌های استان، 452 میلیارد و 862 میلیون تومان است.

نشست تخصصی بررسی عملکرد یک‌ساله اخیر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری استان کرمانشاه در رابطه با وصول مطالبات معوقات بانکی پیش از ظهر امروز در سالن جلسات دادگستری کرمانشاه با حضور رئیس‌کل دادگستری استان، دادستان عمومی انقلاب کرمانشاه و جمعی از روسای بانک‌های این استان برگزار شد.

رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه در این جلسه اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که از شهریور 93 بر آن تاکید داشتیم پیگیری معوقات بانکی بوده که در مرحله اول اجرای این برنامه از مبالغ بالای یک میلیارد تومان اقدام کرده‌ایم.

محمدرضا عدالت‌خواه با اشاره به اینکه مرحله دوم این برنامه با پیگیری معوقات بالای 500 میلیون تومان در دستور کار قرار گرفت، گفت: پس از گذشت 6 ماه از مرحله اول با توجه به پیشرفت خوب برنامه، مرحله دوم برنامه شروع شد.

به گفته عدالت‌خواه، هدف از اعطای وام باید کمک به چرخش سرمایه‌گذاری، تولید و شکوفایی اقتصاد باشد اما برخی بانک‌ها با اعطای وام‌هایی موجب سوء استفاده از بیت‌المال شده‌اند.

وی با بیان اینکه در کل کشور رقم‌های متفاوتی برای میزان معوقات بانکی از طرف مسئولان مربوطه اعلام شده، گفت: در حال حاضر مبلغ 90 هزار میلیارد تومان میزان معوقاتی است که از غالب رسانه‌ها اعلام شده اما در خود اعلام رقم هم یک تعریف واحد وجود ندارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه معوقات کلان در اختیار تعداد معدودی است، متذکر شد: با هر فردی که اقساط خود را عقب انداخته و مشخص شده که قصد پرداخت اقساط معوقه خود را ندارد، به‌شدت برخورد می‌شود.

عدالت‌خواه با تاکید بر اینکه باید به هدف خود، یعنی تزریق صحیح نقدینگی در تولید و چرخه اقتصادی برسیم، گفت: کمیته مشترکی با سازمان بازرسی استان کرمانشاه، امور اقتصادی استانداری، اداره‌کل اطلاعات، دادستانی و معاونت پیشگیری از وقوع جرم در همین راستا تشکیل شده است.

به گفته رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه، بانک‌ها باید میزان معوقات خود را دقیقا به دادگستری اعلام کنند و هر بانکی که اعلام نکند، کتمان محسوب شده و معاونت در جرم خواهد بود.

وی به مبلغ معوقات بانکی استان اشاره و تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده در سال گذشته، میزان معوقات بانکی بالای یک‌میلیارد تومان در استان، 548 میلیارد و 929 میلیون و 200 هزار تومان اعلام شده که از این میزان تا کنون 177 میلیارد و 941 میلیون و 600 هزار تومان وصول شده است.

عدالتخواه ادامه داد: در حال حاضر 370 میلیارد و 987 میلیون و 600 هزار تومان از معوقات بالای یک میلیارد تومان باقی مانده و هنوز وصول نشده است.

این مسئول پیرامون مرحله دوم رسیدگی به معوقات بانکی، بیان داشت: در بررسی‌های انجام شده در اسفند‌ماه سال گذشته، میزان معوقات بانکی بالای 500 میلیون تومان تا یک‌میلیارد تومان در استان، 94 میلیارد و 115 میلیون و 800 هزار اعلام شده که از میزان تا کنون 12 میلیارد و 241 میلیون و 400 هزار تومان وصول شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع معوقات بالای 500 میلیون تومان از شهریورماه سال گذشته تا کنون، 643 میلیارد و 45 میلیون تومان است، گفت: از این مبلغ در مجموع 190 میلیارد و 183 میلیون وصول شده و 452 میلیارد و 862 میلیون تومان باقی مانده است.

به گفته عدالت‌خواه، مرحله سوم پیگیری‌ معوقات بانکی از امروز آغاز شده و در این مرحله به تمام معوقات بالای 100میلیون تومان رسیدگی می‌شود.

رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه خطاب به روسای بانک‌ها، اظهار کرد: برای اعطای وام باید توجه لازم صورت گیرد و با گرفتن وثیقه معتبر از به وجود آمدن مشکلات کلان جلوگیری شود.

عدالت‌خواه یکی از مشکلات اساسی تولید و صنعت را نقدینگی دانست و افزود: به‌دلیل عدم تزریق به‌موقع نقدینگی بسیاری از همین معوقات ایجاد شده و باید بتوان با ایجاد فضایی سالم از سوء‌استفاده‌های مالی جلوگیری کرد.

این مسئول با اشاره به برخی بانک‌ها که معوقات آن‌ها رو به افزایش است، یادآور شد: ما پیگیر تمام معوقات بانک‌ها اعم از دولتی و خصوصی هستیم و هیچ محل دور از بررسی و رصدی نخواهیم داشت.

بررسی پرونده‌های تسهیلات بانکی و برخورد با بدهکاران

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه رسیدگی به پرونده‌های دریافت تسهیلات بانکی و بررسی وثیقه‌های لازم را مورد تاکید قرار داد و گفت: با اعطای غیرقانونی وام و بدهکاران بانکی برخورد لازم صورت می‌گیرد.

مجتبی ملکی افزود: دستگاه قضایی هیچ مخالفتی با سرمایه‌گذاری و اعطای تسهیلات بانکی به افرادی که اشتغال‌زایی می‌کنند، ندارد.

وی موضوع مطالبات معوقات بانکی را بسیار مهم عنوان کرد و متذکر شد: از سرمایه‌گذاری مشروع همواره حمایت کرده و خواهیم کرد.

به گفته دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه، کمیته حمایت از سرمایه‌گذاری استان با حضور اعضاء و ریاست رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه تشکیل شده و مشکلات بانک‌ها در آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ملکی از لابی‌گری برخی افراد و اخذ تسهیلات غیرقانونی خبر داد و بیان داشت: این افراد کم‌ترین هزینه را در این استان صرف کرده‌اند مثلا افرادی با عنوان سرمایه‌گذار ماشین‌آلاتی را خریده و به خارج از استان انتقال داده‌اند.

این مسئول رسیدگی به پرونده‌های دریافت تسهیلات و بررسی وثیقه‌های لازم را مورد تاکید قرار داد و بیان داشت: باید در زمینه تمدید تسهیلات موارد قانونی رعایت شده و وثیقه جدید اخذ شود.

ملکی مسئولان بانک‌ها را در قبال پرداخت تسهیلات به افراد و اخذ وثیقه‌های لازم را مسئول دانست و گفت: هیچ رانتی پذیرفتنی نیست و دست‌های پشت پرده لابی‌گری‌ها باید قطع شود.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه برخورد با افرادی که تسهیلات را دریافت کرده و نسبت به بازپرداخت آن اقدام نکرده‌اند و افرادی که تسهیلات غیرقانونی ارائه کرده‌اند را مورد تاکید قرار داد.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی