امام گفتند هركاري در حفاظت از تخت‌جمشيد به نظرت مي‌رسد انجام بده
کد خبر: 702424
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002wjQ
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۷:۳۰
گفت‌وگو با روحاني مبارزي كه اوايل انقلاب داوطلبانه از ميراث باستاني حفاظت كرد
تخت جمشيد از جمله آثار باستاني كشورمان است كه نمادي فرهنگي و تاريخي محسوب مي‌شود به همين دليل در بحبوحه انقلاب و مدتي پس از آن عده‌اي سعي كردند با سوء‌استفاده از شرايط ايجاد شده چهره انقلاب اسلامي را مخالف وجود چنين آثاري بدانند و عده‌اي نيز با فرصت‌طلبي به دنبال غارت اشياي اين بنا بودند
معصومه طاهري
تخت جمشيد از جمله آثار باستاني كشورمان است كه نمادي فرهنگي و تاريخي محسوب مي‌شود به همين دليل در بحبوحه انقلاب و مدتي پس از آن عده‌اي سعي كردند با سوء‌استفاده از شرايط ايجاد شده چهره انقلاب اسلامي را مخالف وجود چنين آثاري بدانند و عده‌اي نيز با فرصت‌طلبي به دنبال غارت اشياي اين بنا بودند؛ جالب است بدانيد كه حفاظت از تخت جمشيد در آن شرايط به عهده يك روحاني مبارز مرودشتي بود كه خود داوطلبانه دست به‌كار حراست از اين ميراث باستاني شد. حجت‌الاسلام والمسلمين موسوي‌‌نژاد كه در حال حاضر رئيس حوزه علميه مرودشت است آن زمان رئيس كميته اين شهرستان بود؛ پيدا كردن ايشان درمرودشت هم سخت بود و هم آسان، چون معتمد شهر است مردم شهر دوست دارند كه در برنامه‌هايشان حضورداشته باشد اما با وجود كهولت سن و مشغله بالاي كاري با خوشرويي و صبوري فرصتي دادند تا با ايشان گفت‌وگوي كوتاهي داشته باشيم.

چطور شد كه تصميم گرفتيد از تخت جمشيد حفاظت و حراست داشته باشيد؟
قبل از اينكه انقلاب پيروز بشود، تظاهرات و درگيري‌هاي زيادي وجود داشت. آن زمان تصميم گرفتيم تا براي حفاظت از شهر برنامه‌ريزي كنيم و چون نيروهاي پليس كارايي نداشتند و عموماً همه امور در دست نيروهاي مردمي بود تعدادي اسلحه تهيه كرديم و در طبقه دوم مسجد ابوالفضل مرودشت پايگاهي تشكيل داديم تا ضمن حفاظت از امنيت شهر از ابنيه و اماكن تاريخي هم مراقبت كنيم كه در رأس آنها تخت جمشيد بود، زيرا گاهي به ما اطلاعاتي مي‌دادند كه تخت جمشيد و چادرهاي اطراف آن همچنين ايستگاه تلويزيوني در مخاطره است براي همين لازم بود تا در آن شرايط شلوغي و سروصداها از اين ابنيه حفاظت شود كه آسيبي نبينند؛ البته روزها چندان خطري نبود ولي شب‌ها اين احتمال مي‌رفت كه از تاريكي سوءاستفاده بشود و تخريب يا سرقتي صورت بگيرد به همين خاطر من و دوستان، گشت شبانه داشتيم و اوضاع را كنترل مي‌كرديم.

چه مدت مسئوليت حفاظت تخت جمشيد به عهده شما بود؟
يكي دو ماه قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي كه تظاهرات و اغتشاشات در اوج خودش بود و كمتر كسي توجه به اين ابنيه داشت به نوعي فضا براي فرصت‌طلبان باز بود. ما عهده‌دار اين وظيفه شديم تا اوضاع كم كم آرام شود و متصديان مسئوليت اين كار را به عهده بگيرند، زيرا در آن شرايط سازمان ميراث فرهنگي عملاً كارايي نداشت؛ همه يا فرار كرده يا به دليل وابسته بودن به رژيم سابق دستگير شده بودند كه كارمندان، دكتر كارشناس و معاونش نيز توسط نيروهاي انقلابي بازداشت شده بودند ولي من بعد از بررسي آنها را آزاد كردم زيرا فقط پرسنل تخت جمشيد در زمان طاغوت بودند.

دراين مدت با مشكلي هم مواجه شديد؟
گاهي از شيراز به ما زنگ مي‌زدند و هشدار مي‌دادند مراقب باشيم به‌خصوص اين‌كه چادرها را آتش نزنند. برخي از ضد انقلابيون هم درلباس انقلابي‌ها بين مردم مي‌رفتند و فتنه‌گري مي‌كردند اما خوشبختانه به اين اثر تاريخي آسيبي نرسيد.

با توجه به بلبشويي كه وجود داشت و كسي از ميراث فرهنگي هم نبود شيء يا ابزاري از تخت جمشيد به سرقت نرفت؟
يك دفعه خبر دادند يكي از اشيا به سرقت برده شده است كه ظاهراً شير بوده. سارقان را تعقيب كرديم شيء را پشت كوه‌هاي اطراف برده بودند كه فوراً كميته آنها را دستگير كرد و مانع خروج از كشور شدند آن را به موزه تخت جمشيد برگرداندند.

يكي از خاطراتي كه از آن زمان برايتان جالب بود را تعريف كنيد.
البته سال‌هاي زيادي مي‌گذرد و چيزي به ياد ندارم، تنها اين‌كه وقتي انقلاب پيروز شد، مردم براي بازديد از تخت جمشيد حاضر نبودند پول بليت بدهند مي‌گفتند اينها منابع ملي است و مال خودمان است نمي‌خواهيم پولي بدهيم. من وقتي اين شرايط را ديدم امور مالي تخت جمشيد را بررسي كردم و ديدم مي‌شود تا مدتي بدون بليت بازديد داشت به همين دليل گفتم فعلاً بدون بليت بازديد كنند ولي با اين حال به آن‌‌ها سفارش كردم مراقب باشند تا خرابكاري يا احياناً سرقتي صورت نگيرد.

آيا در طول كار تهديد هم شديد، زيرا شما روحاني بوديد كه حالا حفاظت از يك اثر باستاني را به عهده داشتيد؟
بله گاهي تهديداتي از سوي گروه‌هايي مي‌شد اين‌كه شما مي‌خواهيد آثار تاريخي را تخريب كنيد، ولي من گفتم اين آثار ملي است. چون روحاني سرشناسي بودم جرئت نداشتند كاري كنند و نمي‌توانستند برچسبي هم بزنند كه طرفدار حكومت قبلي هستم بهتر مي‌توانستم حرف خودم را به كرسي بنشانم و كم كم همين طور كارها پيش رفت تا ميراث فرهنگي راه افتاد.

ميراث فرهنگي دراين زمينه به شما كمكي نكرد؟
نه، ميراث نمي‌توانست كاري بكند، زيرا در اوايل انقلاب هيچ‌كاره بود. همه، نيروهاي رژيم سابق بودند كه متواري شده بودند و بچه‌هاي كميته انقلاب حفاظت‌ها را به عهده داشت تا كم كم ميراث فرهنگي جان دوباره گرفت و فعال شد.

پس همه امور مردمي بود درست است؟
بله همين‌طور است، هيچ‌كدام از ما مأموريتي يا الزامي براي فعاليت‌هاي شبانه‌روزي نداشتيم همه نيروهاي مردمي در قالب تشكيلات كميته دست به دست هم دادند تا اوضاع كشور آرام شد من هم در رأس آنها بر امور نظارت و كنترل داشتم.

 ضدانقلابيون چطور آيا آنها كارشكني مي‌كردند؟
آنها ديگر مجال حضور در شهر را نداشتند؛ البته شهر مرودشت چندان بزرگ و پرجمعيت نبود حدود 70 تا 80 هزار جمعيت داشت براي همين اگر مي‌خواستند كاري كنند زود شناسايي مي‌شدند. آنها با لباس انقلابيون بين مردم مي‌رفتند و اختلاف‌افكني مي‌كردند.

نظر امام خميني (ره) درباره فعاليت شما چه بود؟
ايشان نظر خاصي نداشتند؛ وقتي ماجراي حفاظت از اين ابنيه تاريخي را برايشان توضيح دادم امور را به خودم سپردند و گفتند شما هركاري به نظرت مي‌رسد انجام بدهيد، من قبول دارم.

 كس ديگري براي نظارت بر كار شما به تخت جمشيد آمد؟
آقاي خلخالي آمد و نظراتي داد از جمله اين‌كه چادرهاي تخت جمشيد را جمع كنيم و ديگر لزومي به برپايي اين چادرها نيست تا احتمال خطر هم باشد و بعد صندلي‌ها هم كه حدود 400 تا500 صندلي بود همه را بردند.

مدتي است سلطنت‌طلبان سعي دارند تا تفكرات پان‌ايرانيسم و اينكه ما از نژاد آريايي هستيم را در ذهن جوانان القا كنند به نظر شما آيا چنين مسائلي تهديد محسوب مي‌شود؟
اينها خيالات واهي در سردارند و راه به جايي نمي‌برند تصور مي‌كنند با القاي چنين تفكرات پوچ و مضاميني ايران را به عقب مي‌برند و ايرانيت را تبليغ مي‌كنند، ولي مطمئن باشيد جاي هيچ نگراني نيست كاري از پيش نمي‌برند. امروز دنيا رو به جلو و پيشرفت است نه پسرفت؛ اين‌كه مردم به جاي قرآن كتاب اوستا و زرتشت را بخوانند يا به‌جاي ائمه معصومين(ع) سراغ داريوش و كوروش بروند خيالي عبث است شايد بتوانند عده‌اي را بفريبند اما اكثريت مردم ايران گوشت و پوستشان با اسلام و اهل‌بيت(ع) آميخته و با چنين چيزهايي از اسلام دور نمي‌شوند. تهديد امروز در عرصه فرهنگي لاابالي‌گري و فساد اخلاقي و بي‌بندوباري است اينها را بايد مراقب بود وگرنه تفكرات ايران‌گرايي بدون مذهب خطرناك است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار