انتظارات مسئولان لامردی از دانشجویان
کد خبر: 690795
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002thr
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۰
جوان گزارش می‌دهد:
مسئولان لامردی از انتظارات و توقعات خود نسبت به قشر دانشجو در این شهرستان سخن می‌گویند.
عزیزالله قهرمانی

به گزارش جوان از لامرد، 16 آذرماه فرصتی دوباره برای بررسی هویت تاریخی، ملی و دینی دانشجو فراهم می‌کند چراکه واژه دانشجو به‌اندازه تقدسش وسیع و پردامنه است و امروز به‌عنوان قشر باسواد و فرهنگی جامعه می‌تواند الگوی بسیار خوبی برای رفتار و تفکر دیگران نیز باشد و می‌توان گفت 16 آذرماه نماد و مظهر ایثار، ازخودگذشتگی و پایداری محسوب می‌شود.

در حال حاضر 9 دانشگاه در سطح شهرستان لامرد وجود دارد که بیش از 8 هزار دانشجو در آن‌ها مشغول ادامه تحصیلات عالی خود هستند و این در حالی است که تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد افراد تحصیل‌کرده در این شهرستان به عدد انگشتان دست نیز نمی‌رسید.

نماینده مردم شهرستان‌های لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی امروز در گفت‌وگو با جوان با تبریک فرارسیدن 16 آذرماه روز دانشجو، به مهم‌ترین وظایف یک دانشجو در شرایط امروز کشور اشاره كرد و اظهار داشت: دانشجو در نوك پيكان تمام عرصه‌ها و صحنه‌های انقلاب، نظام و کشور قرار دارد و طبیعی است با توجه به رسالت خطیر اين قشر فرهيخته، از دانشجو و دانشگاه انتظار می‌رود با بصیرت و آگاهی تمام و رصد دقیق و عمیق مسائل کشور به‌ویژه در حوزه علم و فناوري مدافع همیشگی کیان کشور باشد.

سيد موسي موسوي افزود: دانشجو جوان است و تمام ویژگی‌های خوب جوانی را دارد، از همين رو باید قدر انرژي و ظرفیت‌های بالای خود را دانسته و مطابق با ارشادات مقام معظم رهبري در سه عرصه تحصيل، تذهيب و ورزش سرآمد ديگران باشد.

وی بابیان اینکه دانشگاه‌ها بايد با حساسيت لازم مشكلات کشور را رصد كرده و در مسائل مختلف ورود كنند، بر ارتباط تنگاتنگ دانشگاه و صنعت تأکید كرد و گفت: دانشگاه علاوه بر پرداختن به مباحث علمي درعین‌حال نباید نسبت به مسائل سیاسی بیگانه باشد و بايد در عرصه سیاست و فرهنگ به‌مثابه افسران جنگ نرم به‌عنوان نيرويي اثرگذار ظاهر شود.

موسوي با اشاره به آنكه فضای علمی و سياسي دانشگاه باید با راه‌اندازی کرسی‌های آزادانديشي فضایی بسیار بانشاط باشد، تأکید كرد: هرگز نباید افكار بلند دانشگاه در اختيار احزاب و گروه‌ها و جناح‌های سیاسی قرار گيرد و فضای دانشگاه را به‌هیچ‌وجه به فضایی که خدشه‌ای به مسائل علمی وارد شود تبدیل كرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد آخرین وضعیت بخش علمی حوزه انتخابیه خود بیان داشت: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد تحصیل‌کردگان اين منطقه به عدد انگشتان دست نمی‌رسید، اما خدمتگزاران مردم درگذشته فعالیت‌های بسیاری در بخش علمی انجام دادند و بیشتر فعالیت‌های خود را حول محور توسعه مراکز آموزش عالی متمركز كردند، از همين رو در حال حاضر لامرد و مهر نسبت به دیگر شهرستان‌ها در جایگاه بسیار خوبي ازلحاظ علمی قرار دارد، به‌گونه‌ای كه تنها در شهرستان لامرد هم‌اکنون 8 هزار دانشجو مشغول به تحصيل هستند.

وي با تأکید بر لزوم افزايش كمي و كيفي شاخص‌های علمي، به تأسیس رشته‌های مختلف در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري در دانشگاه‌های دولتي و آزاد منطقه طي مدت اخير اشاره كرد و گفت:‌ بااین‌حال نبايد به اين داشته‌ها كفايت كرد، چراكه باورمان این است كه باید بیش از گذشته بر ارتقا و دست‌یابی به شاخص‌های برتر علمی تمركز كنيم و از همين رو پیگیری‌های بسیاری به‌منظور راه‌اندازی جهاد دانشگاهي، مركز رشد، دانشكده فني حرفه‌ای و همچنين دانشگاه جامع علمي كاربردي انجام‌ شده است كه اميدواريم به نتيجه برسد.

فرماندار لامرد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در لامرد با تبریک فرارسیدن روز دانشجو گفت: جنبش دانشجويي در تاريخ معاصر ايران نقشي جستجوگر، پيشرو و درعین‌حال فريادگر کاستی‌ها بوده و آرمان‌خواهی، مطالبه‌گري و عدالت‌خواهی، عبور از مصلحت‌طلبی‌ها و عافيت‌انديشي‌ها و فدا شدن درراه عقيده از شاخصه‌های اصلي حركت دانشجويي انقلابي است.

عبدالرضا منصوری ادامه داد: استکبارستیزی، آزادی‌خواهی و استبدادستيزي سه ضلع مثلث رسالت دانشجويي در پيش از انقلاب اسلامي بود كه پس از انقلاب و پشت سر گذاشتن گردنه‌های سختي مانند نبرد با گروهک‌ها و جنگ تحميلي و مواجهه با خسارت‌های جنگ و عقب‌ماندگی تاريخي ايران، عنصر حکومت‌داری بر مبناي مكتب و حمايت از ولايت و نظام اسلامي به اين حركت عظيم اضافه ‌شده است.

وی تصریح کرد: نظریه‌پردازی در حوزه اقتصاد مقاومتي، جنبش نرم‌افزاری و حركت مجاهدانه و خستگی‌ناپذیر در مسیر علم و پيشرفت، مبتني بر مباني اسلام و سبك زندگي ايراني اسلامي ازجمله مسائلي است كه به‌نوعی می‌توان گفت مطالبه جامعه از دانشگاه و دانشجويان به‌طور خاص است.

سرپرست دانشگاه پیام نور لامرد نیز با اعلام اینکه در حال حاضر یک‌هزار و 800 دانشجو در این دانشگاه در 27 رشته فعال مشغول ادامه تحصیل هستند تصریح کرد: مهم‌ترین وظیفه دانشجو در مرحله نخست مطالعه و پژوهش است و از سوی دیگر نیز باید به روحیه مطالبه‌گری دانشجو توجه ویژه شود.

عباس غفاری اضافه کرد: باید دانشجو به پژوهش توجه ویژه داشته باشد تا به دیدگاه پژوهشی به‌خوبی دست یابد.

وی در مورد آخرین وضعیت ساخت سالن بزرگ ورزشی دانشگاه پیام نور لامرد اذعان داشت: تاکنون این سالن 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم هرچه سریع‌تر شاهد به بهره‌برداری رسیدن آن باشیم و به دنبال آن هستیم که بخش آزمایشگاه دانشگاه تجهیز بیشتری شود و در خود دانشگاه متمرکز باشد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه لامرد نیز اظهار کرد: باید استکبارستیزی، استبدادستیزی و استعمارستیزی در وجود یک دانشجو باشد و باید دارای فهم بالای سیاسی باشد اما نباید بازیچه دست سیاست‌کاران شود و به‌خوبی پای انقلاب و نظام که با خون هزاران شهید به این مرحله رسیده است تا آخرین لحظه بایستد.

سرهنگ عبدالله آزاد ادامه داد: دانشجو باید قدرت تحلیل سیاسی بسیار بالایی داشته باشد و هیچ‌گاه از دشمن غلفت نکند و در راستای اهداف انقلاب قدم‌های بزرگی مانند گذشته بردارد و باعث ناامیدی روزبه‌روز دشمنان ایران اسلامی شود.

رئیس مرکز آموزش عالی لامرد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این شهرستان بیان داشت: در مرحله نخست باید یک دانشجو وظیفه علمی خود را دنبال کند و به‌هیچ‌وجه امکان تحصیلی خود را فدای مسائل دیگر نکند.

علی تیزرو اضافه کرد: اگر دانشجویی می‌خواهد در فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ورود پیدا کند و عضو جریان‌هایی شود باید دقت لازم را داشته باشد که آینده وی به خطر نیفتد و باید بینش صحیح سیاسی داشته و به دنبال آن باشد و اگر در هر طیف و گروهی قرار می‌گیرد در چارچوب اصول و قوانین حرکت کند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم تا پایان سال جاری مجوز مجتمع آموزشی عالی لامرد را دریافت کنیم و از حالت مرکز خارج شویم.

تیزرو با اعلام اینکه ساختمان در حال ساخت مرکز آموزش عالی لامرد تاکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است خاطرنشان کرد: تا زمانی که این ساختمان به بهره‌برداری نرسد با مشکلات بسیاری روبه‌رو خواهیم بود که مهم‌ترین آن در حال حاضر پراکندگی مراکز این مرکز آموزش عالی در شهر لامرد است و از سوی دیگر هزینه‌های ایاب و ذهاب بسیاری به ما تحمیل می‌کند.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد واحد لامرد نیز بابیان اینکه نقش دانشگاه‌ها نقشی وزین است که توانسته خود را به‌خوبی نشان دهد تصریح کرد: جنبش‌های دانشجویی باید بر اساس اصول ارزشمند باشد.

سید احمدهاشمی ادامه داد: مؤلفه‌هایی در دانشگاه وجود دارد که باید در زندگی یک دانشجو قرار گیرد و جز زندگی او است و کسانی موفق هستند که قدر فرصت‌ها را بهتر می‌دانند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی