براي مبارزه با داعش بايد كجا را نشانه رفت؟
کد خبر: 651047
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002jMl
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۲
لازمه‌هاي مبارزه با تروريسم هدايت شده
سعودي ها در اين ميان به دنبال تصرف و بازپس گيري حوزه هاي ژئوپلتيك منطقه هستند كه در مصر با كودتا، در ليبي با شورش هاي پياپي، در سوريه با تزريق النصره و تكفيري ها و در عراق با تهييج داعشي ها خود را نشان مي دهد.

ريشه فكري گروهك داعش در وهابي‌گري و انديشه‌هاي تكفيري قرار دارد كه مشروعيت ناسالم جنگ عليه بشريت را در مناطق مختلف (فعلا در سوريه و عراق) از مفتي هايي مي گيرد كه در رياض نشسته اند. بحث فتواهاي ناصواب در انديشه وهابيت كه منجر به جنايات ضد بشري مي شود و سلاح بي مهار را در اختيار تكفيري ها قرار مي دهد، از جايگاه معتبر و اصلي در اين گروهك قرار دارد.

آميختگي مشروعيت ناسالم فتوامحور ضدبشري با قدرت سياسي سعودي كه همراه با سرمايه هاي كلان و تزريق هاي مالي متعدد و غيرقابل باور است، باعث شده تا امنيت منطقه به طور كل با تهديد مواجه شود. از اين منظر قدرت سعودي با حمايت سياسي و مالي از مفتي هاي افسارگسيخته، انگيزه لازم را براي جنگيدن در خاك كشورهاي منطقه بخصوص سوريه و عراق را مي دهد.

در برخي مواقع ديده مي شود كه رسانه ها تصاويري از مرگ و مير كودكان و زنان را نشان مي دهد تا روش و جنس فعاليت اين گروهك تروريستي را به نمايش بگذارند. اين در حالي است كه اين ايدئولوژي راديكال از اساس، وجود و زيست مخالفان خود را خلاف رويه وهابي و تكفيري مي بيند و بر اين انگاره است كه زنده ماندن آنها به معناي ايجاد مانع در برابر ايدئولوژي اي است كه داعشي ها براي آن جنگ مي جنگند.

از اين منظر حوادث پيش آمده در سامراء و اتفاقات ديگر در حوزه هاي ديني و مذهبي از نگاه داعشي ها كاملا قابل توجيه است و مركز توجيه كننده اين رفتار نيز در مفتي‌گري سياسي رياض قرار دارد.

سعوديسم دهه ها است كه به طور روزانه دست به توليد گروهك هاي تروريستي مي زند و به اقتضاء زمان آنها را روانه هر جغرافياي منطقه مي كند. وقتي صحبت از تروريسم بين المللي و هدايت شده مي شود به اين بخش اشاره دارد كه ترور و ايجاد گروهك هايي كه عليه بشريت مي جنگند مورد حمايت دولت يا دولت هاي متحد باشند كه اهداف مشخصي را دنبال مي كنند.

سعودي ها در اين ميان به دنبال تصرف و بازپس گيري حوزه هاي ژئوپلتيك منطقه هستند كه در مصر با كودتا، در ليبي با شورش هاي پياپي، در سوريه با تزريق النصره و تكفيري ها و در عراق با تهييج داعشي ها خود را نشان مي دهد.

در اين ميان دنيا مسئول تسريع، تصاعد و گسترش اين انديشه تروريسم محور است در غير اين صورت ناامني كل فضاي جهان را فرا خواهد گرفت.

حال گروهك داعش كه در حال حاضر در مناطق شمالي شهر حساس كربلا قرار دارد اگر موفق شود وارد شهر شده و آنچه در سامرا اتفاق افتاد در اين شهر نيز تكرار شود، چه پيش خواهد آمد؟ يا اينكه اين هيجان ايدئولوژيك ضد شيعي به شهر نجف منتقل شود واكنش ها چه خواهد بود؟ آيا جدالي بي چشم انداز را شكل نخواهد داد كه همواره تاكيد مي شود بايد از اين تضاد بين مسلمانان جلوگيري كرد و به دشمن اصلي پرداخت؟

آيا فعاليت اين گروهك ها تروريستي هست يا خير؟ كدام قدرت بين المللي مي تواند چشم خود را به اين تروريسم هدايت شده ببندد و مدعي شود كه يكي از اهداف اوليه آن در جهان مبارزه با تروريسم است؟

مجموع اين مسائل نشان مي دهد كه براي سركوب و كنترل راديكاليسم پيش آمده در منطقه طي سال هاي گذشته بيش از آنكه ارتش عراق وارد معركه شود، بايد نشانه را به سمت رياض گرفت و براي جلوگيري از فعاليت هاي ضد بشري آن تلاش كرد. البته اين جمله به معناي نشانه نظامي نيست بلكه مقصود جلوگيري از تزريق پول و مفتي گري مفرط است كه قدرت سياسي رياض پشت آن است.

عربستان به عنوان يكي از مهمترين متحدان منطقه اي آمريكا طي دهه هاي گذشته، در سال هاي اخير به شكل افسارگسيخته اي از تروريسم فعال و گروهك محور در مناطق مختلف حمايت مي كند و اين فعاليت ها فعلا خاورميانه، آفريقا، آسياي مركزي و قفقاز،‌ شبه قاره و ... را تهديد مي كند.

غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مهرناز
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۱
0
0
عربستان "با توجه به اینکه جایگاه خود را
در بین کشور های عربی از دست داده
است "مفصر وجود شیعه در ایران می داند"و نفوذ شیعه در بین مسلمانان عرب
را خوب درک کرده است"حال "با تروریست های تکفیری"به جنگ شیعه امده است"امریکا "اتش افروزی" جنگ شیعه و تروریست ها ر ادر عراق تا انجائی درسر دارد "تا ایران را به وسیله در خطر انداختن مکان های مذهبی مورد علاقه ایرانی ها وارد جنگ با عربستان کند"همان گونه" که صدام را در مقابل ایران قرار داد"رسم امریکا جنگ افروزی است "تا"در به هم ریختگی هر کشور افکار پلیدخود را"که همان ایجاد پایگاه خود است"بر" قرار کند "ایران نباید
مستقیم وارد جنگ با عربستان شود"غیر مستقیم از شیعیان ومکانهای مذهبی مهم شیعیان رادر عراق مراقبت کند و مالکی را بیشتر حمایت کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار