کد خبر: 1238870
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
دنیا حیدری

هفته‌ها از مطرح شدن بحث فساد فوتبال می‌گذرد، اما هنوز هیچ اتفاق خاصی رخ نداده و ادعای برخورد تنها چیزی است که شنیده می‌شود. بعد از آنکه تاج، رئیس فدراسیون فوتبال مدعی شد حتی با هزار تومان تراکنش مالی غیرسالم هم برخورد خواهیم کرد، حالا نوبت به وزیر ورزش رسیده که تأکید کند در بحث فساد، حتی یک مسئله کوچک هم قابل گذشت نیست. اما همانطور که مدیرعامل پیکان نیز بدان اشاره دارد، برخورد با فساد باید خروجی داشته باشد، ولی طی این مدت هیچ خروجی مثبتی از مثلاً برخورد با فساد در فوتبال شاهد نبودیم و هر آنچه که بوده حرف بوده و حرف! حال آنکه این‌بار چند تن از مسئولان رده‌بالای فوتبال بازداشت شدند و شنیده‌ها حاکی از آن بود که آن‌ها حتی با قرار وثیقه هم نتوانستند آزادی مشروط بگیرند. با وجود این هنوز هیچ خبر مثبتی در خصوص روشن شدن وضعیت این پرونده پرحرف و حدیث که نمونه‌ای کوچک از فساد گسترده در فوتبال ایران است، منتشر نشده، آن‌هم در شرایطی که از رئیس فدراسیون گرفته تا وزیر ورزش، همه ادعای برخورد سفت و سخت با فساد را دارند، اما برخوردی که تنها حرف آن زده می‌شود و در عمل هیچ چیز مثبتی حداقل تا به امروز دیده نشده است!
هرچند که وزیر ورزش تأکید دارد فدراسیون فوتبال با روش‌های پیشگیرانه باید مانع از ایجاد حاشیه شود، اما تردیدی نیست که شخص کیومرث هاشمی نیز باید به عنوان متولی اصلی ورزش پیگیر این ناهنجاری و اقدامات فدراسیون فوتبال باشد، اما چه امیدی می‌توان داشت وقتی وزیر به جای برخورد جدی با فساد و تعلل‌های صورت گرفته در این راستا می‌گوید فداراسیون نباید اجازه دهد یکسری تخلفات زحمات همه مجموعه را زیرسؤال ببرد!
اظهاراتی که این تصور را ایجاد می‌کند که وزیر ورزش اشراف کافی به گستردگی فساد در فوتبال ایران ندارد. حال آنکه کافیست کیومرث هاشمی نگاهی گذرا به پرونده‌ای که همین چند سال قبل مجلس جمع و جور کرده بود، بیندازد تا بداند اوضاع از چه قرار است و فساد تا چه اندازه در فوتبال ایران ریشه دوانده است! هرچند که در صورت عدم دسترسی به آن پرونده، نگاهی گذرا به حاشیه‌ها و اتفاقات همین فصلی که گذشت نیز می‌تواند او را بیشتر با فسادی که در فوتبال ایران وجود دارد، آشنا کند. شاید آن زمان وزیر به جای توصیه به فدراسیون فوتبال، مدیران آن را برای پاسخگویی فرا بخواند یا توبیخ کند. 
شاید اگر هر کس دیگری جز وزیر ورزش این صحبت‌ها را انجام می‌داد جای تعجب نداشت، اما کیومرث هاشمی از بدنه ورزش است و استخوان خرد کرده این حوزه، به همین دلیل هم قانع‌کننده نیست که اشراف کافی به مسائل، به‌خصوص فساد موجود در فوتبال نداشته باشد، آ‌ن‌هم بعد از اتفاقات ناگواری که در پی افشاگری در خصوص پرونده فساد مس‌رفسنجان رخ داد و پای بسیاری از مسئولان بلندمرتبه فوتبال را به میان کشید و حتی زمینه بازداشت آن‌ها را نیز فراهم کرد. اتفاقاتی که نشان داد فساد تا چه اندازه در فوتبال ایران نفوذ و تا چه اندازه مسئولان را دخیل کرده است. 
با این اوصاف، اصلاً جالب توجه نیست که کیومرث هاشمی بخواهد موضوع را کوچک یا بی‌اهمیت جلوه دهد، آن‌هم در شرایطی که افکار عمومی در انتظار برخوردی قاطع با متخلفان است. متخلفانی که بعد از گذشت هفته‌ها از انتشار خبر بازداشت آن‌ها هنوز ابعاد فساد و تخلفی که کرده‌اند مشخص نشده، چه برسد به برخورد با آنها. این در حالی است که انتظار می‌رفت حال که پای مسئولان فدراسیون، سازمان لیگ و کمیته داوران به میان آمده، آقایان مسئول چه در فدراسیون و چه وزارت برای اعاده حیثیت هم که شده برخوردی قاطعانه با متخلفان داشته باشند، اما در تمام این مدت تنها چیزی که شاهد بودیم مشتی شعار و ادعا بوده و بس!

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار