کد خبر: 1238823
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۰۵:۰۰
یادداشتی از دکتر عباس سلیمی نمین
اکنون که انتخابات پایان یافته اهل حل و عقد در طیف‌های مختلف سیاسی باید به‌سرعت باز تعریفی از شرایط جدید جامعه ارائه دهند و مانع آن گردند که زقره‌های سیاسی رفتار‌ها و رویکرد‌های رقابت‌های انتخاباتی را تداوم بخشند

جوان آنلاین: دکتر عباس سلیمی‌نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در کانال شخصی خود نوشت: اکنون که انتخابات پایان یافته اهل حل و عقد در طیف‌های مختلف سیاسی باید به‌سرعت باز تعریفی از شرایط جدید جامعه ارائه دهند و مانع آن گردند که زقره‌های سیاسی رفتار‌ها و رویکرد‌های رقابت‌های انتخاباتی را تداوم بخشند. واقفیم که منافع و ایده‌آل‌های این جماعت در مجادلات و حتی مخاصمات تأمین می‌شود و در دو طیف مطرح افرادی را می‌شناسیم که نزاع و عداوت‌ورزی جولانگاه‌شان است. از این رو هر مسئله‌ای را در بستری قرار می‌دهند که حل آن دشوارتر، بلکه حتی لاینحل شود، در حالی که «نظام مسائل» ما در شرایط کنونی- چه در داخل چه در منطقه و چه در سطح بین‌الملل- سطحی بسیار رفیع دارد، اینان از سر درک نکردن یا به دلایلی مجهول؟! در «حل مسئله» ساختار‌ها را زمین‌گیر می‌سازند. 
رقیب رئیس‌جمهور منتخب با فاصله‌ای حدود ۳ میلیون پایگاه رأیی نزدیک به ۱۴ میلیون دارد، بنابراین اگر در برخورد‌های ناپسند تبلیغاتی، جایگاه وی را اندک و ناچیز معرفی کرده‌ایم امروز باید آن را به بازوی موفقیت خود در امور وعده داده شده، تبدیل سازیم. به عبارت دیگر برای فرد پیروز، اعتنا به ظرفیت‌های گوناگون در جامعه هم شرط عقل است و هم شرط موفقیت، به ویژه توجه به قابلیت‌های سامان یافته مدنی یک ضرورت در حکمرانی به حساب می‌آید.
 همچنین اگر در جریان رقابت، رئیس‌جمهور منتخب تهدیدی غیرقابل کنترل معرفی می‌شد، امروز موفقیت او باید موفقیت کشور دانسته شود. واقعیت آن است که نامزد‌های مورد تأیید شورای محترم نگهبان نه فرشته بودند و نه دیو و برای آن‌ها «رقیب‌هراسی» راهی سهل‌الوصول جهت نزدیکی به قدرت به حساب می‌آمده است که در تعارض بارز با معرفت‌یابی است. نگاهی گذرا به صف‌بندی‌ها در دور دوم انتخابات این واقعیت را روشن می‌سازد که در صورت آمادگی شخصیت‌های شاخص برای مهار نیرو‌های بی‌مایه و افراطی اطراف خود به سهولت امکان هم‌افزایی قابلیت‌ها وجود دارد. رئیس‌جمهور منتخب برای اشراف بیشتر بر امور و در استفاده از کارشناسان می‌تواند طرح‌های اقتصادی و... دولت سایه خود را مطالبه کند و دولت سایه نیز با هدف تقویت دولت (آنگونه که در بیانیه تبریک اعلام آمادگی شده است) و عمق‌بخشی به شناخت جامعه راه حل‌های مکتوب خود را در معرض سنجش صاحب‌نظران و آحاد ملت قرار دهد. از این طریق بهترین موفقیت برای ترمیم گسست‌های اجتماعی رقم خواهد خورد. نباید از این مهم غفلت کرد که یکی از عوامل دوری‌گزینی اقشار غیرسیاسی جامعه از ورود به عرصه انتخابات مشاهده بداخلاقی‌های نیرو‌های جنجالی در دو طیف سیاسی است. 
برخلاف تحلیل‌های بی‌اساس مخالفان نظام اسلامی مبنی بر اینکه هر کسی به پای صندوق‌های رأی نرفته معارض حاکمیت در ایران امروز است، شاهد بودیم که در دور دوم قشر قابل توجهی (نزدیک به ۱۰ میلیون) از مردم پس از دنبال‌کردن مناظرات دو طرفه به جمع‌بندی رسیدند و به دور از هیاهو صاحب شناخت شدند، بنابراین به رأی دادن ترغیب گشتند و از قضا رأی‌شان را صرفاً در سبد یکی از نامزد‌ها قرار ندادند؛ لذا همه اقشار، به‌ویژه جوانان ما، به‌سادگی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند؛ با این سرمایه اجتماعی باید وارد تعاملاتی شویم که بتوانیم در سطح بین‌الملل نقش مهم‌تری ایفا کنیم. اگر جوان اروپایی و امریکایی، امروز به ضرورت نفی نژادپرستی و صهیونیسم رسیده است، جوان ایرانی چند دهه قبل آغازگر این مهم بود. جنس مطالبات جامعه ما در دیروز و امروز نیز نشان از فهم و درک والاتر دارد. حیف است که این قابلیت‌ها را نیرو‌های زقره سیاسی منفعل سازند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار