کد خبر: 1227783
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
رئیس اقلیم کردستان عراق:
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه نباید اجازه دهیم عناصر معاند و بدخواهان روابط دوستانه و صمیمی طرفین اخلالی در مسیر گسترش همکاری‌های فیمابین ایجاد کنند، اظهار داشت: نگاه مسئولان باید فراتر از بدخواهی بیگانگان معطوف به طراحی و اجرای راهکار‌های توسعه روابط در مسیر تأمین منافع متقابل میان ایران با عراق به طور عام و اقلیم کردستان به طور خاص باشد. 
جوان آنلاین: نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق که در رأس هیئتی به تهران سفر کرده است، روز گذشته با رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرد. بارزانی در این دیدار‌ها ضمن اشاره به این نکته که امنیت ایران، امنیت ماست و اجازه نمی‌دهیم هیچ طرف ثالثی از ناحیه اقلیم کردستان عراق به امنیت جمهوری اسلامی ایران لطمه بزند، از نقش شهید قاسم سلیمانی در امنیت و بقای کردستان قدردانی و تأکید کرد: اگر انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی نبود، معلوم نبود حرکت کرد امروز چه سرنوشتی داشت. رعایت حرمت این همکاری‌ها و تعاملات خط قرمزی است که ما هرگز از آن عبور نخواهیم کرد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری، سید ابراهیم رئیسی صبح دیروز در دیدار آقای «نیچروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه روابط کردستان با ایران بر پیوند‌های تاریخی، ملی، دینی و فرهنگی استوار است، اظهار امیدواری کرد که این سفر به نقطه عطفی در ارتقای سطح روابط سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تبدیل شود. رئیس‌جمهور با بیان اینکه عراق قوی و تقویت وحدت و انسجام در چارچوب عراق واحد همواره مورد اهتمام و تأکید جمهوری اسلامی ایران بوده است، گفت: حمایت‌های ایران از کرد‌ها چه در زمان رژیم صدام، چه قتل عام حلبچه و حمله داعش اثبات می‌کند که ایران پشتوانه‌ای بزرگ و دوست روز‌های سخت عراق و کردستان است. 
رئیس‌جمهور ضمن قدردانی از اقدامات دولت عراق و نیز اقلیم کردستان در اجرای مفاد توافقنامه امنیتی فیمابین، بر اجرای کامل و دقیق این توافق تأکید و تصریح کرد: خلع سلاح کامل و عدم حضور عناصر ضد انقلاب در خاک عراق یک ضرورت است. رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه نباید اجازه دهیم عناصر معاند و بدخواهان روابط دوستانه و صمیمی طرفین اخلالی در مسیر گسترش همکاری‌های فیمابین ایجاد کنند، اظهار داشت: نگاه مسئولان باید فراتر از بدخواهی بیگانگان معطوف به طراحی و اجرای راهکار‌های توسعه روابط در مسیر تأمین منافع متقابل میان ایران با عراق به طور عام و اقلیم کردستان به طور خاص باشد. 
 
 رعایت حرمت همکاری با ایران خطوط قرمز ماست
«نیچروان بارزانی» نیز در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از تجدید دیدار خود با رئیس‌جمهور کشورمان، با بیان اینکه اشتراکات دینی، تاریخی و فرهنگی، در طول سالیان متمادی همسایگی، پیوند‌هایی عمیق را میان دو طرف ایجاد کرده است، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست روز‌های سخت و کشوری که همواره در هنگام بروز مشکلات کنار عراق و اقلیم کردستان بوده است، صمیمانه قدردانی کرد. رئیس اقلیم کردستان عراق با قدردانی از نقش شهید قاسم سلیمانی در امنیت و بقای کردستان تأکید کرد: شالوده عراق جدید و روابط امروز فیمابین برآمده از همکاری مبارک ایران و عراق است و لذا ایران برای ما صرفاً یک همسایه نیست. اگر انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی نبود، معلوم نبود حرکت کرد امروز چه سرنوشتی داشت. رعایت حرمت این همکاری‌ها و تعاملات خط قرمزی است که ما هرگز از آن عبور نخواهیم کرد. بارزانی با بیان اینکه مرز‌های ایران و اقلیم کردستان حتی در دوران کرونا نیز بسته نشد، گفت: انتظار ما از ایران آن است که همچنان برای رفع مشکلات در عراق و ساختن کشوری آباد و پیشرفته در کنار ما باشد. روابط گذشته ما افتخارآمیز است و تلاش ما بر این است که آینده‌ای درخشان و بهتر از گذشته بسازیم. رئیس اقلیم کردستان تصریح کرد: هیچ عقل سلیمی اجازه نمی‌دهد ما روابط با رژیمی را که امروز در بدترین موقعیت خود قرار دارد، بر روابط با کشور قدرتمند و دوست ترجیح دهیم. رئیس اقلیم کردستان عراق همچنین بر پایبندی بر اجرای کامل توافق امنیتی ایران و عراق تأکید کرد.
 
 امام خمینی رهبر ما هم بود
معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در فضای مجازی به نقل قولی از رئیس اقلیم کردستان عراق در دیدار با رئیس‌جمهور پرداخت و نوشت: بارزانی گفت که «امام خمینی فقط رهبر ایران نبود، بلکه رهبر ما هم بود.» محمد جمشیدی درباره دیدار نیچروان بارزانی با رئیسی، به بیان سه جمله از رئیس اقلیم کردستان در این دیدار پرداخت و نوشت: بارزانی در این دیدار گفت که «اگر انقلاب ایران نبود معلوم نبود حرکت کردی چه سرانجامی می‌داشت» و «امام خمینی فقط رهبر ایران نبود، رهبر ما هم بود» و «همان‌طورکه مسعود بارزانی هم گفته اولین فردی که به کرد‌ها در برابر داعش کمک کرد ژنرال قاسم سلیمانی بود.» 
 
 اجازه نمی‌دهیم از اقلیم کردستان به امنیت ایران لطمه بزند
نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق همچنین روز گذشته در دیدار علی اکبر احمدیان نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی با ابراز خوشحالی از حضور در تهران و دیدار‌های انجام شده، گفت: امنیت ایران، امنیت ماست و اجازه نمی‌دهیم هیچ طرف ثالثی از ناحیه اقلیم کردستان عراق به امنیت جمهوری اسلامی ایران لطمه بزند. 
بارزانی با اشاره به حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران، چه در دوران مبارزه با حکومت صدام و چه بعد از آن و شکل دهی به عراق جدید، ابراز امیدواری کرد که روابط اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران در همه ابعاد از جمله در بعد امنیتی و اقتصادی بیش از پیش گسترش یابد. 
احمدیان هم با خوشامدگویی به بارزانی روابط جمهوری اسلامی ایران با ملت عراق و از جمله مردم کردستان عراق را روابط تاریخی و فرهنگی بسیار عمیق و دیرینه برشمرد، که مبتنی بر آرمان‌های مشترک شکل گرفته و در طول زمان مستحکم شده است؛ لذا نباید اجازه داد هیچ طرف ثالثی اعم از رژیم صهیونیستی یا ضد انقلاب و معارضان جمهوری اسلامی ایران به آن خدشه وارد کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار