کد خبر: 1224167
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
شبی تاریخی که خاورمیانه بیدار و مشتاق بود، چندصد پهپاد، موشک کروز و بالستیک مستقیم از ایران به پایگاه‌های نظامی صهیونیست‌ها شلیک شد. ایران اعلام کرد به‌رغم پدافند ائتلافی امریکا، فرانسه، انگلیس (امپراتوران سابق) و اردن، با فرودآمدن شماری از موشک‌ها در پایگاه‌های هوایی نواتیم و رامون در جنوب اسرائیل و پایگاه اطلاعاتی هرمون در شمال جولان اشغالی، به اهداف خود رسیده است
شب فرا رسید. خاورمیانه بیدار شد. ملتی با صدای غرش پهپاد‌ها و موشک‌هایی که از کرمانشاه و شیراز و اصفهان و تبریز شلیک شد، به خیابان‌ها و شبکه‌های مجازی هجوم بردند. بعد نوبت به مردم عراق و بعد اردن و سوریه رسید، تا بلندی‌های جولان و سپس تمام! ائتلاف پدافندی امپراطوران جهان از امریکا تا فرانسه و انگلیس و اعراب خائن از اردن تا دیگران هم نتوانست مانع فرود‌آمدن موشک‌ها به پایگاه‌های هوایی و آشیانه‌های هواپیما‌های امریکایی نشود. مردم غزه تصاویری را پخش و خبر دادند که هیچ هواپیمایی بعد از ۱۹۰ روز از طوفان الاقصی در آسمان غزه نیست. آنگاه با فرود موشک‌های ایران، لبیک یا سیدعلی خامنه‌ای و لبیک یا غزه سردادند. تنبیه تاریخی تل‌آویو، همه را شگفت‌زده کرد. رویترز نوشت «ایران دارد اسرائیل را می‌بلعد»، امریکایی‌ها گفتند «این فراتر از انتظار ما بود»، اسرائیلی‌ها گفتند «بازدارندگی ما زیرسؤال رفت» و «تحقیر شدیم». تصاویر از وحشت شهرک‌نشینان فراوان بود، با اینکه ایران به هیچ منطقه غیرنظامی حمله نکرد. حالا جنگ دیگر یک امر مستقل نیست و ادامه راهبرد بازدارندگی ماست. خط قرمز تازه‌ای تعریف شد. سرمقاله‌نویس روزنامه امریکایی وال‌استریت‌ژورنال هم نوشت «بار دیگر بازدارندگی امریکا شکست خورد» و معلوم شد اسرائیل بدون امریکا هیچ است. امریکا و اسرائیل بعد از عبارات اولیه که خود را شگفت‌زده می‌نامیدند، شروع به تخفیف حمله کردند تا از به پاسخ به ایران هم فرار کنند. جنگ روانی تنها چاره‌ای بود که برای صهیونیست‌ها باقی ماند. بی‌بی سی فارسی بدون جیره و آذوقه برای اسرائیل دم‌تکانی کرد و جنگ روانی را در دست گرفت. در شهر‌های ایران هیچ رخداد امنیتی و سیاسی دیده نشد، مگر شور و شوق شهروندانی که شبانه و روز بعد برای شادی و پخش شیرینی به خیابان آمدند. تجربه‌ای که ایران لازم داشت تا بداند دقیقا باید در نبرد‌های آینده چگونه عمل کند، به دست آمد. اسرائیل آموخت که دیگر قبل از هر جنایتی ساعاتی طولانی فکر کند. عشق فلسطینی‌ها و ملت‌های عرب به ایران صدچندان شد و خود را با عزت و کرامت احساس کردند. سیاست داخلی و خارجی ایران تقویت شد. هدف، نشانه‌گیری شد و حالا این ایران است که تعیین می‌کند آینده منطقه چگونه خواهد شد. با این‌حال این‌ها همه در برابر پیروزی بزرگ مقاومت از فلاکتی که شش ماه است اسرائیل دچار آن است، چیز قابل ذکری نیست.
فقط به فاصله چند ساعت از توقیف کشتی تجاری متعلق به یکی از حامیان رژیم صهیونیستی در تنگه هرمز به دست نیروی دریایی سپاه، شامگاه روز شنبه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عملیاتی ترکیبی و پیچیده با به کارگیری صد‌ها موشک بالستیک، کروز و پهپاد، در پاسخ به اقدام تجاوزکارانه اخیر رژیم صهیونیستی در سوریه، مواضع نظامی این رژیم را در سرزمین‌های اشغالی درهم کوبید. 
اقدام تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی ایران پس از آن صورت گرفته است که ۱۳ فروردین، رژیم صهیونیستی در حمله موشکی به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، هفت تن از مستشاران جمهوری اسلامی ایران در سوریه از جمله سردار سرلشکر پاسدار زاهدی را به شهادت رساند؛ اقدامی که با محکومیت بسیاری از کشور‌های مستقل مواجه شد. فردای همان روز بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام تسلیتی به مناسبت شهادت سردار سرلشکر زاهدی و همرزمان ایشان، بر «مجازات» رژیم خبیث صهیونیستی آن هم «به دست دلاورمردان» جمهوری اسلامی ایران تأکید کردند. موضوعی که در خطبه‌های نماز عید فطر، هم تکرار شد و معظم‌له تأکید کردند: «رژیم سرتا پا خباثت صهیونیستی باید برای این جنایت تنبیه شود و خواهد شد.»
ساعات پایانی شامگاه شنبه ۲۵ فروردین، اما «دلاورمردان ما» در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به وعده‌ای که فرمانده معظم کل قوا پیشتر دستورش را صادر کرده بودند، عمل کردند و با عبور از سطوح و لایه‌های متعدد پدافندی رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه‌ای‌اش، اهدافی در سرزمین‌های اشغالی از جمله پایگاه هوایی نواتیم (همان پایگاهی که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی از آنجا برخاستند و بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی در دمشق را مورد حمله قرار دادند) را منهدم کردند. 
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه نخست خود خطاب به ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی اعلام کرد: «در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم خبیث صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق و به شهادت رساندن فرماندهان و مستشاران نظامی ایران، در نخستین ساعت بامداد (یک‌شنبه ۲۶ فروردین ماه) دلاورمردان نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با همراهی سایر نیرو‌های این نهاد انقلابی و مردمی، به عنوان بخشی از تنبیه آن رژیم نامشروع و جنایتکار طی عملیات "وعده صادق" با رمز مقدس "یا رسول الله (ص) " با موفقیت اهدافی را در داخل سرزمین‌های اشغالی با ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار دادند. جزئیات این عملیات که با مصوبه شورای عالی امنیت ملی و زیر نظر ستاد کل نیرو‌های مسلح و با حمایت و همراهی غیورمردان ارتش جمهوری اسلامی و پشتیبانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح انجام پذیرفت، به زودی به استحضار مردم قهرمان ایران و آزادگان جهان خواهد رسید.»
 تنبیه متجاوز، هشدار به امریکا
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اما در اطلاعیه شماره۲ خود با اشاره به انهدام اهداف نظامی مهم ارتش تروریستی صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی و هشدار به دولت تروریستی امریکا نسبت به هرگونه پشتیبانی و مشارکت در ضربه به منافع ایران تأکید کرد: هرگونه تهدید امریکا و رژیم صهیونیستی از مبدأ هر کشوری با پاسخ متقابل جمهوری اسلامی ایران به منشأ تهدید مواجه می‌شود. 
در این اطلاعیه با انتقاد از انفعال سازمان‌های بین‌المللی در قبال تجاوز رژیم صهیونیستی آمده است: با گذشت بیش از ۱۰ روز از سکوت و اهمال سازمان‌های بین‌المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محکومیت تجاوز و جنایت‌گری رژیم صهیونیستی در حمله به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق به عنوان بخشی از خاک کشورمان و به شهادت رساندن هفت تن از مستشاران قانونی کشور و عدم مجازات رژیم جنایتکار ذیل بند هفتم منشور سازمان ملل جان برکفان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به این جنایت‌ها و تحقق هشدار‌های پیشین و تأمین مطالبه بحق ایران و به منظور تنبیه متجاوز، با استفاده از توانمندی‌های راهبردی اطلاعاتی، موشکی و پهپادی خود به اهداف نظامی مهم ارتش تروریستی صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی حمله و آن‌ها را با موفقیت مورد اصابت قرار داد و منهدم کرد.
 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیروی از سیاست‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌دارد:
۱. به دولت تروریستی امریکا هشدار داده می‌شود هرگونه پشتیبانی و مشارکت در ضربه به منافع ایران، پاسخ قاطع و پشیمان کننده نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران را در پی دارد؛ همچنین امریکا نسبت به اقدامات شرارت بار رژیم صهیونیستی مسئولیت داشته و در صورت عدم مهار این رژیم کودک کش در منطقه باید تبعات آن را بپذیرد. 
۲. ضمن تأکید بر سیاست حسن همجواری با همسایگان و کشور‌های منطقه تصریح می‌شود، هرگونه تهدید توسط دولت تروریستی امریکا و رژیم صهیونیستی از مبدأ هر کشوری پاسخ متقابل و متناسب جمهوری اسلامی ایران به منشأ تهدید را به دنبال خواهد داشت. به ملت قهرمان ایران اطمینان می‌دهیم، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر نیرو‌های مسلح کشور در دفاع از منافع ملی تا پای جان ایستاده و تلاش‌های دشمنان برای برهم زدن امنیت و آرامش مردم را خنثی خواهد نمود. 
 
 عملیات با موفقیت کامل به اهداف دست یافت
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح هم در تشریح جزئیات عملیات «وعده صادق» گفت: این عملیات با اسم رمز «یا رسول الله» با موفقیت کامل به انجام رسید و به همه اهداف خود نائل شد. 
سرلشکر پاسدار محمد باقری افزود: علت این عملیات عبور رژیم صهیونیستی از خطوط قرمزی بود که برای ما به هیچ وجه قابل تحمل نبود اینکه رژیم صهیونیستی بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف قرار دهد و مستشاران قانونی کشور ما را که به دعوت دولت سوریه برای مقابله با تروریسم در آن کشور حضور قانونی داشته‌اند، هدف قرار داده و به شهادت برساند. عبور از خطوط قرمزی بود که در ۱۰ روز گذشته در همه جهان غیر از دو یا سه کشور که حامی مطلق رژیم صهیونیستی هستند این اقدام را محکوم کردند و این اقدام کاری بود که بایستی مورد پاسخ قرار می‌گرفت و مقام معظم رهبری هم فرمودند که این تنبیه بایستی صورت بگیرد که با همت سپاه پاسداران و سایر نیرو‌های مسلح این عملیات انجام شد. 
 
 عبور از سپر دفاع موشکی اسرائیل و شرکایش
سرلشکر باقری در تشریح سایر جزئیات این عملیات تصریح کرد: این عملیات به نحوی طرح‌ریزی شد که هم مرکز اطلاعاتی بزرگی که اطلاعات لازم را برای این جنایت برای صهیونیست‌ها در ارتفاعات جبل الشیخ در مرز سوریه با فلسطین اشغالی تأمین می‌کرد، هدف قرار بگیرد. هم پایگاه هوایی نواتیم که هواپیما‌های اف ۳۵ برای هدف قرار دادن کنسولگری ما در دمشق از آنجا پرواز کرده بودند، هدف قرار گرفت. وی افزود: این مراکز تا حد قابل توجهی مورد انهدام قرار گرفتند و از کار افتادند. در این عملیات تعداد قابل توجه پهپاد موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک مورد استفاده قرار گرفت و با استفاده از تاکتیک‌های کاملاً اندیشیده شده و طراحی مناسب گنبد آهنین و سپر دفاع موشکی رژیم صهیونیستی نتوانست مقابله قابل توجهی با این امکانات و عملیات داشته باشد و عملیات به اهداف خود نائل شد. 
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح خاطرنشان کرد: امریکا هم که اعلام می‌کرد از عملیات دمشق اطلاع نداشته است، اما در واقع این عملیات با چراغ سبز او انجام شده بود، اعلام می‌کرد به دنبال توسعه تنش در منطقه نیست، اما اطلاعات ما حاکی از این بود که در دفاع از رژیم صهیونیستی در فضای کشور‌های عراق و اردن وارد عمل شد و تلاش کرد تا عملیات خنثی شود ولی او هم نتوانست چنین کاری انجام دهد. ما این عملیات را منتج به نتیجه کامل می‌دانیم و این عملیات از نظر ما خاتمه یافته است و قصدی بر ادامه این عملیات وجود ندارد، اما چنانچه رژیم صهیونیستی اقدامی را علیه جمهوری اسلامی ایران چه در خاک ما و چه در مراکز متعلق ما در سوریه یا سایر نقاط دیگری انجام دهد، عملیات بعدی ما بسیار بزرگ‌تر از این صورت خواهد گرفت. 
 
 هم‌افزایی نیرو‌های مسلح در عملیات تنبیه صهیونیست‌ها
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح خاطرنشان کرد: توانمندی ما بر این مبنا بود که ده‌ها برابر بزرگ‌تر از این عملیات، عملیات موشکی و پهپادی علیه رژیم صهیونیستی داشته باشیم، اما این کار را انجام ندادیم و سعی کردیم در حدی که این تنبیه اتفاق بیفتد، عملیات انجام شود. در این عملیات، مراکز جمعیتی و اقتصادی هدف قرار نگرفت تا ارتش متجاوز صهیونیستی بداند که اقدام تجاوزگرانه و جنایتکارانه آن‌ها بدون پاسخ نمی‌ماند و قطعاً آمادگی این را داریم که از خاک، منافع و فضای خود به نحو احسن دفاع کنیم. 
سرلشکر باقری اظهار کرد: این عملیات توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به انجام رسید، اما در هم‌افزایی با سپاه بحمدالله ارتش جمهوری اسلامی ایران با واحد‌های پدافندی دفاع از فضای کشور را بر عهده داشتند و همچنان بر عهده دارند. وی ادامه داد: نیرو‌های مسلح ما در آمادگی کامل به سر می‌برند و چنانچه نیاز باشد مجدداً وارد عمل خواهند شد و تدابیر لازم برای امنیت فضای کشور و سایر مراکز کشور به عمل آمده است. 
سرلشکر باقری در پاسخ به سؤالی درباره واکنش ایران نسبت به همکاری احتمالی امریکا در حمایت از صهیونیست‌ها، خاطرنشان کرد: این پیام را از طریق سفارت سوئیس به امریکا منتقل کردیم که چنانچه امریکا در اقدامات تجاوزگرانه بعدی صهیونیست‌ها از طریق پایگاه‌های خود در منطقه یا امکانات نظامی در منطقه مشارکتی انجام دهد و این اطلاعات برای ما قطعی شود، پایگاه‌ها، نفرات و امکانات امریکا در منطقه امنیتی نخواهند داشت و ما او را مانند متجاوز می‌بینیم و با او هم برخورد لازم را خواهیم داشت. 
 
 موفقیت عملیات بیش از انتظار بود
سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در گفت‌وگویی درباره جزئیات عملیات وعده صادق گفت: اهداف خیلی دقیق بود و ما یک عملیات محدود انجام دادیم، در حد و اندازه شرارت‌هایی که رژیم صهیونیستی انجام داده بود. این عملیات می‌توانست عملیات گسترده‌ای باشد، اما ما دامنه عملیات را محدود به آن بخش توانایی‌هایی کردیم که رژیم صهیونیستی برای حمله به سفارت جمهوری اسلامی ایران و شهادت فرماندهان از آن استفاده کرده بود. سردار سلامی با تأکید بر اینکه عملیات با موفقیتی بیش از حد انتظار ما انجام شد، اظهار داشت: تا این لحظه اطلاعات ما روی تمام اصابت‌ها کامل نیست، اما آن بخش از اصابت‌هایی که گزارش‌های دقیق، مستند و میدانی داریم نشان دهنده آن است که این عملیات با موفقیتی بیش از حد انتظار اتفاق افتاده است.
 مردم ساکن در سرزمین‌های اشغالی، مقامات صهیونیست و ارتش تروریستی و اشغالگران رژیم صهیونیستی و امریکا بهتر از ما تا این لحظه اثرات کوبنده این ضربات را تشخیص داده‌اند و متوجه شده‌اند. 
فرمانده کل سپاه توصیه‌ای هم سران رژیم صهیونیستی کرد و گفت: رژیم صهیونیستی از رفتار‌های گذشته دست بردارد و از این حرکت عبرت بگیرد اگر رژیم صهیونیستی هر واکنشی نشان دهد مطمئناً واکنش ما بر اساس این تجربه جدیدی که از توانایی‌های آن‌ها به دست آورده‌ایم، بسیار سخت‌تر خواهد بود. با این عملیات معادله جدیدی رقم خورده است و آن معادله جدید این است که از این به بعد رژیم صهیونیستی در هر نقطه‌ای به منافع و دارایی‌های ما و شخصیت‌های ما و به شهروندان ما حمله کند ما از مبدأ جمهوری اسلامی ایران او را مورد تهاجم متقابل قرار خواهیم داد و عملیات وعده صادق نمونه برجسته و کاملاً واضحی از این معادله جدید است. 
سلامی افزود:، اما نکته مهم این است که این نبرد تا حدودی نبردی ناشناخته و مبهم بود و فصل جدیدی از تقابل را به روی ما گشود. سامانه‌های پدافند هوایی و موشکی دشمن یعنی پدافند‌های ضد موشک‌های بالستیک و کروز و پدافند هوایی که ضد پرنده‌های بدون سرنشین یا با سرنشین است در سرزمین کم مساحت رژیم صهیونیستی به وفور در زمین کاشته شدند و گسترش پیدا کردند. از سامانه‌های گنبد آهنین گرفته که با پرتابه‌های کوتاه برد مقابله می‌کنند و تا فلاخن داود، سیستم‌های «آرو» و حتی کمک‌هایی که ایالات متحده امریکا در روز‌های اخیر در زمینه پدافند هوایی به رژیم صهیونیستی کرده بود. 
 
 عملیاتی پیچیده با عبور از لایه‌های ضدهوایی
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه دفاع عمیق و چند لایه‌ای از رژیم صهیونیستی با حمایت امریکا از حریم هوایی عراق گرفته تا اردن و حتی بخش‌هایی از سوریه و فلسطین اشغالی شکل گرفته بود، اظهار داشت: هواپیما‌های متنوعی از جمله اف ۱۵‌ها و اف ۱۶‌ها و اف ۳۵‌ها که فوق‌العاده پیشرفته هستند، هواپیما‌های گلف استریم حتی سوخت‌رسان‌ها که در فضای هوایی مداومت پرواز به پرنده‌های جنگی دشمن می‌دادند، همه آن‌ها در فضا یک سطح به هم پیوسته و یکپارچه دفاع هوایی متراکم و چند لایه‌ای را از لحظه ورود پرنده‌ها به فضای هوایی کشور عراق تا میانه اردن به عهده گرفته بودند و از غرب کشور اردن تا اهداف عمیق در رژیم صهیونیستی را خود رژیم صهیونیستی با پدافند هوایی حفاظت می‌کرد. همچنین دفاع ضدهوایی و موشکی که با پیشرفته‌ترین سامانه‌ها همراه بود در مقابل ما قرار داشت و عبور از این سیستم بسیار پیچیده و چند لایه و پیشرفته کار سختی بود، طراحی عملیاتی که بتواند پرنده‌های بدون سرنشین و موشک‌های کروز و بالستیک از این فضا عبور دهد و آن‌ها را روی زمین دقیقاً با دقت‌های فوق العاده بالا اهداف را مهندم کند، بسیار پیچیده بود. فرمانده کل سپاه ادامه داد: ترتیب و توالی این عملیات به شکلی انجام شد که الان قابل گفتن نیست، به صورتی که ده‌ها فروند کروز و موشک‌های بالستیک در فواصل زمانی توانستند لایه‌های عمیق دفاع هوایی به ظاهر اطمینان‌بخش رژیم صهیونیستی را درهم بشکنند و ائتلاف هوایی بین امریکا و فرانسه و رژیم صهیونیستی را تحت تأثیر قرار دهند و آن را کم کارآمد کردند و توانستند اهداف دقیق مورد نظر را در عمق سرزمین‌های اشغالی که توسط رژیم صهیونیستی مورد استفاده قرار می‌گرفت مورد هدف قرار دهند. 
 
 واکنش‌ها به عملیات وعده صادق
پس از این عملیات موفق و پیچیده اطلاعاتی و عملیاتی که با استقبال گسترده داخلی و خارجی در تنبیه متجاوز همراه بود، اگرچه برخی کوشیدند با سانسور و دستکاری اخبار مربوط به خبر عملیات از بار این شکست بکاهند، اما رسانه‌های بین‌المللی، صاحبنظران، کارشناسان و فعالان فضای مجازی در منطقه به تجزیه و تحلیل عملیات که در نوع خود منحصر به فرد بود، پرداختند و آسیب پذیری آنچه را که پیش از این «گنبد نفوذ ناپذیر آهنین» خوانده می‌شد به چالش کشیدند. 
کارشناس الجزیره گفت: «ایران با حملات تاریخی خود، قواعد درگیری را شکست و این پیام را داد که نمی‌توانید با خطوط قرمز من بازی کنید.» روزنامه انگلیسی تلگراف هم نوشت: «حمله جسورانه و طراحی شده ایران بازدارندگی تهران را مقابل اسرائیل نشان داد.»
بی بی‌سی فارسی درباره چگونگی واکنش‌ها به اقدام ایران با بیان اینکه کاربران کشور‌های عرب‌زبان خاورمیانه به حمله ایران به اسرائیل واکنش‌های متفاوتی نشان داده‌اند، نوشت: هشتگ‌های «سپاه انقلابی ایران»، «ایران» به عربی در ده‌ها هزار کامنت و پست در شبکه‌های اجتماعی استفاده شده‌اند. 
سعید الحاج، محقق و نویسنده فلسطینی در شبکه ایکس نوشت که این حمله «پیامی قاطع و مستقیم» بود. الحاج که بیش از ۷۸ هزار دنبال‌کننده دارد نوشت که خاورمیانه وارد «فاز جدیدی» شده است. حسن الدر، نویسنده لبنانی هم در ایکس نوشت: ایران حکومتی است که «می‌تواند به‌تن‌هایی و بدون کمک متحدانش در منطقه از امنیت ملی خود محافظت کند، اما ثابت شده است که اسرائیل موجودیتی است که بدون متحدانش قادر به محافظت از خود نیست.» برخی از کاربران عرب‌زبان هم کشور‌هایی را محکوم کردند که برای منهدم کردن موشک‌ها به اسرائیل کمک‌کردند. 
جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی امریکا در واکنش به اقدام تنبیهی جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم صهیونیستی گفت: بازدارندگی امریکا و اسرائیل متحمل یک شکست سنگین شد. چیزی که ما امشب دیدیم نمایانگر شکست سنگین بازدارندگی امریکا و اسرائیل بود. شکست سنگینی در برابر ۲۰۰ موشک کروز و بالستیک و پهپاد. کاری که ایران کرد چشمگیرترین اقدام بود، اینکه از خاک خود مستقیماً موشک‌های کروز و بالستیک را به سمت اسرائیل شلیک کرد. 
اسکات ریتر، کارشناس امریکایی درباره عملیات وعده صادق از تعبیر «چشم در برابر چشم» استفاده کرد و نوشت: «ایران با حداقل هفت موشک مافوق صوت جدید خود به پایگاه هوایی نواتیم حمله کرد. نواتیم خانه جنگنده‌های اف- ۳۵ است که به کنسولگری ایران در دمشق حمله کردند. حتی یک موشک ایرانی رهگیری نشد. بگذارید غرق شوند. اسرائیل بی‌دفاع است.»
کوهن، رئیس پیشین موساد در واکنش به حمله ایران به اسرائیل گفت: «به نفع ما نیست که وارد رویارویی مستقیم با ایران شویم. من پاسخ به حمله ایران را توصیه نمی‌کنم؛ نباید اتحادی را که با ما در مقابله با آن وجود دارد، هدر دهیم.» ریشی سوناک نخست‌وزیر انگلیس هم در اظهار نظری گفت: «می‌توانم تأیید کنم که هواپیما‌های ما تعدادی از پهپاد‌های تهاجمی ایران را سرنگون کردند.»
رسانه‌های رژیم صهیونیستی البته کوشیدند وانمود کنند حمله موشکی گسترده ایران، توسط سامانه‌های پیشرفته دفاعی این رژیم رهگیری و متوقف شده است. فارغ از این فضا‌سازی دروغین و فرافکنانه، اما وقتی که امیناخ مشاور مالی سابق رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی درباره هزینه‌های این رهگیری مورد پرسش روزنامه عبری یدیعوت آحارونوت قرار گرفت، او حرف از حرف از هزینه ۴تا ۵ میلیارد شکل (معادل ۳/۱ میلیارد دلار) زد. این رقم البته تنها شامل رهگیری پهپاد‌ها و موشک‌هاست و خسارات میدانی در نظر گرفته نشده است. هر موشک سامانه پدافندی «پیکان» که در رهگیری موشک‌های بالستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، حدود ۵/۳ میلیون دلار ارزش دارد. رژیم صهیونیستی برای شلیک هر موشک سامانه «فلاخن داود» که از آن برای رهگیری موشک‌های کروز استفاده می‌شود، حدود یک میلیون دلار هزینه کرده که هزینه‌های استفاده از جنگنده‌ها برای حمله به پهپاد‌ها نیز به آن اضافه می‌شود. 
اگرچه اظهار نظر درباره پاسخ احتمالی رژیم صهیونیستی به اقدام تنبیهی جمهوری اسلامی کمی زود است، اما روزنامه امریکایی نیویورک‌تایمز دیروز مدعی شد: کابینه اسرائیل گزینه حمله تلافی‌جویانه به ایران را کنار گذاشت. نیویورک‌تایمز به نقل از دو مقام اسرائیلی خبر داده که کابینه جنگی اسرائیل امروز بعدازظهر تشکیل جلسه خواهد داد تا در مورد چگونگی واکنش به حمله ایران گفتگو کند. این دو مقام گفته‌اند حمله تلافی جویانه‌ای که برخی از اعضای کابینه پیشنهاد کرده بودند، پس از گفت‌وگوی تلفنی بنیامین نتانیاهو با رئیس‌جمهور بایدن در روز شنبه کنارگذاشته شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار