کد خبر: 1222435
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
درباره عید باستانى نوروز که میراث نیاکان ماست و امروزه به دلیل ثبت جهانى متعلق به همه جهانیان است هر قدر بگوییم و بنویسیم کم است. نوروز امسال به دلیل تقارن با ماه مبارک رمضان تقارن «بهار قرآن و بهار طبیعت» بود. مردم مؤمن و دیندار حرمت این ماه را محترم شمردند
 نوید پارسا
جوان آنلاین: مردم دو قطبى‌هاى موهوم و ساختگى را عملاً کنار زده‌اند و به عنوان ایرانى مسلمان به هویت و تاریخ و تمدن پر افتخار خود مى بالند و با رفتار خود این رویکرد را اثبات کرده‌اند. تقارن ماه رمضان و نوروز را عملاً خود مردم مدیریت و حرمت‌ها را مراعات کردند. 
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی از ثبت ۶ میلیون سفر بازدید در نوروز امسال خبر داد و این در حالی صورت گرفت که برخی رسانه‌های مغرض سعی کردند از تقارن ماه رمضان و عید نوروز به ایجاد یک دو قطبی در جامعه دامن بزنند، اما مدیریت مردم آن‌ها را ناکام گذاشت. علی دارابی، قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی با انتشار یادداشتی در فضای مجازی با عنوان «نوروز و حال خوش ایرانیان» نوشت: درباره عید باستانى نوروز که میراث نیاکان ماست و امروزه به دلیل ثبت جهانى متعلق به همه جهانیان است هر قدر بگوییم و بنویسیم کم است. نوروز امسال به دلیل تقارن با ماه مبارک رمضان تقارن «بهار قرآن و بهار طبیعت» بود. مردم مؤمن و دیندار حرمت این ماه را محترم شمردند. 
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی با اشاره به رویداد‌های مردمی تحویل سال نو نوشت: تحویل سال نو را مردم در اماکن و بقاع مذهبى و اماکن تاریخى گذراندند و در صدر همه حرم امام هشتم، امام رضا (ع) مثل همیشه مقصد مردم بود. 
نوروز امسال موزه‌ها، پایگاه هاى میراث فرهنگى، بنا‌ها و محوطه هاى تاریخى مورد اقبال گسترده مردم قرار گرفت. 
دارابی در ادامه آورده: حافظیه، تخت جمشید، سعدیه، عالى‌قاپو و نقش جهان، امیر چخماق و بافت تاریخى یزد، باغ شاهزاده ماهان و ارگ بم در کرمان، مازندران، گیلان، خوزستان، بوشهر، بندرعباس، اردبیل، تبریز و ارومیه از دیگر مکان هاى مهم براى بازدید مردم بود. ٣٠هزار نفر فقط در مراسم تحویل سال حافظیه حضور داشتند. نظم و رعایت مقررات توسط حاضران قابل‌تقدیر است. در تخت‌جمشید ١٠هزار نفر در ساعت تحویل سال حاضر بوده‌اند. 
 
 علاقه مردم به سفر‌های داخلی 
علی دارابی با اشاره به آمار ۱۷ روزه بازدید‌ها عنوان کرد: از ۲۴اسفند ماه تا شامگاه ١٢ فروردین بیش از ۶ میلیون نفر بازدید از موزه‌ها، پایگاه‌ها و اماکن میراث فرهنگى بازدید کرده‌اند که در نوع خود کم‌نظیر است. 
وی سه نکته کلیدى را درباره سفرهاى نوروزى و حال خوش ایرانیان قابل‌توجه دانست:
۱- مردم به تدریج سفرهاى داخلى و بازدید از ایران عزیز را در کانون توجهات خود قرار داده‌اند. گرانى تورهاى خارجى و ترجیح مردم به سفر داخلى یکى از دلایل اقبال شهروندان به سفرهاى داخلى است. 
۲- ستاد خدمات سفر مرکب از ٢٧ وزارتخانه و سازمان‌هاى اجرایی موفق شده‌اند شرایط بهترى از گذشته را براى سیر و سیاحت داخلى فراهم کنند. بازدید رئیس‌جمهور محترم و سفارش‌های لازم و حضور وزیران و اهتمام مهندس ضرغامى و همکاران وزارت متبوع نقش مهمى در ارتقای خدمات‌رسانى داشته‌است. 
۳- مردم دو قطبى‌هاى موهوم و ساختگى را عملاً کنار زده‌اند و به عنوان ایرانى مسلمان به هویت و تاریخ و تمدن پر افتخار خود مى‌بالند و با رفتار خود این رویکرد را اثبات کرده‌اند. تقارن ماه رمضان و نوروز را عملاً مردم خود مدیریت کردند و حرمت‌ها را مراعات کردند. 
 ایرانیان پیشتاز جشن و سرور در جهان هستند 
ایرانیان پیشتاز جشن و سرور در جهان بوده‌اند. بیش از ۶۵جشن و سرور به نام فرهنگ و تمدن ایران ثبت شده‌است که هیچ ملتى و کشورى آن را ندارد. شادى و نشاط اجتماعى امروزه بیش از هر زمان در مرکز حکمرانى و مدیریت کشور باید قرار گیرد. دشمنان نمى‌خواهند ملت ایران شاد باشند. 
 
 ثبت ۶ میلیون نفر سفر در نوروز
وزارت میراث فرهنگی از ثبت ۶ میلیون و ۲۷۴هزار و ۸۲۴نفر بازدید از موزه‌ها، پایگاه‌های میراث ملی و جهانی و اماکن فرهنگی‌تاریخی تحت پوشش این وزارتخانه از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ خبر داد. 
آثار تاریخی استان فارس با ثبت ۱میلیون و ۳۲۹هزار و ۱۲۲ نفر بیشترین بازدیدکننده را داشته‌است. 
بر اساس پایش انجام‌شده از آمار در مدت زمان در نظر گرفته شده، پس از فارس، استان‌های اصفهان (۵۵۶هزار و ۶۶۱ نفر)، تهران و موزه‌های ستادی (۳۶۹هزار و ۹۵۰نفر)، خوزستان (۲۲۷هزار و ۴۰۱ نفر)، خراسان رضوی (۱۹۵هزار و ۵۷۳ نفر)، کرمانشاه (۱۶۳هزار و ۵۹۴ نفر)، کرمان (۱۵۵هزار و ۶۴۱ نفر)، آذربایجان شرقی (۱۱۳هزار و ۴۰۷نفر)، لرستان (۱۰۷هزار و ۶۰۷ نفر) و همدان (۱۰۵هزار و ۱۴۶ نفر) دارای بیشترین میزان بازدیدکننده هستند. 
 
 حافظیه در صدر پربازدید‌ها 
در میان موزه‌ها و اماکن فرهنگی - تاریخی در سراسر کشور از لحاظ بیشترین تعداد بازدیدکننده هم حافظیه با ۳۷۸هزار و ۱۵۱ نفر، رتبه نخست را به خود اختصاص داده‌است. پس از آن تخت جمشید با ۳۱۱هزار و ۵۱۴ نفر، سعدیه با ۲۲۳هزار و ۳۱۴ نفر، مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد با ۱۴۹هزار و ۴۹۸ نفر، ارگ کریمخانی با ۱۴۰هزار و ۹۶۳ نفر، باغ فین با ۱۳۲هزار و ۸۴۰ نفر، کاخ‌موزه چهلستون با ۱۲۳هزار و ۶۶۱ نفر، پاسارگاد با ۱۲۳هزار و ۶۰۲ نفر، عمارت عالی‌قاپو با ۱۱۳هزار و ۹۳۲ نفر و سازه‌های آبی شوشتر با ۱۱۱هزار و ۱۳۹ نفر قرار دارند. 
از لحاظ بیشترین میزان فروش بلیت موزه و اماکن فرهنگی به ترتیب مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، مجموعه میراث جهانی تخت‌جمشید، حافظیه، مجموعه فرهنگی- تاریخی نیاوران، سعدیه، باغ فین، ارگ کریمخانی، کاخ موزه چهلستون و قلعه فلک‌الافلاک قرار دارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار