کد خبر: 1221991
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۰
یک منبع آگاه دیگر در این زمینه گزارش داد که نقطه اختلاف اصلی در مذاکرات مربوط به بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه است. البته رسیدن به توافق در این موضوع امکان پذیر است، اما هیئت مذاکره کننده اسرائیلی اجازه چنین کاری را ندارد.

جوان آنلاین: یک منبع آگاه از فضای مذاکرات غیرمستقیم حماس و رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیلی‌ها مانع اصلی توافق هستند و مشخصا شخص نتانیاهو نمی‌خواهد توافقی که منجر به توقف تجاوزات علیه غزه شود، به دست آید.

به گزارش تسنیم، درحالی که در سایه کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی تاکنون هیچ یک از مذاکرات برای آتش‌بس در غزه و تبادل اسرا به نتیجه نرسیده است، یک منبع آگاه از این مذاکرات غیرمستقیم میان حماس و رژیم اشغالگر اعلام کرد، بیانیه‌ای که جنبش حماس روز دوشنبه درباره مذاکرات منتشر کرد نشان می‌دهد که اسرائیلی‌ها هیچ یک از خواسته‌های اصلی ملت فلسطین و مقاومت را نپذیرفته‌اند.

این منبع در گفتگو با الجزیره اظهار داشت که میانجی‌ها پاسخ منفی از اسرائیل دریافت کردند و بر اساس این پاسخ، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به دنبال توافقی نیست که منجر به توقف تجاوزات علیه غزه و بازگشت آوارگان فلسطینی به مناطق خود در شمال این منطقه شود.

به گفته این منبع، اسرائیل همچنان به مانور و بازی‌های خود در معامله تبادل اسرا هم ادامه می‌دهد و اعلام کرده که در ازای هر نظامی زن اسرائیلی، تنها ۱۰ اسیر فلسطینی را آزاد می‌کند و همچنین لیست اسرایی که باید آزاد شوند را هم اسرائیل تعیین می‌کند. این درحالی است که درخواست حماس آزادی ۵۰ اسیر فلسطینی بود که ۳۰ نفر از آن‌ها احکام سنگین دارند و ۲۰ نفر هم محکوم به حبس ابد هستند و حماس نام آن‌ها را تعیین می‌کند.

منبع مذکور تصریح کرد که اسرائیل همچنین از حماس خواسته تا ۴۰ غیرنظامی اسرائیلی از جمله زنان و کودکان و افراد مسن و بیماران را در مرحله اول آزاد کند و همچنین اگر تعدادی از این افراد زنده نباشند باید با گروهی از نظامیان جایگزین شوند. اما حماس این درخواست اسرائیلی‌ها را رد و تاکید کرد که چنین چیزی با چارچوب توافق پاریس ۱ و ۲ مغایرت دارد.

این منبع تاکید کرد که حماس به جای تعیین تعداد اسرا، بر معادله تبادل هر دسته از اسرا تکیه کرده است، زیرا با ادامه جنگ تعداد بیشتری از اسرای صهیونیست کشته می‌شوند و تعداد آن‌ها کاهش می‌یابد. درواقع رهبری حماس به این نتیجه رسیده که ادامه تبادل کارت‌ها فایده‌ای ندارد؛ زیرا نتانیاهو همچنان به تعلل ادامه می‌دهد و نمی‌خواهد به توافق خاصی دست پیدا کند.

یک منبع آگاه دیگر در این زمینه گزارش داد که نقطه اختلاف اصلی در مذاکرات مربوط به بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه است. البته رسیدن به توافق در این موضوع امکان پذیر است، اما هیئت مذاکره کننده اسرائیلی اجازه چنین کاری را ندارد.

این درحالی است که جنبش حماس برای شفاف‌سازی دوباره موضع خود با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که ما به همه خواسته‌های خود مبنی بر برقراری آتش‌بس جامع و دائمی، خروج نیرو‌های اشغالگر از نوار غزه، بازگشت آوارگان به مناطق خود و انجام یک معامله دقیق و جدی برای تبادل اسرا پایبندیم.

منابع وابسته به مقاومت هم اعلام کردند که اسرائیل در مذاکرات نه به آتش‌بس اشاره می‌کند و نه پیشنهاد روشنی در خصوص عقب‌نشینی نیرو‌های خود از مناطق شلوغ غزه ارائه داده است. در واقع اشغالگران به دنبال تثبیت حضور خود در شمال و مرکز و شرق و جنوب نوار غزه هستند. اما موضع حماس بر خروج کامل اسرائیل از نوار غزه است.

یک منبع وابسته به حماس هم در گفتگو با الجزیره، ادعای رسانه‌های صهیونیستی مبنی بر ارائه امتیازات و راه‌حل‌ها به جنبش حماس را تکذیب و اعلام کرد که این ادعا‌ها تبلیغاتی سیاه و ناامیدانه با هدف سرپوش گذاشتن بر کارشکنی‌های کابینه صهیونیستی و فرار از مسئولیت شکست مذاکرات در برابر خانواده‌های اسرای اسرائیلی است.

این منبع تأکید کرد که حماس موضع خود را روشن کرده و هرگز از آن عقب‌نشینی نمی‌کند و تا زمانی که تجاوزات اشغالگران علیه غزه و محاصره این منطقه ادامه داشته باشد هیچ معامله‌ای برای تبادل اسرا انجام نخواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار