کد خبر: 1216978
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰
فرهاد نظریان‌سامانی

سال ۱۳۶۱ پس از عملیات بیت‌المقدس که به آزادسازی خرمشهر از چنگال رژیم بعث عراق منجر شد، پیامد‌های بی‌نظیری برای ایران رقم خورد که خود نقطه عطفی برای برهم زدن تمام معادلات جنگ و نگاه‌های سیاسی دنیا به جمهوری اسلامی ایران شد. در این عملیات غرورانگیز، قدرت نظامی ایران به رخ تمام دنیا کشیده شد، به طوری که روزنامه تایمز تصریح می‌کند: «غرب مدت‌ها قدرت و تداوم انقلاب آیت‌الله خمینی را دست‌کم گرفت، اما شواهد حاکی از آن است که ایران به عنوان قدرت عظیمی در منطقه ظهور کرده است.» 
 تزلزل و شکنندگی در پیکره ارتش صدام باعث شد این دیکتاتور بعثی از تمام زیاده‌خواهی خود عقب‌نشینی کند و با فشار بر نهاد‌های بین‌المللی خواستار آتش‌بس شود. سرهنگ عبدالعزیز قادر السامرایی از افسران ارتش صدام در خاطرات خود می‌گوید: «[بعد از عملیات بیت‌المقدس]وضعیت ارتش ما به کلی به هم ریخت و بسیاری از نیرو‌ها و واحد‌های نظامی عراق غربال شدند، حتی افسران عالی‌رتبه و امیران نیز از این قاعده مستثنی نماندند». یکی از جلوه‌های جالب عملیات بیت‌المقدس، اسارت چند هزار سرباز عراقی است که تأثیر سوئی در میان ارتش عراق ایجاد کرد. فایننشال‌تایمز با اشاره به ایجاد تزلزل در ارتش صدام بعد از فتح خرمشهر، این شکست را برای بعثی‌ها «فاجعه‌آمیز» توصیف کرد و نوشت: «سقوط خرمشهر و اسارت هزاران سرباز عراقی را فقط می‌توان یک شکست فاجعه‌آمیز دانست و ارتش عراق تحقیر ناشی از آن را نمی‌تواند فراموش کند... این عمل، افزون بر یک ضربه استراتژیک، از نظر روانی ضربه عظیمی به ارتش عراق وارد کرد». تا پیش از آزادسازی خرمشهر، بسیاری از تحلیلگران جهان با ارزیابی ادوات و نیروی انسانی عراق، تصرف خوزستان از سوی صدام را قریب‌الوقوع تخمین می‌زدند، ولی پس از عملیات بیت‌المقدس، صدام با حقارت تمام از مواضع خود در خاک ایران عقب‌نشینی کرد. 
از سویی یکی از مهم‌ترین پیامد‌های آزادسازی خرمشهر به لرزه‌درآمدن ستون‌های کاخ سفید به عنوان حامی اصلی صدام بود. روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از مقام‌های امریکایی می‌نویسد: «نگرانی امریکا و کشور‌های منطقه این است که ایران پس از پیروزی تشویق شده است و می‌خواهد جنگ را به داخل خاک عراق بکشاند...». نیویورک‌تایمز نیز فاش ساخت: «مقامات امریکایی از شکست‌های پی‌در‌پی ارتش عراق و پیروز‌ی‌های نیرو‌های پرتوان جمهوری اسلامی ایرانی به شدت نگران شده‌اند.» وزیر وقت امورخارجه امریکا، الکساندر هیگ رسماً در شورای امور خاورمیانه وزارت خارجه اذعان می‌کند: «پیروزی‌های اخیر ایران در جنگ با عراق برای امریکا نگران‌کننده و منافع غرب خصوصاً امریکا را در منطقه به خطر انداخته است.» از این رو بود که به تصریح روزنامه فرانسوی لیبراسیون: «پس از بازپس‌گیری خرمشهر از سوی ایرانیان، بلافاصله امریکا و اروپا و برخی از کشور‌های منطقه خلیج‌فارس، ابتکارات متعددی را برای پایان‌دادن به این جنگ به کار گرفتند.» 
عملیات موفق بیت‌المقدس یکی از طولانی‌ترین نبرد‌ها در طول جنگ تحمیلی به شمار می‌آید که با شرکت یگان‌های عمده از ظفرمندان ارتش، دلاورمردان بسیج و سپاه، سنگرسازان بی‌سنگر جهاد سازندگی و خیل عظیمی از دیگر نیرو‌های مردمی از دهم اردیبهشت تا سوم خرداد ۱۳۶۱ انجام گرفت و سرانجام با همدلی، هماهنگی و انسجام رزمندگان و پشتیبانی ملت به پیروزی رسید. پیامد‌های مثبت و اقتدارآفرین عملیات آزادسازی خرمشهر نمونه‌ای است که کاربست آن در تمام ادوار توانسته است نسخه نجات‌بخش جمهوری اسلامی ایران از شر تمام دشمنی‌ها و کینه‌توزی‌ها باشد. یکی از بزنگاه‌هایی که می‌توان آن را تجلی صحنه فتح خرمشهر دانست، انتخابات مجلس شورای اسلامی است که ۱۱ اسفند امسال برگزار خواهد شد. تمام تلاش دشمن بر این استوار است که ضمن خفیف جلوه کردن انتخابات، مردم ایران را از حضور در پای صندوق رأی منصرف کند و دلیلی هم جز این ندارد که با مشارکت پایین به همه دنیا نشان دهد جمهوری اسلامی ایران حکومتی با حداقل حمایت مردمی است و همین را به عنوان دلیل برای پیشبرد دشمنی‌ها و ایجاد همگرایی و اجماع علیه جمهوری اسلامی به کار گیرد. رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی فرمایشات فراوانی در باب پیامد‌های مشارکت بالا در انتخابات دارند که برخی از آن‌ها که اشاره به بعد بین‌المللی و اقتدار کشور دارد، آورده شده است: «حضور در انتخابات، در اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران و اقتدار کشور تأثیر بی‌نظیری دارد، یعنی هیچ چیزی، هیچ ابزار قدرتی به اندازه حضور مردم، قدرت‌افزا برای کشور نیست.» ۲۶/۰۳/۱۴۰۰ «گرچه ابزار‌های نظامی، سیاسی و اقتصادی برای کشور قدرت‌افزا و قدرت‌زاست، اما هیچ کدام به اندازه حضور مردم نیست، حضور مردم، نظام جمهوری اسلامی را به معنای واقعی کلمه قدرتمند می‌کند.» ۲۶/۰۳/۱۴۰۰ «از جهت وجهه خارجی انتخابات و حضور مردم و مشارکت مردم، نشان‌دهنده اقتدار ملی است... وقتی همه احساس کنند در دنیا- دشمن و دوست- که این ملت هوشیار است، بیدار است، سر پا است، عازم است، پرانگیزه است، این کشور یک اقتداری، یک هیبتی در چشم همه‌پیدا می‌کند، چه دوست و چه دشمن.» ۱/۱/۱۴۰۰
«هرچه صندوق‌های رأی شلوغ‌تر باشد، گسترش شرکت مردم بیشتر باشد، اعتبار کشور بالا خواهد رفت.» ۱۴/۱۱/۱۳۹۰
با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تجربه تاریخی ملت ایران، وقتی اینگونه به موضوع مشارکت در انتخابات نگریسته شود، همان نتایج و پیامد‌هایی که در سال ۱۳۶۱ پس از آزادسازی خرمشهر برای‌مان حاصل شد، در این برهه تاریخی نیز نصیب مردم ایران می‌شود. قطع به یقین همه کشور‌های دنیا با دیدن مشارکت بالای مردم در انتخابات، به قدرت و استحکام جمهوری اسلامی ایران پی می‌برند و اعتماد و اقبال آن‌ها برای ایجاد روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشور افزایش می‌یابد. وقتی چنین تصویر قوی و مقتدری از جمهوری اسلامی ایران به دنیا مخابره شود، هیبت دشمن در جهان بین‌الملل متزلزل خواهد شد و پذیرش سیاست تحریمی امریکا و اروپا دیگر مورد پذیرش جهان واقع نخواهد بود و دشمن وادار می‌شود از مواضع خود علیه ایران، عقب‌نشینی کند و حتی به لغو تحریم‌ها در آینده پس از انتخابات منجر شود. تا امروز که شور و حرارت خوبی برای حضور مردم در انتخابات ایجاد شده است و یقیناً مشارکت خوبی هم خواهیم دید ولی اگر کسی بخواهد کوتاه و حداقلی نگاه کند و وجود برخی مشکلات در کشور را بهانه عدم‌حضور در انتخابات بداند، ظلم زیادی به آینده ایران روا داشته است. دشمن به شدت از این مشارکت‌ها و حضور مردم واهمه دارد و تمام سرمایه‌های رسانه‌ای و میدانی خود را به کار گرفته است تا مردم را از انتخابات دلسرد کند تا مبادا قدرتمند‌بودن ایران به افکار عمومی جهان نشان داده شود. دنیای امروز با دنیای فردای بعد از مشارکت بالای انتخابات، بسیار متفاوت خواهد بود و این مهم را تاریخ به مردم ایران ثابت کرده است. دنیایی که می‌تواند آینده اقتصادی و اعتباری ایران را تضمین کند و هر آن کس که در این وادی مهم قدم برندارد، قطعاً در مخاطرات به وجود آمده برای مردم ایران از سوی دشمن سهیم است چراکه با عدم‌حضورش، فرصت جولان علیه ایران را به دشمن داده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار