کد خبر: 1188099
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004z4t
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۴
در پایان هفته جاری، از واحد تصفیه گازوئیل (DHT) پالایشگاه اصفهان با حضور رئیس‌جمهور به صورت رسمی بهره‌برداری می‌شود و تولید گازوئیل روزانه ۱۶ میلیون لیتر افزایش می‌یابد.

به گزارش جوان آنلاین به نقل از ایرنا، احداث واحد تصفیه گازوئیل هلدینگ پتروپالایش اصفهان در راستای نیل به استاندارد‌های یورو ۵ و تکیه بر توانمندی‌هـــای داخلـــی در دستور کار قرار گرفت.

مهندسی تفصیلی این طرح که یکی از بخش‌های پیچیده و دشوار اجرای آن محسوب می‌شود، به دلیل تحریم‌ها و همکاری نکردن شرکت‌های خارجی خدمات مهندسی تفصیلی توسط شرکت‌های داخلی نارگان، چگالش و مپنا انجام شد.

در راستای عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالا‌های ایرانی، حدود ۸۰ درصد کالا‌ها و تجهیزات لازم برای اجرای این طرح توسط ســــازندگان داخلی تهیـــه و ساخته و توسط شـــرکت‌های یادشده تأمین شده است.

میزان سرمایه‌گذاری برای این طرح ۶۷،۸۴۸ میلیارد ریال و ۵۱۱ میلیون یورو بوده است.

کاهش گوگرد در گازوئیل تولیدی پالایشگاه به کمتر از ۱۰ ppm و تولید ۱۶ میلیون لیتر (معادل حدود ۱۰۰ هزار بشکه) در روز گازوئیل یورو ۵، عمل به تکالیف مندرج در قانون هوای پاک، جلوگیری از انتشار ۳۰۰ تن گوگرد در روز و رقابت‌پذیری محصول تولیدی پالایشگاه در بازار‌های جهانی از جمله اهداف این طرح محسوب می‌شوند.

از طرح‌های آینده و آماده آغاز عملیات اجرایی این واحد طرح تولید بنزین و پروپیلن است. پیش‌بینی سرمایه این واحد عظیم صنعتی بالغ بر ۱۱۰۰ میلیون یورو برآورد شده که با اعمال ارزش زمانی پول چهار سال پس از بهره برداری در سال ۱۴۰۸ سرمایه آن بازگشت خواهد شد.

محصولات این واحد روزانه ۸ میلیون لیتر بنزین و ۶۰۰ هزار لیتر گازوئیل است. گاز مایع نیز از دیگـر تولیدات این واحد است که خوراک واحد‌های پتروشیمــــی را تأمین خواهد کرد.

تولید پلی اتر _ پلی اورتان، MTBE، سوخت کشتی، بنزین و گازوئیل از واحد‌های پتروشیمی این شرکت است.

افــــزایش ضریب پیچیدگی پالایشگاه، سوددهی بالا، کاهش آلایندگـــی زیست‌محیطی، ارزش افزوده بالا اشتغال‌زایی و بهبود اقتصاد استان از مزایای ساخت واحد‌های پتروشیمی است. واحد‌های پتروشیمی یادشده با هدف ایجاد ارزش افزوده بسیار بالا در زنجیره LPG در پایین دست واحد‌های پالایشگاهی طراحی شده‌اند.

سرمایه‌گذاری واحد‌های پتروشیمی در مرحله امکان‌سنجی بالغ بر ۲۳۰۰ میلیون یورو پیش‌بینی و سود خالص سالیانه بیش از ۲۵ میلیارد یورو برآورد شده است.

پیش‌بینی می‌شود بازگشت سرمایه این شرکت کمتر از ۱۸ ماه باشد.

پس از اتمام طرح‌های ذکرشده سود هلدینگ پترو پالایش اصفهان با نرخ‌های فعلی از ۳۰ همت به ۱۲۵ همت افزایش می‌یابد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار