کد خبر: 1134977
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004lG5
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
۱۴ میلیارد تومان فرار مالیاتی برخی کلینیک‌های پزشکی! این رقمی است که طی بررسی سامانه سوت‌زنی برای پیشگیری از فرار مالیاتی به دست آمده‌است
زهرا چیذری 
۱۴ میلیارد تومان فرار مالیاتی برخی کلینیک‌های پزشکی! این رقمی است که طی بررسی سامانه سوت‌زنی برای پیشگیری از فرار مالیاتی به دست آمده‌است. بر این اساس انگار برخی پزشکان فراری از پرداخت مالیات خوب بلدند قانون را دور بزنند! از نداشتن کارتخوان گرفته تا دریافت دستمزد با دلار، سکه طلا یا رمز ارز راهکار‌هایی است که برخی پزشکان برای فرار از مالیات به آن متوسل می‌شوند، اما برخی پزشکان شگرد‌های تازه‌تری دارند که هم آبرومندانه‌تر است و هم کمتر شک بیماران و مراجعه‌کنندگان را بر می‌انگیزد و آن راهکار چیزی نیست جز اجاره کارتخوان مشاغل معاف از مالیات! با این روش هم پزشک ظاهراً در مطبش کارتخوان دارد و هم از پرداخت مالیات طفره می‌رود. حالا سازمان امور مالیاتی سامانه‌ای راه‌اندازی کرده‌است که فرار مالیاتی را چک می‌کند. بر مبنای گزارش‌های مردمی در سامانه سوت‌زنی از شروع سال تاکنون بیش از ۱۵ هزار گزارش مردمی به سازمان امور مالیاتی کشور واصل شده و سهم گزارش‌های موضوع پزشکان فاقد کارتخوان بیش از ۵۰ درصد از گزارش‌ها است. طی رصد و پایش این سامانه مشخص شده برخی مراکز درمانی و کلینیک‌ها تا ۱۴ میلیارد تومان فرار مالیاتی داشته‌اند!
 
براساس جزء (۲) بند (ح) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، کلیه مشاغل پزشکی مکلف به نصب و استفاده از پایانه فروشگاهی هستند. استفاده نکردن از پایانه فروشگاهی یا دستگاه پذیرنده بانکی (پوز) یا هر گونه درخواست غیرموجه از قبیل دریافت وجه نقد، درخواست کارت به کارت یا استفاده از دستگاه پذیرنده بانکی سایرین، مشمول جرایم و مجازات‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود. با تمام این‌ها وقتی به یک پزشک خاص اعتماد دارید حتی اگر از شما زیر‌میزی بخواهد، در مطبش کارتخوان نصب نباشد و هزینه ویزیت را نقداً دریافت کند یا حتی از شما دستمزدش را به شکل دلار، طلا یا رمز ارز هم بخواهد ناگزیر هستید یا به خواسته‌اش عمل کنید یا قید درمان از سوی این پزشک را بزنید؛ و درست همین جاست که مبارزه با تخلفات حوزه درمان و پزشکی را پیچیده می‌کند و کار‌شناسایی متخلفان سخت می‌شود. با وجود این باز هم برخی مردم هستند که به حق و حقوقشان آگاهند و اجاره نمی‌دهند تا از آن‌ها سوء‌استفاده شود و تخلفات حوزه پزشکی را به سازمان امور مالیاتی گزارش می‌دهند. این سازمان هم برای مقابله با تخلفات مالیاتی ساز و کار‌های تازه‌ای طراحی کرده و سیستم سوت‌زنی را راه انداخته‌است. 
 وقت حساب‌کشی از مشاغل پردرآمد
دستورالعمل جدید حمایت از گزارشگری فساد سوت‌زنی و فرایند رسیدگی به آن در وزارت امور اقتصادی و دارایی تدوین و ابلاغ شد که حفظ محرمانگی اطلاعات هویتی گزارشگر، تشویق نقدی و غیرنقدی و فرایند رسیدگی به گزارش‌ها در این دستورالعمل پیش‌بینی شده است. گزارشگران فساد می‌توانند هر شخص حقیقی یا حقوقی، اعم از کارکنان وزارت اقتصاد و دستگاه‌های تابعه و عموم مردم و تشکل‌های مردمی باشند که اطلاعات مربوط به فساد را از طریق سامانه سوت زنی وزارت اقتصاد یا صندوق دریافت گزارش و اسناد به صورت فیزیکی ارائه دهند. داوود منظور، رئیس سازمان امورمالیاتی روز گذشته با تأکید بر اینکه تمام افرادی که فعالیت اقتصادی می‌کنند باید حتماً به اصول مالیاتی پایبند باشند، افزود: «در حوزه مالیات مشاغل عمدتاً سراغ مشاغل پردرآمدی نظیر پزشکان، وکلا، نمایندگی‌های خودرو و بنگاه‌های املاک رفته‌ایم، اما مالیات مشاغل خرد نظیر بقالی و سبزی‌فروشی و کارگاه‌های کوچک عمدتاً صفر شده‌است و مالیات حدود ۸۰۰ هزار واحد صنفی کمتر از ۵ میلیون تومان محاسبه شده‌است.»
 احساس تبعیض مالیاتی
پیش از این نیز وحید عزیزی، مدیر کل دفتر بازرسی، مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی سازمان امور مالیاتی در نشست «جایگاه عوامل انسانی و سامانه‌ها در تشخیص فرار مالیاتی» گفت: «همه مردم با فرار مالیاتی پزشکان مواجه هستند و آزادی آن‌ها در عدم پرداخت مالیات احساس تبعیض مالیاتی را در عموم نهادینه می‌کند. بنابراین باید مقابله با فرار مالیاتی آن‌ها در اولویت قرار بگیرد تا عزم سازمان امور مالیاتی و به طور کلی حاکمیت در مقابله با فرار مالیاتی به عموم مردم اثبات شود.»
او ادامه داد: «باید با چند پزشک سرشناس و با روابط سیاسی متعدد در فرار مالیاتی برخورد شود تا این عزم مقابله با فرار مالیاتی به دیگر پزشکان و عموم مؤدیان نشان داده شود.»
عزیزی با تأکید بر راه‌اندازی سامانه مؤدیان گفت: «راه‌اندازی سامانه مؤدیان اقدامی ضروری است، اما باید توجه داشت که ایده‌آل‌ترین انتظاری که از سامانه مؤدیان می‌توان تصور کرد نیز نمی‌تواند همه مشکلات کشور را در مقابله با فرار مالیاتی رفع کند.»
او با بیان اینکه امروز افزایش درآمد‌های مالیاتی مسئله دولت است، گفت: «سازمان امور مالیاتی تنها بازوی اجرایی تحقق این مهم است. بنابراین من انتظار دارم مسئولان ارشد دولت و حاکمیت، نقشی ویژه برای سازمان امور مالیاتی قائل شوند و این نهاد را به عنوان نهاد مرکزی در اختیار داشتن اطلاعات اقتصادی مردم به رسمیت بشناسند.»
 فرار مالیاتی ۱۴ میلیاردتومانی!
حالا هم عزیزی با تأکید بر اینکه ما می‌توانیم بر اساس ماده ۱۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم، سراغ کسانی برویم که کتمان درآمد کنند، می‌افزاید: «این ماده قانونی، یکی از ابزار‌های سفت و سخت برای جلوگیری از فرار‌های بزرگ مالیاتی است. به طوری که بعضی کلینیک‌ها را در تهران به همین شکل رصد کردیم و متوجه شدیم مالیات‌های چند صد میلیونی آن‌ها پس از بررسی، به ۱۴ میلیارد تومان رسید.»
وی همچنین به استفاده از کارتخوان مشاغل معاف از مالیات در برخی مطب‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «متأسفانه برخی پزشکان به این شکل، از پرداخت مالیات بر درآمد واقعی؛ فرار می‌کنند.»
 سهم ۵۰ درصدی پزشکان فاقد کارتخوان از پرونده‌های سوت‌زنی
محمدعلی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در مورد فرار مالیاتی آن دسته از پزشکان که از دستگاه کارتخوان استفاده نمی‌کنند، می‌گوید: «سازمان امور مالیاتی سامانه‌ای راه‌اندازی کرده‌است که فرار مالیاتی را چک می‌کند، اگر تراکنش‌های مالیاتی از نظم خاصی پیروی کنند، نشان‌دهنده این مطلب است که پرداخت مالیات به درستی انجام می‌پذیرد برای اینکه این مهم به بهترین شکل انجام شود، نیازمند سخت‌افزار‌هایی هم هستیم.»
به گفته وی استقبال مردم از سامانه سوت‌زنی منجر شد تا اطلاعات مطب پزشکانی که از ارائه کارتخوان خودداری می‌کنند، ثبت شود. 
آنطور که محسنی بندپی خبر می‌دهد بر مبنای گزارش‌های مردمی در سامانه سوت‌زنی از شروع سال تاکنون بیش از ۱۵ هزار گزارش مردمی به سازمان امور مالیاتی کشور واصل‌شده و سهم گزارش‌های موضوع پزشکان فاقد کارتخوان بیش از ۵۰ درصد از گزارش‌ها است. 
وی تأکید می‌کند: «بی‌تردید این نظارت‌ها در راستای استیفای حقوق مردم و دریافت مالیات عادلانه است، بسیاری از کارمندان و کارگران پیش از اینکه حقوق دریافت کنند، مالیات از حقوق آن‌ها کسر می‌شود، این در شرایطی است که بسیاری از تجار و پزشکان و حتی وکلا از پرداخت مالیات امتناع می‌کنند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار