واردات نامحدود دارو‌های بیهوشی به کشور/ رفع کمبود‌های دارویی تا ۲ ماه آینده
کد خبر: 1117843
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gnj
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۷
رئيس سازمان غذا و دارو خبر داد
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به نامحدود شدن واردات دارو‌های بیهوشی به کشور، از رفع کمبود‌های غیربحرانی دارو‌ها تا دو ماه آینده خبر داد.

سید حیدر محمدی اظهار کرد: ما اجازه دادیم از کشور‌های همسایه ماده اولیه برای تولید دارو وارد شود و در مورد تأمین برخی دارو‌ها که مشکل جهانی داشتند، نیازمند به‌کارگیری سیاست خارجی هستیم. برخی کشور‌ها به علت تحریم به ایران دارو نمی‌دهند که تأمین بخشی از آنها، به مذاکرات بین‌المللی نیاز دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: کمبود‌هایی در دارو‌های بیهوشی وجود دارد که به علت نبود تولیدکننده داخلی، واردات این دارو‌ها را نامحدود کردیم.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: ظرف چند روز گذشته بیش از ۵۰۰ هزار داروی بیهوشی در مراکز درمانی کشور توزیع شد و کمبود‌های غیربحرانی هم تا حدود ۲ ماه دیگر رفع می‌شود.

محمدی با بیان اینکه تولید سرم در کشور به اندازه نیاز نیست، گفت: ماهانه یک و نیم تا ۲ میلیون تن بیش از تولید به سرم نیاز داریم که از شهریورماه وارداتش آغاز شد

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در برخی استان‌ها مشکل تأمین سرم وجود داشت که مازاد سرم در مناطق دیگر از طریق شرکت‌های پخش به مناطق دچار کمبود منتقل می‌شود.

محمدی یادآور شد: با تلاش شرکت‌های تولیدکننده از حدود چند هفته دیگر به ظرفیت تولید سرم یک میلیون تن اضافه می‌شود و یک شرکت داروسازی در تبریز هم در حال آماده‌سازی برای تولید سرم است.

رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد: اگر مشکلی رخ ندهد، می‌توانیم تا پایان سال صادر کننده سرم شویم.

محمدی با بیان اینکه تا اواخر این هفته مشکل آنتی بیوتیک حل می‌شود، تصریح کرد: شرکت‌های داروسازی و صنعت کشور پیش بینی این افزایش نیاز را برای تأمین آنتی بیوتیک نمی‌کردند.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: با این حال آنتی بیوتیک‌ها سه شیفت در حال تولید است و تا اواخر هفته در سقف ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار عدد وارد کشور می‌شود. پیش‌تر هم حدود ۵۰ تن آنتی بیوتیک خوراکی وارد شده بود.

محمدی بیان کرد: سال گذشته بیش از ۹۸ درصد دارو‌ها در داخل کشور تولید شد و به تدریج واردات را محدود می‌کنیم. برای تولید دارو نیازمند حمایت وزارت صمت و واردات تجهیزات هستیم. اخیرا هم مصوبه‌ای داشتیم که با حذف تعرفه واردات، از تأمین تجهیزات تولید دارو حمایت شود.

منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار