وقتی افشای یک فایل صوتی از اینترنشنال اپوزیسیون را به گوشه رینگ برد
کد خبر: 1114274
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004fsA
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۴
دست به دست شدن یک فایل صوتی از طراحی شبکه سعودی اینترنشنال برای تجزیه ایران در فضای مجازی، اپوزیسیون را رسوا کرد.
یکشنبه‌شب گذشته یک فایل صوتی از صحبت‌های رعنا رحیم‌پور، خبرنگار بی‌بی‌سی منتشر شد که در آن وی بی‌پرده از هدف تکه‌تکه و تجزیه شدن ایران خبر می‌دهد و تاکید می‌کند که هدف پشت‌پرده آشوب‌طلبی‌ها نه دموکراسی، بلکه تجزیه است! او مشخصا خبر می‌دهد که در رسانه سعودی ایران‌اینترنشنال ابلاغ شده که فقط با رهبران احزاب (تجزیه‌طلب) گفتگو و به آن‌ها تریبون داده شود! رحیم‌پور اصالت این فایل صوتی را در صفحه اینستاگرامش تایید کرده و اعلام کرده است که این صحبت‌ها را در گفتگو با مادرش طرح کرده است. او، اما علی‌رغم اشاره صریح به پشت‌پرده شوم آشوب‌طلبی‌ها توسط اینترنشنال و دیگر پایگاه‌های آشوب‌طلب گفته که به خبرنگاران این رسانه‌های ضدایرانی احترام می‌گذارد! نتیجه دستورکاری که رعنا رحیم‌پور در یک مکالمه تلفنی به آن اعتراف کرده است را به وضوح می‌توان روی خروجی خبری رسانه‌های لندن‌نشین مشاهده کرد. خروجی که گاف ایران‌اینترنشنال در درج عبارت «تیتر فعلا این باشه؛ ۴۰ کشته و صد‌ها زخمی» با هدف آمار‌سازی از کشته‌ها و زخمی‌های ماجرای زندان اوین حاصل آن است. واقعیتی که رعنا رحیم‌پور درمورد مسیر کنشگری ایران‌اینترنشنال در دو ماه اخیر به آن اعتراف می‌کند راجع به خود او و رسانه‌ای که در آن کار می‌کند نیز صادق است.
 
رحیم‌پور تنها چند ساعت بعد از انتشار فایل صوتی اعتراف به تجزیه‌طلبی توییتی از کیهان کلهر را در استوری اینستاگرام خود بازنشر می‌دهد. توییتی که در آن بدون ذکر منبع آمار کشته‌های وقایع اخیر سیستان‌وبلوچستان ۱۱۸ نفر اعلام شده و در پایان آن نیز جمهوری اسلامی به رفتار خشن علیه مردم بلوچستان محکوم شده است. در طول دو ماهی که از ماجرای فوت مهسا امینی می‌گذرد اصالت کردی وی بار‌ها دستاویز تحرکات تجزیه‌طلبانه قرار گرفته است. تحرکاتی که در مرز‌های غربی کشور با واکنش قاطع ایران مواجه شده و در پاسخ مقر گروهک‌های کردی مورد هدف موشک‌های سپاه قرار گرفت.
 
در استان شرقی کشور یعنی سیستان‌وبلوچستان، اما نام مهسا امینی بهانه‌ای قوی برای آشوب‌طلبی نبود. به همین دلیل نیز در یک ماه ابتدایی آشوب‌های خیابانی، باوجود اختلافات مذهبی فراوان سیستان‌وبلوچستان یکی از بی‌حاشیه‌ترین استان‌های ایران بود. به همین دلیل اجتماع رسانه‌های برانداز برای فعال کردن نزاع قومی- مذهبی دستاویز دیگری را در این استان برای خود پیدا کرد و با مانور تبلیغاتی روی ادعای تجاوز یک مامور نیروی انتظامی به یک دختر بلوچ در چابهار آتش اختلافات قومی را در این استان شعله‌ور ساخت. آتشی که خاطرات تلخی از نمازجمعه زاهدان را برای همیشه در ذهن مردم این استان حک کرد و در ادامه نیز دامنه آن به خاش کشیده شد. حال با گذشت دو ماه از فوت مهسا امینی هدف این آتش‌افروزی را اگر روی تن شهدای زاهدان و شیراز نمی‌بینیم در راهپیمایی هزارپرچم برلین به‌وضوح خواهیم دید. راهپیمایی که در آن اپوزیسیون خارج‌نشین تمام قدرت رسانه‌ای خود را بسیج کرد تا از حضور تنها ۲ درصدی ایرانیان خارج‌نشین بهره برده و رویای تجزیه ایران را فریاد بزند. در مجموع آنچه در دوماه اخیر در کف خیابان‌های ایران رخ‌داده و در رسانه‌های خارج‌نشین ضریب داده شده را می‌شود در این عبارت بیان کرد؛ جریان متکثر اپوزیسیون همگی حول یک محور واحد به نام تجزیه ایران متحد شده‌اند.
 
فعلا میان‌تیتر این باشه: رعنا رحیم‌پور
 
از بین گزارشگران قدیمی بی‌بی‌سی‌فارسی چندین نفر هستند که نام آن‌ها هیچ‌گاه از ذهن مردم ایران پاک نخواهد شد، یکی از این افراد رعنا رحیم‌پور است. او که سال ۸۷ به‌واسطه استخدام در بی‌بی‌سی‌فارسی، از تهران به لندن مهاجرت کرد، اکنون در فایلی صوتی می‌گوید روسای رسانه‌هایی، چون ایران‌اینترنشنال دستور داده‌اند خبرنگاران فقط با رهبران احزاب کرد، لر و عرب در ایران مصاحبه کنند. او در ادامه این فایل صوتی یک‌دقیقه‌ای، دستورکار‌های دیگر این رسانه را مطرح می‌کند ازجمله اینکه «آن‌ها به‌دنبال آینده ایران نیستند و از الان شروع کرده‌اند و بر طبل جدایی‌طلبی می‌کوبند و یک ایران تیکه‌پاره ضعیف‌شده می‌خواهند.» رحیم‌پور همچنین اشاره می‌کند که «کشور‌های منطقه، ایران دموکراتیک نمی‌خواهند.» پس از وایرال شدن این فایل صوتی و نقشه رسانه‌های لندن‌نشین برای تجزیه ایران، رحیم‌پور برای توجیه حرف‌هایش بهانه‌هایی همچون «این صوت حاوی صحبتی خصوصی با مادرم بوده» یا «طبیعیه که من در صحبت با مادرم حرف‌هایی بزنم که هرگز علنی نمی‌زنم» را مطرح کرد، اما این توجیهات به‌قدری ساده‌انگارانه است که مخاطب به‌راحتی متوجه می‌شود رحیم‌پور قصد استحمار او را دارد؛ و درحالی این بهانه‌ها مطرح می‌شود که رحیم‌پور معتقد است یک خبرنگار حرفه‌ای در رسانه‌ای حرفه‌ای است.
 
اما خبرنگاران به‌خوبی می‌دانند افشای مطالب محرمانه و خبری، فرسنگ‌ها با حرفه‌ای‌گری فاصله دارد و خبرنگاری فرد مذکور را زیر سوال می‌برد، حال می‌خواهد افشای آن مطالب نزد مادر باشد یا همسر یا.... از دیگر ادعا‌های رحیم‌پور در چند ماه گذشته این بود که رسانه حرفه‌ای کارش خبررسانی و آگاهی‌بخشی است و نه رسانه عامل دخالت در سیاست است و نه خبرنگار فعال سیاسی. اما در صوتی که دو شب گذشته از رحیم‌پور منتشر شد، مشخص شد هیچ اعتقادی به این صحبت‌ها ندارد و با رسانه‌ای کار می‌کند که هم عامل دخالت در سیاست است و هم خود فعال سیاسی‌اش. او در طول فعالیت ۱۴‌ساله‌اش در بی‌بی‌سی همواره چهره‌ای سانتیمانتال از بی‌بی‌سی و رسانه‌های لندن‌نشین عرضه کرده، چنانچه در ویژه‌برنامه و پادکست «حرف و کتاب با رعنا» او در مصاحبه‌ای که با ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی داشته است اگرچه سوالاتی به‌صورت کلی درباره زندگی شخصی ژیار گل می‌پرسد، اما قصد دارد این مصاحبه دوبخشی را با محور «انسانیت» جلو ببرد و این را به مخاطب القا کند که «انسانیت» برای خبرنگاران بی‌بی‌سی در اولویت است، اما این واژه، کلید مفقوده فعالیت‌های بی‌بی‌سی فارسی است؛ چراکه در دو ماه گذشته و درجریان اغتشاشات ایران، بی‌بی‌سی‌فارسی بیش از ۲۰۰۰ مطلب درخصوص تشدید و آموزش اغتشاشات داشته است.
 
اغتشاشاتی که جان بسیاری از انسان‌ها را به‌خطر انداخت و حتی موجب کشته شدن بسیاری شد. در این میان نقش ژیار گل در بین خبرنگاران تجزیه‌طلب بی‌بی‌سی نیز بسیار مشهود است. او که اصالتا سنندجی است در دو ماه گذشته همراه رحیم‌پور تمرکز خود را بر تجزیه ایران گذاشته است و سعی کرده با قومیتی کردن ماجرای مهسا امینی، بر آتش جدایی کرد‌ها از ایران بدمد و خود را حامی مردم ایران و کرد‌ها نشان دهد، درحالی‌که او و رحیم‌پور عرقی به ایران و مردم ایران ندارند. این مساله از استوری‌ای که رحیم‌پور گذاشته، کاملا مشهود است. او در یکی از استوری‌های چندین ماه پیش در پاسخ به این سوال که آیا حاضرید هرآنچه در خارج دارید به جز خانواده بگذارید و به ایران برگردید تا هوای ایران را تنفس کنید، پاسخ داد خیر... من به ناسیونالیسم سانتیمانتال عقیده ندارم. همه این‌ها نشان‌دهنده این است که نه مردم و نه ایران و نه حتی زنان ایران برای آن‌ها موضوعیت ندارند. چنانچه حتی او در صوت مذکور نیز اشاره می‌کند «اگر جنبش زنان در ایران راه بیفتند و آن‌ها حقوق‌شان را بگیرند، اولین جایی که وحشت می‌کند عربستان است.» البته لندن نیز همراه عربستان این وحشت را دارد؛ چراکه بی‌بی‌سی و ایران‌اینترنشنال در دو ماه گذشته به‌صورت کاملا تنگاتنگ و هماهنگ در تهییج اغتشاشات ایران اصلی‌ترین نقش را داشتند، به‌طوری‌که حالا می‌توان با قطعیت گفت این دو رسانه باهم تفاوت چندانی ندارند و اکنون هم بی‌بی‌سی و هم خبرنگارانش از دایره حرفه‌ای‌گری خارج شده‌اند، چنانچه ایران‌اینترنشنال از ابتدا خارج بود.
 
میدان تجزیه برلین
 
تجمع برلین که قرار بود بزرگ‌ترین تجمع ضدایرانی در جهان باشد درنهایت تنها توانست ۲ درصد از ایرانیان اروپا را ترغیب به حضور کند. ۲ درصدی که همه آن را نیز ایرانیان تشکیل نداده و افراد غیرایرانی نیز در آن حاضر بودند. کارمندان شبکه سعودی ایران‌اینترنشنال که وظیفه پوشش گسترده این تجمع را برعهده داشتند، ناخواسته و با این گمان که دنیا خواهان پایان جمهوری اسلامی است، افشا کردند که علاوه‌بر ایرانیان، مردم سایر کشور‌ها نیز در این تجمع حضور دارند. گافی که البته تصاویری از پرچم‌های کشور‌های خارجی و حضور رنگین‌پوستان در این تجمع آن را اثبات کرد. اوکراین، ارتش آزاد سوریه، اتحاد جماهیر شوروی سابق و رژیم‌صهیونیستی ازجمله گروه‌های ضدایرانی بودند که در این تجمع پرچم خود را به اهتزاز درآوردند. واقعیت دیگری که باعث شد تجمع برلین به نقطه ضعف براندازان تبدیل شود حضور ده‌ها پرچم از گروه‌های تجزیه‌طلب ضدایرانی بود. در تظاهرات برلین بیش از ۱۵ پرچم از گروه‌های تجزیه‌طلب علیه تمامیت ارضی ایران برافراشته شد.
 
پرچم گروه‌های تجزیه‌طلب کردی در تجمع ضدایرانی برلین بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داد. نکته جالب در مورد تجزیه‌طلبان کرد این است که پس از تجزیه ایران هم نمی‌توانند ذیل یک پرچم واحد جمع شوند. اقلیم کردستان عراق، جمهوری مهاباد، گروه تروریستی «کومله» و سازمان جامعه آزاد و دموکراتیک شرق کردستان (کودار) وابسته به ترویست‌های پژاک از جمله گرو‌ه‌های کردی صاحب‌پرچم در راهپیمایی برلین بودند. در راهپیمایی برلین حتی تجزیه‌طلبان شمال سوریه نیز فرصت را فراهم دیده و با پرچم گروهی موسوم به «اداره خودمختار کرد در شمال شرق سوریه» در راهپیمایی شرکت کردند. تجزیه‌طلبان مناطق عرب‌نشین نظیر خوزستان در این تجمع با پرچم الاحوازیه شرکت کردند. علاوه‌بر این گروه‌ها تجزیه‌طلبان بلوچ و حامیان جریان تجزیه‌طلبی پان‌ترکیسم نیز در تجمع برلین با پرچم خود حاضر بودند. در کنار گروهک‌های ضدایرانی تجزیه‌طلب گروه‌های ضد فرهنگی همچون همجنسگرایان و فمنیست‌ها نیز در تجمع برلین با پرچم خود حاضر شدند تا نشان دهند جریان برانداز ضدایرانی برای از بین بردن نام ایران خود را صرفا به جغرافیای محدود نمی‌داند.
 
تریبون تجزیه ایران
 
ایران‌اینترنشنال که سابقه‌ای به‌اندازه سلطنت پنج‌ساله محمد بن‌سلمان دارد، از همان ابتدای شروع به‌کار در سال ۹۶ توسط عربستان سعودی حمایت مالی شده و می‌شود. به‌طوری‌که سال ۹۷ روزنامه گاردین در گزارشی منابع مالی این رسانه لندن‌نشین را این‌طور شرح داد: «عربستان سعودی بودجه هنگفت ۲۵۰ میلیون دلاری شبکه ایران‌اینترنشنال را تامین می‌کند.» هدف غایی و نهایی این رسانه نیز تجزیه ایران عنوان شده تا به هرجهت و در هرفرصتی آن را محقق کند. این هدف آنقدر عیان است که حتی فعالان سیاسی خارج‌نشین هم به آن معترف شده‌اند. احسان منصوری، یکی از همین فعالان است که هدف ایران‌اینترنشنال را تریبون دادن به گروه‌هایی می‌داند که قبلا خط قرمز شناخته می‌شدند. او در این‌باره این‌طور توضیح داده: «گروه‌های تروریستی و سازمان‌های مسلح که هیچ رسانه‌ای به آن‌ها صدا نمی‌داد... [اکنون]ایران‌اینترنشنال با این هدف‌گذاری (تریبون دادن به آنها) آمده است.» این هدف‌گذاری در همه این پنج سال کاملا عیان‌بوده طوری‌که می‌توان ردپای ایران‌اینترنشنال را در اعتراضات سال ۹۸ و شعله‌ور کردن آن و حتی بعد از آن در تیرماه ۹۹ و پوشش میتینگ گروهک منافقین مشاهده کرد. اکنون نیز با صوتی که از رعنا رحیم‌پور، خبرنگار بی‌بی‌سی منتشر شده، او اذعان کرده روسای رسانه‌هایی، چون ایران‌اینترنشنال دستور داده‌اند خبرنگاران فقط با رهبران احزاب کرد، لر و عرب در ایران مصاحبه کنند.
 
رحیم‌پور حتی به این نیز اشاره کرده که رسانه‌های لندن‌نشین به‌دنبال آینده ایران نیستند و از الان شروع کرده‌اند بر طبل جدایی‌طلبی می‌کوبند و یک ایرانِ تکه‌پاره ضعیف‌شده می‌خواهند. درانت‌های این فایل صوتی نیز نیت اصلی عربستان از تجزیه ایران و تریبون دادن به رهبران احزاب کرد و لر و عرب را چنین عنوان کرد: «کشور‌های منطقه، ایرانِ دموکراتیک نمی‌خواهند. اگر در ایران دموکراسی بشود و جنبش زنان راه بیفتند حقوق‌شان را بگیرند، اولین‌جایی که وحشت می‌کند عربستان است.» این گفته‌های رحیم‌پور از جهات بسیاری قابل‌توجه است؛ چراکه بی‌بی‌سی نیز طی دو سال اخیر، بیش از پیش دنباله‌روی ایران‌اینترنشنال در تجزیه ایران شده است؛ و همان‌طور که درجریان اغتشاشات اخیر در ایران دیده شد، هم بی‌بی سی هم ایران‌اینترنشنال به تریبون تروریست‌ها و تجزیه‌طلبان غرب و شرق ایران تبدیل شدند؛ از عبدالله مهتدی دبیرکل گروهک تروریستی کومله تا مصطفی هجری دبیرکل حزب دموکرات کردستان و عامل کشتار مردم بی‌گناه مناطق غربی در دوران دفاع مقدس و همچنین ناصر بولیدی دبیرکل حزب تجزیه‌طلب مردم بلوچستان پای ثابت برنامه‌های این شبکه‌ها هستند. همچنین طبق آماری که ۱۵ مهر «فرهیختگان» منتشر کرده تمام مطالبی که ایران‌اینترنشنال در تهییج اغتشاشات ایران در شهریورماه و مهرماه در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده، بیش از ۱۶۲۱ پست بوده است.
 
بی‌بی‌سی برانداز‌تر از اینترنشنال
 
مجری شبکه بی بی‌سی درحالی از دستور کار تجزیه‌طلبی ایران‌اینترنشنال پرده برداشته است که رسانه محل کار خودش نیز در پوشش اخبار اغتشاشات ایران متفاوت از رقیب سعودی خود عمل نکرده و پایاپای آن پیش رفته است. بی‌بی سی فارسی در پوشش تجمعات خارج از کشور به نسبت ایران‌اینترنشنال فعال‌تر عمل کرده است. تجمعاتی که ماهیت تجزیه‌طلبانه آن در راهپیمایی برلین خود را علنی کرد. این رسانه بعد از ماجرای زاهدان تریبون خود را به بستری برای تحریک احساسات قومی، مذهبی تبدیل کرده و اظهارات شخصیت‌های مختلف را با همین هدف بازنشر می‌دهد. در چند هفته‌ای که از ماجرای زاهدان می‌گذرد مولوی عبدالحمید بار‌ها سعی داشته با کتمان نقش اغتشاش‌گران ماجرای زاهدان را دستاویزی برای اظهارات تند خود قرار دهد.
 
اظهاراتی که تاثیر زیادی بر جامعه اهل سنت سیستان‌و‌بلوچستان دارد و بی‌بی‌سی نیز با علم به این امر بازنشر حداکثری آن را در دستور کار قرار داده و اظهارات ضدایرانی خود را از زبان او تبدیل به تیتر می‌کند. «مردم بلوچ بر خواسته‌های قومی و مذهبی پافشاری می‌کنند»، «عصر اختناق به پایان رسیده است» و «برگزاری رفراندوم فوری» نمونه‌هایی از تیتر‌های تحریک‌آمیزی است که بی‌بی‌سی از صحبت‌های عبدالحمید بازنشر داده است. بی‌بی‌سی چنین دستورعملی را نیز پیش از این برای اعتراضات خیابانی شهر‌های غربی در پیش گرفته بود. این رسانه با مورد تاکید قرار دادن اصالت کردی مهسا امینی سعی داشته وجهه‌ای قومی به اعتراضات تزریق کند و از این طریق تحرکات تجزیه‌طلبانه گروهک‌های تروریستی را مورد حمایت قرار دهد. رویکردی که تاکنون نیز تداوم داشته است. تا جایی که تاکید بر هویت کردی به یکی از عناصر اصلی خبرسازی‌های بی‌بی‌سی درمورد شهر‌های غربی ایران تبدیل شده است.
 
چیزی که عیان است با تلفن پاک نمیشه
 
با شروع اغتشاشات خیابانی رسانه‌های فارسی‌زبان معاند تمام‌قد در اختیار آشوب قرار گرفته و اعتبار رسانه‌ای خود را در قمار تجزیه ایران خرج کردند. با پررنگ شدن خط تجزیه‌طلبی اغتشاشات بسیاری از مردم که پیش از این اخبار خود را از رسانه‌های خارج‌نشین اخذ می‌کردند نسبت به مشی رسانه‌ای آن‌ها بی‌اعتماد شدند. حال با کم‌فروغ شدن آتش اغتشاشات، رسانه‌های فارسی‌زبان که اعتبار خود را تا حد زیادی ازدست‌رفته می‌بینند برای بازگرداندن اعتبار خرج‌شده خود انگشت اتهام تجزیه‌طلبی را به سمت یکدیگر نشانه می‌روند. پیش از اینکه رعنا رحیم‌پور در گفت‌وگویی تلفنی به مشی تجزیه‌طلبانه ایران‌اینترنشنال حمله کند، سالومه سیدنیا، مجری شبکه منوتو نیز در تماسی تلفنی اقدامات مسیح علی‌نژاد را مورد هجمه قرار داده و می‌گوید او دیگر در شبکه (منوتو) نیست و همیشه در ایران‌اینترنشنال است. اگرچه چهره‌های رسانه‌ای شبکه‌های مختلف سعی در مبرا کردن خود از اقدامات خصمانه و تجزیه‌طلبانه علیه ایران دارند، اما اخباری که هر روز علیه ایران روی درگاه‌های خبری این شبکه‌ها قرار می‌گیرد به‌قدری شدت دارد که با یک صوت تلفنی نمی‌شود آن را نادیده گرفت.
 
ایده در برلین اجرا در زاهدان
 
خروجی راهپیمایی برلین را مردم زاهدان به زبان خشونت دریافت کردند. بعد از هجوم گروهی از مردم به کلانتری نیروی انتظامی و توزیع اسلحه بین مردم، درگیری خونینی در حاشیه نمازجمعه زاهدان در گرفت که درپی آن ده‌ها نفر از مردم و چندین نفر از نیرو‌های انتظامی جان خود را از دست دادند. خیلی زود، اما دست‌های گروهک‌های تجزیه‌طلب از پشت ماجرا بیرون زد. بعد از آنکه دادستان استان از دستگیری هشت شرور مسلح در این ماجرا خبر داد برخی منابع خبری اعلام کردند که نام «عبدالمجید ریگی» و «یاسر شه‌بخش» از اعضای گروهک جیش‌الظلم نیز در بین دستگیر‌شدگان دیده می‌شود. بعد از ماجرای زاهدان دامنه آشوب‌ها در سیستان‌وبلوچستان گسترده‌تر شد. هفته گذشته با پایان نمازجمعه خاش گروهی از اغتشاشگران اقدام به تخریب اموال عمومی شهرستان کرده و دست به کشتار تعدادی از مردم زدند.
 
همزمان با اغتشاشات سیستان‌وبلوچستان محموله سنگین سلاح و مهمات نیز حین ورود به مرز‌های شرقی ایران کشف و ضبط شد. پیش از این نیز گروهک‌های تجزیه‌طلب کردی تلاش داشتند تا از فرصت آشوب‌های خیابانی بهره برده و محموله‌های اسلحه را طریق مرز‌های غربی وارد کشور کنند و این گزاره را که اغتشاشات خیابانی بهترین فرصت برای اقدامات تروریستی است به اثبات برسانند. گزاره‌ای که تروریست دستگیرشده در ماجرای شیراز نیز به آن معترف بود. زاهدان، خاش و شیراز نمونه‌ای عینی و کوچک‌شده از آینده‌ای است که جریان تجزیه‌طلب برای ایران طراحی کرده است. نمونه‌ای که پیش از این مشابه‌اش را مردم سوریه با وضوحی بالا زندگی کرده‌اند. سوریه‌سازی و درنهایت تجزیه ایران رویایی است که گروه‌های معاند سال‌هاست با حمایت دولت‌های غربی و عربی برای رسیدن به آن تلاش کرده و هر بار نیز با پاسخ سخت ایران مواجه می‌شوند.
 
منبع: روزنامه فرهیختگان
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار