برده‌داری صاحبخانه‌های انگلیسی از زنان
کد خبر: 1100809
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cMz
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
برشی کوتاه از وضعیت زنان در دنیای غرب
«من یک اتاق اضافی برای کسی دارم که دوست دارد در خانه برهنه شود. در صورت علاقه عکس برهنه و جزئیات را ارسال کنید»، «من در ازای آشپزی، نظافت و همراهی با من، برای خانمی خوب، مهربان و مرتب اقامت موقت رایگان ارائه می‌دهم»، «من به دنبال یک مستأجر زن هستم...
ترجمه و تنظیم: کبری فرشچی

«من یک اتاق اضافی برای کسی دارم که دوست دارد در خانه برهنه شود. در صورت علاقه عکس برهنه و جزئیات را ارسال کنید»، «من در ازای آشپزی، نظافت و همراهی با من، برای خانمی خوب، مهربان و مرتب اقامت موقت رایگان ارائه می‌دهم»، «من به دنبال یک مستأجر زن هستم... من پیشنهاد متفاوتی به جای پول ارائه می‌کنم، اما در هر صورت خوشحالم»؛ این‌ها نمونه‌هایی از آگهی‌هایی است که طی سال‌های اخیر و با بالا گرفتن بحران مسکن در انگلیس در سایت‌های مختلف آنلاین منتشر می‌شود و باعث شکل‌گیری پدیده تن‌فروشی در ازای اجاره خانه شده است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که دنیای غرب به بهانه حقوق بشر و حقوق زنان به دنبال محکوم کردن دیگر کشور‌ها و وضع تحریم و محدودیت‌هایی برای آنهاست، اما فساد، تبعیض‌های جنسیتی و فشار و پایمال کردن حقوق زنان در دنیای غرب به اوج خود رسیده است. در حال حاضر با بالا رفتن هزینه‌های زندگی در کشور‌های اروپایی، صاحبخانه‌ها در غرب در ازای رابطه جنسی، خانه‌های‌شان را به صورت رایگان اجاره می‌دهند. وزارت دادگستری انگلیس می‌گوید که این غیرقانونی است و حتی درج چنین آگهی‌هایی خلاف قانون است و می‌تواند به مجازاتی تا هفت سال زندان منجر شود، اما آگهی‌های آنلاین زیادی در این باره وجود دارد و پیگیری حقوقی این ماجرا چندان ساده نیست چراکه خیلی از زنانی که قربانی چنین ماجرا‌هایی هستند اصلاً شکایت نمی‌کنند که بخواهد پیگیری شود.


چالش اجاره اتاق به ازای تن‌فروشی قصه‌ای قدیمی دارد و چند سالی می‌شود در میان آگهی‌های اجاره خانه و اتاق آگهی‌های مشکوکی قرار دارد که هنگام تماس با آن‌ها معلوم می‌شود صاحبخانه به ازای تقاضا‌های خاصی حاضر است خانه‌اش را در اختیار مستأجران زن جوان قرار دهد. اجاره اتاق در ازای تن‌فروشی به عنوان یک تهدید جدی برای دختران جوان در بحران مسکن مطرح بوده و با بحران کووید ۱۹ تشدید شده است. این مشکل به ویژه در شهر‌های دانشگاهی خودش را نشان می‌دهد؛ جایی که زنان جوان هدف مالکان سرکش قرار می‌گیرند! کمپین‌های مسکن منصفانه معتقدند تبلیغات «رابطه جنسی برای اجاره» در نتیجه بازار مسکن ناکارآمد ایجاد شده است.

روایت‌هایی از تجارب تلخ زنان انگلیسی
برخی از مردم به دنبال مسکن هستند و دیگران قدرت سوءاستفاده از آن را دارند. این موضوع در یک نظرسنجی که در آن افراد تجربیات خود را به تفصیل شرح دادند، به طرز تلخی نشان داده شد. یک زن گفت که چگونه یک صاحبخانه می‌خواست در ازای پایین نگه داشتن اجاره‌بها با او رابطه جنسی برقرار کند، در حالی که دختر شش ساله‌اش در باغ بود. دیگری گفت که چگونه پس از بازدید از صاحبخانه پیامکی دریافت کرده است که می‌گوید اگر «اقدامات جنسی بسیار صریح با او» انجام دهد، می‌تواند این آپارتمان را رایگان داشته باشد. زن دیگری که برای پرداخت کرایه یک ماهه مشکل داشت، به دلیل امتناع از برقراری رابطه جنسی بیرون انداخته شد.
وزارت دادگستری انگلیس قبلاً گفته بود که ارائه مسکن در ازای رابطه جنسی، تحریک به فحشاست؛ جرمی که می‌تواند تا هفت سال حبس داشته باشد.

محکومیت یک شکارچی دختران
به گزارش ایندیپندنت کریستوفر کاکس، صاحبخانه ۵۳ ساله‌ای است که با انتشار آگهی‌هایی به زنانی که حاضر شوند در خانه بیکینی بپوشند و خدمات جنسی ارائه دهند، خانه رایگان اجاره می‌دهد!
کاکس «زنان جوان آسیب‌پذیر» را که نیاز به سقفی بالای سر خود داشتند، طعمه خود می‌کرد. کاکس آگهی‌هایی را در وب‌سایت آگهی‌های طبقه‌بندی شده کریگ‌لیست ارسال می‌کرد و به دنبال زنان جوان یا بی‌خانمان بود تا در خانه‌اش با او بمانند.
تبلیغ او با هدف شکار «دختران نیازمند» بود و در آگهی‌هایش می‌نوشت: «اگر شما یک دختر جوان ۱۶ ساله هستید که در خانه گیر کرده‌اید و می‌خواهید فرار کنید یا بی‌خانمان هستید و به دنبال یک مسیر امن برای خروج هستید، من در خانه‌ام یک اتاق برای یک دختر جوان دارم.»
در ازای مکانی برای اقامت، از زن جوان انتظار می‌رفت که آشپزی کند، نظافت کند، لباس بشوید و البته خواسته‌هایی بیشتر!
او از این زنان می‌خواست عکس‌های خود را برایش بفرستند و می‌گفت باید در ازای داشتن اتاقی رایگان، بیکینی بپوشند و خدمات جنسی ارائه دهند. ماهیت کاکس با تلاش روزنامه‌نگاران فاش و وی به واسطه اتهاماتش به یک سال زندان محکوم شد. به گفته قاضی رابرت فریزر این جرم اکنون در بین مردم به عنوان رابطه جنسی برای اجاره شناخته می‌شود و ماجرای کاکس اولین پیگرد قانونی است که مطرح شده است.
وکیل مدافع کاکس در دفاع از موکلش معتقد است وی این کار را با رضایت این زنان انجام می‌داده، اما قانون جرائم جنسی، رضایت جنسی را زمانی تعریف می‌کند که یک فرد «به انتخاب خود با رابطه موافقت می‌کند و آزادی و ظرفیت انجام آن انتخاب را دارد.»
موافقت با داشتن رابطه جنسی با کسی که تحت فشار و ترس از بی‌خانمانی است یا در ازای حق اولیه داشتن جایی برای زندگی، به معنای موافقت با انتخاب نیست و هرگونه فعالیت جنسی بدون رضایت یک جرم جنسی بسیار جدی است.
با وجود این، پیگرد قانونی این مسئله هم بسیار دشوار است، زیرا بسیاری از زنان، به ویژه زنانی که در روابط آزاردهنده به دام افتاده‌اند، بعید است به پلیس مراجعه کنند.

محرومیت هزاران انگلیسی از خانه‌های امن
ایندیپندنت در گزارش دیگری از پولی نیت، مدیر اجرایی مؤسسه خیریه مسکن نقل می‌کند: «وقتی قدرت با ناامیدی روبه‌رو می‌شود و جنسیت نیز در میان است، مردانی به شیوه‌های شوم از شرایط سوءاستفاده می‌کنند، مگر اینکه اقداماتی برای حفظ امنیت زنان انجام شود. طبق تحقیقات ما، تقریباً ۳۰ هزار زن از مارس ۲۰۲۰ مورد آزار و اذیت جنسی صاحبخانه‌ها قرار گرفته‌اند و در ازای مکانی برای زندگی، از آن‌ها تقاضای رابطه جنسی کرده‌اند و به اصطلاح «رابطه جنسی برای اجاره» به طرز وحشتناکی رایج شده است. این جنایت نفرت‌انگیز یکی از بدترین مظاهر شرایط اضطراری مسکن در جامعه ماست و این بحران شرایط را برای سوءاستفاده فاحش از قدرت ایجاد کرده است.»
در گزارش ایندیپندنت آمده است: به طرز دردناکی آشکار است که ما در چنگال یک وضعیت اضطراری مسکن هستیم. از خانواده‌هایی که به دلیل شکایت از خرابی دیگ بخار از پناهگاه خود بیرون رانده شده‌اند، مستمری‌بگیرانی که نمی‌توانند با آخرین افزایش اجاره‌بها ادامه دهند تا مادران مجردی که ماه‌ها در خوابگاه بی‌خانمان‌های کثیف و تنگ گیر افتاده‌اند و این فهرست از بحران‌زدگان ادامه دارد. اجاره‌های خصوصی بسیار بالا، حقوق بسیار کم، مسکن و عدم دسترسی به مسکن اجتماعی پایدار به این معناست که صد‌ها هزار نفر از خانه امن در کشور انگلیس محروم هستند.
تشدید بحران مسکن با پیدا شدن سر و کله کووید ۱۹
پیش از این ارتباط بین خانه و سلامتی حیاتی نبود، اما با آمدن کووید ۱۹ ماجرا تغییر کرد. این بیماری همه‌گیر به لحاظ مالی مردم را ویران و ماندن با خانواده و دوستان را برای بسیاری غیرممکن کرده و نبرد برای نگه داشتن سقفی بالای سرشان را به طور تصاعدی سخت‌تر کرده است. بسیاری از مردم ناامید هستند و مخصوصاً برای زنان، این مسئله خطر قابل توجهی برای استثمار و تجاوز به همراه دارد.
طبق گزارش ایندیپندنت، دهه‌ها رکود در سرمایه‌گذاری در مسکن اجتماعی باعث شده است صد‌ها هزار نفر نتوانند خانه‌ای امن و مطمئن داشته باشند. در نتیجه، مردم چاره‌ای ندارند جز اینکه در مسکن‌های ناامن زندگی کنند؛ جایی که از حقوقی اندک برخوردارند یا بدون حقوق هستند. در غیر این صورت با بی‌خانمانی مواجه می‌شوند.
قرارداد‌های گاه به گاه بین صاحبخانه‌ها و مستأجران موجب قربانی شدن زنانی است که به دنبال مکانی امن برای زندگی هستند، حتی کسانی که با صاحبخانه خود زندگی نمی‌کنند و قرارداد محکم‌تری دارند، به اندازه کافی از آزار و اذیت محافظت نمی‌شوند.
آزار و اذیت مستأجران خصوصی فراتر از گزاره‌های «تن‌فروشی برای اجاره» است. تحقیقات نشان می‌دهد حدود ۷۵۰ هزار مستأجر گزارش کرده‌اند که یک صاحبخانه یا نماینده وی بدون اجازه در سال گذشته وارد خانه آن‌ها شده است و نزدیک ۲۰۰ هزار نفر به دلیل نژاد، ملیت، سن، جنسیت، گرایش جنسی یا ناتوانی خود با تبعیض مواجه شده‌اند. مستأجر‌های زن مورد بررسی احتمال بیشتری داشت که این تجربیات را گزارش کرده باشند.
هیچ کس انتظار ندارد کار‌ها در ماه‌های آینده آسان‌تر شود. ۱۵ درصد از مستأجران خصوصی در حال حاضر دائماً برای پرداخت اجاره‌بهای خود در تلاش هستند. بدون تدابیری برای اطمینان از اینکه اجاره‌کنندگان می‌توانند خانه‌های مقرون‌به‌صرفه پیدا کنند، زنان بیشتر و بیشتری ممکن است در معرض خطر قرار گیرند.
این یک رفتار مجرمانه است که باید توسط پلیس جدی گرفته شود، اما برای ریشه‌کن کردن کامل این جنایت، مستأجران به حمایت و قدرت واقعی نیاز دارند.
مطابق این گزارش، بر اساس قوانین فعلی، مالکان خصوصی می‌توانند بدون هیچ دلیلی مستأجران خود را با ارائه اخطار تخلیه «بدون تقصیر» اخراج کنند، حتی آزار و اذیت از نظر قانون دفاعی در برابر اخراج نیست، بنابراین به ناچار، بسیاری از زنان می‌ترسند که شکایت کنند، بسیار مهم است که دولت به وعده خود مبنی بر لغو اخراج بدون تقصیر پایبند باشد. در این صورت احتمال بیشتری وجود دارد که زنان علیه انواع آزار و اذیت صحبت کنند. راه‌حل نهایی واضح است. تنها با تحویل خانه‌های مبتنی بر درآمد مردم، آسیب‌پذیری‌ای که زنان و سایر مستأجران را نیز در معرض استثمار و خطر قرار می‌دهد، پایان خواهد یافت.

سود میلیاردر‌های امریکایی وب‌سایت کریگزلیست
موضوع رابطه جنسی برای اجاره حتی به مجلس عوام انگلستان هم رسیده است و در جریان مناظره‌ای در مجلس اعیان در مورد لایحه پلیس، جنایت، مجازات و دادگاه‌ها مورد توجه قرار گرفت.
اصلاحاتی که در این لایحه ارائه شده به دنبال آن است که رفتار مالکانی را که قرارداد‌های «رابطه جنسی برای اجاره» با مستأجران مطرح می‌کنند به جرمی کیفری تبدیل کند. بیش از ۲۰ مرد با تماس خبرنگار مخفی که خود را به عنوان یک دانشجوی ۲۱ ساله معرفی کرده بود، در ازای اعمال جنسی، اقامت رایگان ارائه می‌کردند.
دیلی میل فاش می‌کند که هزاران زن در یک رسوایی فزاینده «رابطه جنسی برای اجاره» در طول همه‌گیری ویروس کرونا مورد استثمار قرار گرفته‌اند.
شکارچیان در ازای شرکت در اعمال جنسی، با تبلیغات برای اقامت «رایگان» از زنان جوان سوءاستفاده می‌کنند. میلیاردر‌های امریکایی پشت وب‌سایت امریکایی کریگزلیست از استثمار زنان جوان آسیب‌پذیر بریتانیایی سود می‌برند. مردان از این سایت برای هدف قرار دادن دانشجویان دانشگاه استفاده می‌کنند، حتی برخی مشخص می‌کنند که به دنبال فارغ‌التحصیلان «آکسبریج» یا «کلاس اول» هستند. تحقیقات مؤسسه خیریه Shelter نشان می‌دهد از ماه مارس به ۳۰ هزار زن در بریتانیا در این باره پیشنهاد صریح داده شده است. این کار غیرقانونی است و مطابق پیش‌بینی قانون تا هفت سال زندان در انتظار متخلفان است، اما این مسئله اغلب مورد پیگرد قانونی قرار نمی‌گیرد.
بحرانی که از دنیا پنهان می‌شود
«تن‌فروشی به ازای اجاره اتاق» اگر چه در کشور انگلیس به یک بحران جدی تبدیل شده و کاکس به عنوان نخستین فردی است که با پیگیری خبرنگاران مخفی به دام قانون افتاده و به یک سال حبس محکوم شده است، اما این اخبار هیچ گاه در پیش چشم مخاطبان دیگر کشور‌های دنیا قرار نمی‌گیرد و بخش فارسی‌زبان رسانه‌های غربی همچون بی‌بی‌سی فارسی که به دنبال بحران‌سازی بزرگنمایی ساده‌ترین مسائل در کشور‌های دیگر و به خصوص خاورمیانه هستند، هیچ گاه چنین گزارش‌هایی را از وضعیت بحرانی زنان در کشور خود منتشر نمی‌کنند. این مسئله موجب شده است مخاطبان این رسانه‌های جریان اصلی در دیگر کشور‌ها ذهن‌شان بر اساس وانموده‌هایی که این رسانه‌ها از وضعیت زن در غرب ارائه می‌دهند، شکل بگیرد و تصور کنند زن در دنیای غرب در بهشت زندگی می‌کند! بحران تن‌فروشی به ازای اجاره خانه یا اتاق تنها برشی کوچک از وضعیت نابسامان زنان در جوامع غربی است؛ زنانی که هم زنانگی‌شان از آن‌ها گرفته می‌شود و هم به وسیله‌ای برای التذاذ مردان تبدیل می‌شوند. اینجاست که رهبر معظم انقلاب بار‌ها تأکید کرده‌اند «ما در مسئله زن از غرب طلبکاریم.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار