ضعف تحلیل یا آدرس غلط؟
کد خبر: 1092281
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004a9R
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در تحلیلی منفعلانه از تحولات اخیر پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران و در واکنش به قطعنامه ضد ایرانی و غیر حقوقی آزانس بین المللی انرژی اتمی، از مقامات جمهوری اسلامی ایران، آژانس، امریکا و تروئیکای اروپایی خواسته است، بیشتر از این فرصت را برای فتنه انگیزی اسرائیل ایجاد نکنند!
حسین مرعشی در این تحلیل، ضمن ترسیم برجام به یک فتح الفتوح، به عنوان دستاورد سیاست خارجی دولت روحانی، بی آنکه به کارشکنی‌های امریکا و طرف‌های غربی همسو علیه این موافقت نامه اشاره کند، ناکامی‌های برجام را متوجه طرف ایرانی و جمهوری اسلامی ایران را متهم به «فرصت سوزی» کرده است.
دبیرکل حزب اصلاح طلب سازندگی در کمال ناباوری به سفر روحانی به نیویورک در زمان دولت ترامپ اشاره کرده و نوشته است: «در مقطع سفر آقای روحانی به نیویورک، آقای مکرون و خانم مرکل صرفاً به این دلیل به نیویورک آمدند که بتوانند از شدت خصومت بین ایران و امریکا کم کنند. هرچند ترامپ شخصیت و عنصر قابل اعتمادی نبود، اما با توجه به فشار اقتصادی شدید بر مردم، ریسک گفتگو با ترامپ ارزشمند بود و باید این کار انجام می‌شد. آقای مکرون به این گفتگو اصرار داشت و آقای روحانی می‌توانست با ترامپ گفت‌وگویی هرچند محدود داشته باشد و حتی در صورت بی‌نتیجه بودن چیزی را از دست نمی‌دادیم، اما ممکن بود منجر به نتیجه شود، اما این فرصت نیز سوخت»!
مرعشی در این به اصطلاح تحلیل، پس از فهرست کردن مواردی از «فرصت سوزی» ایران که بعضاً به طرف امریکایی هم ارجاع داده، نتیجه گرفته که در شرایط کنونی نباید این فرصت‌ها را از دست داد. او از این نقطه دچار انحراف در تحلیل شده و طرف‌های اروپایی، امریکایی، آژانس و ایران را یک سوی معادله تعریف کرده که در آن سوی معادله رژیم صهیونیستی به فتنه انگیزی بین اینان مانع از رسیدن به توافق می‌شود.
اینکه رژیم صهیونیستی همواره کوشیده است در مناسبات جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران فتنه انگیزی کند و با ترفند ایران هراسی افکار عمومی جهان و دولت‌ها را علیه ایران تحریک کند، نکته تازه‌ای نیست، لیکن آنچه دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی از روی غفلت یا آگاهانه نخواسته است، به آن توجه کند، همسویی برخی نهاد‌های به اصطلاح بین‌المللی مانند آژانس با رژیم اسرائیل است که صدور قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام با حمایت امریکا و تروئیکای اروپایی از مصادیق این همسویی است؛ بنابراین خط کشی و مرزبندی بین اروپا، امریکاو آژانس با رژیم صهیونیستی بیشتر از آنکه یک واقعیت باشد، ناشی از ضعف تحلیل است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار