حاج عبدا... والی، الگویی برای همه حرکت‌های جهادی
کد خبر: 1089083
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZJr
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۴
در رونمایی از کتاب «تا خمینی‌شهر» عنوان شد

مثل خیلی از حرکت‌های جهادی امروزی، در مناطق مختلف کشور کار‌های عمرانی می‌کردیم، اما الان تمرکزمان کاملاً روی کار‌های فرهنگی است و حرکت مستمری داریم.
حسن ادیب‌زاده، مدیرمسئول مؤسسه ایمان جهادی با بیان این مطلب در رونمایی از دومین جلد از کتاب «تا خمینی‌شهر» گفت: موضوعی که باعث شد اردو‌های جهادی را تشکیلاتی‌تر ببینیم، مؤسسه تشکیل دهیم و وارد کار‌های جدی‌تر فرهنگی شویم، سفارش حاج‌آقا والی بود. یکی از توصیه‌های مهم ایشان این بود که این کار را محکم بچسبیم و جدی بگیریم و به عنوان کار جنبی به آن نگاه نکنیم. این باعث شد مؤسسه ما شکل جدی بگیرد. وی افزود: اولین کار فرهنگی و قلمی ما همین کار «تاخمینی‌شهر» بود. از سال ۸۵ تحقیقات را شروع کردیم و سه سال بعد، جلد اول کتاب چاپ شد که اولین کار انتشاراتی ما بود. زمانی که مؤسسه شکل گرفت، مثل خیلی از حرکت‌های جهادی امروزی، در مناطق مختلف کشور کار‌های عمرانی می‌کردیم، اما الان تمرکزمان کاملاً روی کار‌های فرهنگی است و حرکت مستمری داریم.
ادیب‌زاده اضافه کرد: بشاگرد روستا نیست. منطقه وسیعی به اندازه استان قم است. زمانی که حاج‌آقا والی وارد منطقه شد، بشاگرد ۹۰۰ روستای بسیار پراکنده و کم‌جمعیت داشت. این روستا‌ها به آبادانی نسبی رسیده‌اند. از لحاظ فرهنگی، بشاگرد گوهری است که در ایران نظیر ندارد، به دلیل فطرت بسیار پاک و ایمان ذاتی مردم بشاگرد که از قدیم داشته و این ایمان را با زحمت حفظ کرده‌اند، حرکت توسعه عمرانی این منطقه را فکری فرهنگی پیش برده، به طوری که الان نمود‌های مذهبی و انقلابی بشاگرد واضح است. وی با بیان اینکه اولین ویژگی شخصیتی آقای والی معنویت است، افزود: ایشان در کنار کار اهل تهجد و عبادت بود. این باعث می‌شد همه را جذب خودش کند. جذب به ایشان هم معادل با جذب به بشاگرد بود. ایشان به شدت فراری از شهرت و به دنبال گمنامی بود.
ادیب‌زاده اضافه کرد: ما در انتخاب سبک این کتاب دنبال این بودیم، کاری جامع درباره ایشان انجام شود و آنچه باید در تاریخ از ایشان بماند. بعداً می‌شود از روی این کتاب، کتاب کودک و رمان تولید کرد و مستند ساخت. ما برای این کار سبک تاریخ شفاهی را انتخاب کردیم و حدود ۴۰۰ ساعت از حدود ۲۵۰ نفر مصاحبه گرفته‌ایم و سعی کردیم نقطه‌ای از کار‌های اساسی ایشان در بشاگرد پنهان نماند. وی افزود: جلد اول که منتشر شد، زمانی بود که ایشان کاملاً گمنام بود و دو، سه سال برای کتاب تبلیغ کردیم. این باعث شد گروه‌های جهادی و دیگران با ایشان آشنا شوند. بعد از چاپ جلد اول، ایشان به الگو برای همه حرکت‌های جهادی تبدیل شدند، حتی کسانی که با انقلاب و نظام زاویه داشتند با این کتاب کاملاً ارتباط گرفتند. آن‌ها این کتاب را کارنامه درخشان انقلاب می‌دیدند و بر نگاهشان بر امام و رهبر تأثیر می‌گذاشت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار