اژه‌ای: جلوی احکام خلاف شرع برخی قضات را می‌گیریم
کد خبر: 1065890
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004THm
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۲
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه دستگاه قضایی مصمم است با همه کسانی که سد راه مردم می‌شوند و مانع ایجاد می‌کنند برخورد قاطع و دست متعدیان به حقوق مردم و بیت‌المال را قطع کند، تصریح کرد یقین دارم با همدلی مجلس و دولت و کمک مردم می‌توانیم زمینه تحقق عدالت را هموارتر کنیم.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه دستگاه قضایی مصمم است با همه کسانی که سد راه مردم می‌شوند و مانع ایجاد می‌کنند برخورد قاطع و دست متعدیان به حقوق مردم و بیت‌المال را قطع کند، تصریح کرد یقین دارم با همدلی مجلس و دولت و کمک مردم می‌توانیم زمینه تحقق عدالت را هموارتر کنیم.
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در جلسه دیروز شورای عالی قوه قضائیه با تبریک میلاد خجسته پیامبر اعظم (ص) و آغاز امامت و ولایت بقیه الله الاعظم (عج) امیدواری کرد که مسلمانان جهان با اتحاد بیشتر، بصیرت و تلاش و جهادشان بتوانند دست ظالمان و مستکبران و متجاوزان را از بلاد اسلام قطع و کوتاه کنند. رئیس قوه قضائیه گفت: امیدواریم به برکت این ایام و با جهاد اکبر و اجرای عدالت بتوانیم دست ظالمان زمان و متعدیان به حقوق مردم و بیت‌المال را کوتاه کرده و یار مظلوم و خصم ظالم باشیم و رنج‌هایی که در مسیر تحقق عدالت وجود دارد ما را خسته، منفعل و زمینگیر نکند.
مسلمانان در برابر توطئه‌های دشمنان هوشیار باشند
محسنی اژه‌ای افزود: امروز شیطان بزرگ و صهیونیست‌ها و عوامل آن‌ها به اشکال مختلف در حال گسترش جنایات ضد بشری در جهان هستند و در طول تاریخ و دهه‌های اخیر اقدامات رذیلانه علیه ملت‌های آزادیخواه جهان انجام داده‌اند.
وی بر همین اساس از مسلمانان جهان خواست که در برابر توطئه‌های دشمنان هوشیار باشند و فریب و نیرنگ آن‌ها را که به دنبال تفرقه افکنی در امت اسلام هستند نخورند و اجازه ندهند شیاطین به اهداف شوم خود برسند. رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه انسان‌های آزادیخواه جنایات ضد بشری مستکبران مدعی دفاع از حقوق بشر را تحمل نمی‌کنند، به جنایات نظام سلطه علیه مسلمانان در کشور‌های منطقه اشاره کرد و گفت: در دو هفته اخیر عناصر تفاله نظام سلطه که دست پرورده و مستظهر به حمایت شیطان بزرگ هستند در قندوز و قندهار افغانستان در روز جمعه مردم مسلمان بی‌گناه نمازگزار را به خاک و خون کشیدند.
معاون بین‌الملل علیه استکبار اعلام جرم کند
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای از دکتر غریب آبادی معاون جدید بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر خواست که با کمک وزارت امور خارجه و دیگر نهاد‌های ذی‌ربط، این جنایات و اقدامات نظامی و شبه‌نظامی و دیگر جنایاتی که نظام سلطه در طول سالیان دراز علیه ملت ایران انجام داده را با فوریت از طریق مجامع حقوقی بین‌المللی و دادگستری تهران پیگیری کند.
وی با تأکید بر اینکه نباید در موضع صرف تدافعی قرار گرفت ادامه داد: کسانی که ایران را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند درحالی‌که خودشان بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر هستند باید مورد مؤاخذه قرار گیرند و در برابر جنایاتی که علیه مردم ایران و دیگر ملت‌های آزادیخواه انجام داده‌اند پاسخگو باشند. محسنی اژه‌ای با اشاره به ترور سرلشکر شهید حاج قاسم سلیمانی و همچنین دانشمندان کشورمان که به دست امریکا و صهیونیست‌ها به شهادت رسیده‌اند، تأکید کرد: عوامل و مسببین و مباشران و معاونان این جنایت‌ها باید جدی‌تر تعقیب شوند و اجازه نخواهیم داد خون این انسان‌های بی‌گناه پایمال شود.
مشکلات نباید ما را از مأموریت اصلی باز دارد
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش خطاب به همکاران خود در دستگاه قضا اظهار داشت: امر قضا سخت و حجم کار ما بالاست و گرفتاری‌ها و مشکلات هم وجود دارد، اما این مشکلات و حرف و حدیث‌هایی که برخی معاندان یا حتی خیرخواهان کم اطلاع مطرح می‌کنند نباید ما را از مأموریت اصلی خود که پیشگیری از جرم و قضاوت به حق و فصل خصومت‌هاست، باز دارد و از جاده عدل و انصاف خارج کند.
محسنی اژه‌ای افزود: سختی‌ها نباید کم‌ترین تأثیر را در کیفیت کارمان و اتقان آرایمان و خیرخواهی و قضاوت بحق ما درباره تظلم‌خواهان داشته باشد و ما باید برای رضای خدا و بر اساس آموزه‌های فقهی و شرعی عمل کنیم. رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه دستگاه قضایی مصمم است با همه کسانی که سد راه مردم می‌شوند و مانع ایجاد می‌کنند برخورد قاطع و دست متعدیان به حقوق مردم و بیت‌المال را قطع کند، تصریح کرد یقین دارم با همدلی مجلس و دولت و کمک مردم می‌توانیم زمینه تحقق عدالت را هموارتر کنیم.
تأکید بر بازخواست قضاتی که احکام خلاف بیّن شرع می‌دهند
همچنین در این نشست، حجت‌الاسلام رحیمی معاون قضایی قوه قضائیه با اشاره به سخنان اخیر رئیس دستگاه قضا در خصوص درخواست‌های اعمال ماده ۴۷۷، بر اصلاح فرایند اعمال ماده ۴۷۷ تأکید کرد.
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در واکنش به اظهارات معاون قضایی قوه قضائیه گفت: برداشت برخی از صحبت‌های اخیر بنده در خصوص اصلاح نحوه اجرای ماده ۴۷۷ این بود که دستگاه قضایی به دنبال حذف این ماده است درحالی که ماده ۴۷۷ یک قانون است و لغو شدنی نیست و تنها می‌توان آن را اصلاح کرد و از ابتدا هم هدف همین بوده است. رئیس قوه قضائیه افزود: آنچه مورد تأکید هست این است که از رؤسای کل دادگستری‌ها خواستیم در مواردی که قاضی حکم خلاف شرع بیّن داده، قبل از امضا و تأیید گزارش قاضی از او سؤال کنید چرا خلاف شرع بیّن حکم داده است؛ اگر قبول داشت حکمش خلاف شرع است می‌گوید سهوی بوده و دیگر تکرار نمی‌شود، اما اگر قبول نداشته باشد به این معنی است که باز هم از این احکام صادر می‌کند که باید جلوی آن را گرفت و این فرایند را اصلاح کرد. اینکه در یک استان تعداد درخواست اعمال ماده ۴۷۷ بیشتر و در یک استان بسیار کم است، باید آسیب‌شناسی شود که اگر لازم است با برگزاری جلسات توجیهی هر چه می‌توان از صدور احکام غیرمتقن پیشگیری کرد.

نمای نزدیک

پارکینگ۲ خودروساز از ۱۴۵هزار خودرو خالی می‌شود
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به بازدید معاونان و مدیران سازمان بازرسی از شرکت‌های خودروساز طی هفته گذشته گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته مقرر شد عمده ۱۴۵ هزار خودرویی که هم‌اکنون در پارکینگ‌های دوشرکت خودروساز کشور وجود دارد تا پایان آبان ماه به صفر برسد. درویشیان افزود: حسب دستور رئیس قوه قضائیه، هیئتی از سوی سازمان بازرسی کل کشور در شورای رقابت مستقر شد تا علاوه بر نظارت بر چگونگی اجرای مأموریت‌های این شورا، نظارت‌های لازم را در حوزه افزایش کیفیت، قیمت‌گذاری و نحوه فروش خودرو‌ها انجام دهد.
رحیمی، وزیر دادگستری هم در این نشست با اشاره به سفر شب گذشته وزیر دادگستری عراق به کشورمان گفت: پیگیری پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی و یاران ایشان و همچنین تعیین سازوکار‌هایی برای اجرای هرچه بهتر تفاهم‌نامه‌های دوجانبه ایران و عراق در حوزه‌های انتقال محکومان، استرداد مجرمان و معاضدت قضایی، در جریان سفر وزیر دادگستری عراق به کشورمان در دستور کار خواهد بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار