هزینه ده‌ها میلیونی نمایش ثروت در بارداری و زایمان
کد خبر: 1065708
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TEq
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۵
یک جشن باشکوه در عمارتی زیبا و منحصر به فرد. گل‌آرایی، شمع‌آرایی و بادکنک‌آرایی، رقص نور و دود‌های تزئینی به گونه‌ای است که تصور می‌کنی به انیمیشن‌های معروف والت دیزنی پا گذاشته‌ای! بخشی از بادکنک‌ها و عروسک‌های کوچکی که به در و دیوار آویزان است و گل‌ها و دیگر تزئینات، صورتی‌رنگ و بخشی دیگر آبی است.
زهرا چیذری

یک جشن باشکوه در عمارتی زیبا و منحصر به فرد. گل‌آرایی، شمع‌آرایی و بادکنک‌آرایی، رقص نور و دود‌های تزئینی به گونه‌ای است که تصور می‌کنی به انیمیشن‌های معروف والت دیزنی پا گذاشته‌ای! بخشی از بادکنک‌ها و عروسک‌های کوچکی که به در و دیوار آویزان است و گل‌ها و دیگر تزئینات، صورتی‌رنگ و بخشی دیگر آبی است. همه چیز شبیه کاخ پسر پادشاه در انیمیشن سیندرلاست و مهمان‌های این جشن باشکوه هم لباس‌ها و سر و وضع‌شان دست‌کمی از مدل پوشش و آرایش مهمان‌های کاخ پادشاه افسانه سیندرلا ندارد. انگار اینجا فضایی است تا افسانه‌ها جان بگیرند! بازیگر اصلی این قصه، اما انگار سیندرلا نیست. نقش اول این مراسم زنی باردار است و تمام این تدارکات از تزئینات گرفته تا اجاره عمارت و استخدام عکاس و فیلمبردار و دیزاینر‌های حرفه‌ای برای یک نمایش تمام‌عیار، برای این گرد هم آمده‌اند تا جنسیت نوزاد را اعلام عمومی کنند! لحظه اعلام جنسیت جنین فرامی‌رسد. مادر که لباس و آراستگی‌اش کم از عروس ندارد در کنار همسرش ایستاده تا جنسیت جنین که از سوی مرکز سونوگرافی با برگزار‌کننده جشن هماهنگ شده طی مراسم باشکوهی اعلام شود. نفس حاضران در سینه حبس شده و بادکنک بزرگی را می‌آورند که معمای جنسیت نوزاد در دل آن است. با شمارش حضار زن و مرد، بادکنک را می‌ترکانند و کاغذ‌های رنگی صورتی از دل بادکنک بیرون می‌ریزد و دود صورتی و رقص نور صورتی فضا را پر می‌کند. صدای کف و جیغ و هورا کشیدن حضار به هوا می‌رود. همزمان با صدای فریاد شور و شوق مهمانان ده‌ها بادکنک صورتی به هوا می‌رود. این تجملات و این همه نمایش ثروت، اما حکایت از جلوه‌گری‌های طبقه نوکیسه‌ای دارد که با راه انداختن چنین نمایش‌هایی نیاز‌های کاذب را در سطح جامعه ایجاد می‌کنند و نابرابری اجتماعی و شکاف طبقاتی را بیش از پیش به تصویر می‌کشند. خروجی این ماجرا به غیر از آسیب‌های اجتماعی و احساس اجحاف و تبعیض، سنگ‌های تازه‌ای بر سر راه فرزندآوری می‌اندازد آن‌هم در شرایطی که جامعه با ابرچالش جمعیت مواجه است.

 چند سالی می‌شود بدعت‌های تازه‌ای در سبک زندگی وارد شده که مسیر بچه‌دار شدن و فرزندآوری را ناهموارتر کرده است.
اگر تا پیش از این مادران باردار و خانواده‌های‌شان تنها باید در فکر خرج و مخارج بیمارستان و تدارک سیسمونی بودند، حالا رسم‌های دست و پاگیر تازه‌ای همچون جشن تعیین جنسیت جنین و فیلمبرداری و تزئین اتاق زایمان هم به آن‌ها اضافه شده است. طبقات مرفه جامعه که قطعاً برای برپایی چنین مراسم‌هایی مشکل ندارند، اما وقتی این قبیل مراسم‌ها از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام به نمایش عمومی درمی‌آید، در طبقات ضعیف‌تر هم این نیاز کاذب ایجاد می‌شود و برای برآورده کردن آن یا باید به قرض و زحمت بیفتند یا از خیرش بگذرند، اما ناتوانی از تجربه چنین مواردی می‌تواند با احساس تبعیض و نابرابری همراه باشد و حتی در مواردی زن و شوهر‌های جوان را از بچه آوردن پشیمان کند! زیرا احساس می‌کنند وقتی بچه‌ای داشته باشند که نتوانند هیچ‌کدام از آرزو‌ها و خواسته‌های خودشان و فرزندشان را تأمین کنند، بهتر است اصلاً بچه‌دار نشوند! از سوی دیگر تصویری که از زن خوشبخت و موفق در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به نمایش گذاشته شده، زنی است که در چنین فضا‌هایی قرار دارد. در نقطه مقابل، اما در طبقات مرفه هم مادرانی که از وقتی متوجه بارداری خود می‌شوند در صفحات اینستاگرام به دنبال این هستند که ببینند دیگران جشن تعیین جنسیت را چطور برگزار می‌کنند و برای دیزاین اتاق زایمان سراغ کدام دیزاینر‌ها بروند و کدام تم را انتخاب کنند، آن‌قدر حواس‌شان به حواشی تجملاتی بارداری پرت می‌شود که نمی‌توانند از دوران بارداری و مادر شدن‌شان لذت ببرند. این مادران تمام لحظات این ۹ ماه و حتی روز‌های بعد از آن، به جای آنکه نوزادشان را در آغوش بکشند و از نفس‌هایش انرژی بگیرند، دغدغه لباس و تزئینات و فیلمبرداری و بقیه موارد جشن‌های نظیر تعیین جنسیت را دارند.
موانعی از جنس تجمل‌گرایی در مسیر فرزندآوری
آمار‌های جمعیتی کشور در وضعیت خوبی قرار ندارد و رشد جمعیت به ۶/۰ درصد رسیده و نرخ باروری برای هر زن حدود ۶/۱ دهم است. سونامی سالمندی در راه است و طبق پیش‌بینی‌ها تنها در عرض ۲۳ سال، یعنی از سال ۱۳۹۸ تا سال ۱۴۲۰، جمعیت سالمندی ایران از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد می‌رسد و استمرار این رشد، باعث عبور جمعیت سالمندان ایران از یک‌سوم جمعیت کشور (یعنی ۳۳ درصد) در حدود سال ۱۴۳۵ خواهد شد. در چنین شرایطی روز به روز با اضافه شدن تشریفات و تجملات دست و پا گیر و انتشار این رفتار‌ها در بین مردم از طریق شبکه‌های اجتماعی موانع تازه‌ای بر سر راه فرزندآوری قرار می‌گیرد و با هزینه‌های زائدی همچون جشن تعیین جنسیت، حضور در آتلیه برای عکس بارداری، تزئین اتاق زایمان و جشن‌های لاکچری شبیه مراسم‌های عروسی پرزرق و برق برای به دنیا آمدن بچه همه و همه ده‌ها میلیون تومان خرج روی دست زوج‌های جوان می‌گذارد و در نهایت آن‌ها را مجاب می‌کند به همان یکی دو فرزند اکتفا کنند و به داشتن فرزندان بیشتر فکر نکنند.
از سوی دیگر اکثریت جامعه که پول برگزاری چنین مراسم‌هایی را ندارند، با این تصور که آرزو‌های خودشان و فرزندشان به دل‌شان می‌ماند به این نتیجه می‌رسند که وقتی نمی‌توانند زندگی خوبی برای فرزندشان درست کنند و وقتی بچه‌شان بزرگ شد نه تصاویری از جشن تعیین جنسیت دارند که به او نشان بدهند و نه جشن زایمان و چیز‌هایی از این دست؛ به این نتیجه می‌رسند که بهتر است از خیر پدر و مادر شدن بگذرند. خلاصه اینکه حواشی تحمیل زندگی‌های لاکچری و نمایش ثروت در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، موانع تازه‌ای بر سر راه فرزندآوری و افزایش جمعیت گذاشته که خانواده‌ها را دچار آسیب و اختلاف می‌کند. در این بین هم معمولاً این خانم‌ها هستند که به دنبال برگزاری چنین مراسم‌هایی هستند و دل‌شان می‌خواهد لحظات مادر شدن‌شان را به تبعیت از دوستان و آشنایان‌شان ثبت کنند و از این قافله عقب نمانند. اما این مراسم‌ها اغلب چند ده میلیون تومان آب می‌خورد و خیلی وقت‌ها انتهای چنین رفتار‌ها بروز اختلافاتی عمیق در خانواده و شکاف‌هایی است که بعدتر‌ها می‌تواند بنیان خانواده را تحت تأثیر قرار دهد.
جشن‌هایی پر زرق و برق‌تر از عروسی
جشن تعیین جنسیت یکی از نخستین مراسم‌هایی است که مدتی است به مدد شبکه‌های اجتماعی در بین مادران باردار مد شده است. در کنار این‌ها معمولاً مادرانی که برای تعیین جنسیت فرزندشان به دنبال برگزاری مراسم‌های تجملاتی درست شبیه یک جشن عروسی تمام‌عیار هستند محال است از دیگر حواشی لاکچری بارداری و مادر شدن همچون عکس‌های آتلیه‌ای بارداری و همچنین تزئین اتاق زایمان و فیلمبرداری و ثبت لحظات تولد نوزادشان چشم‌پوشی کنند. ماجرا به همین جا هم ختم نمی‌شود و جشن نامگذاری و جشن دندان درآوردن و از پوشک گرفتن گزینه‌های بعدی هستند که به مدد اینستاگرام از یک مراسم خودمانی و خانوادگی به مراسم‌هایی لاکچری تبدیل شده‌اند و بخش مهمی از درآمد گروه‌های طراحی، فیلمبرداری و حتی تالارها، باغ‌ها و عمارت‌ها بابت برگزاری مراسم ازدواج نیست بلکه برای چنین مراسم‌هایی است. اما ببینیم برگزاری یک جشن تعیین جنسیت یا دیزاین اتاق زایمان چقدر آب می‌خورد.

۱۰ میلیون تومان؛ هزینه یک جشن جمع و جور برای تعیین جنسیت

با یک گشت و گذار کوتاه در شبکه اجتماعی اینستاگرام با انواع و اقسام خدماتی که برای برگزاری مراسم‌هایی نظیر جشن تعیین جنسیت است آشنا می‌شوم و برای قیمت گرفتن و سر درآوردن از چند و، چون ماجرا با شماره‌ای که در یکی از صفحات اینستاگرام هست تماس می‌گیرم. خانم جوانی با خوشرویی از آن سوی خط جواب می‌دهد. به او می‌گویم می‌خواهم برای خواهر باردارم جشن تعیین جنسیت بگیرم و سورپرایزش کنم. وقتی از قیمت طراحی جشن می‌پرسم می‌گوید: «ما پکیج‌های مختلفی داریم که از حداقل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود.»
کار این گروه تنها طراحی تزئیناتی است که در این‌گونه جشن‌ها متداول است. می‌گوید دو مدل برای تعیین جنسیت وجود دارد؛ یکی با بادکنک و دیگری با جعبه. در روش بادکنکی با ترکاندن بادکنک کاغذ‌های رنگی یا پودر بیرون می‌ریزد و رنگ صورتی نشانه دختر بودن جنین و رنگ آبی نشانه پسر بودنش است. در روش جعبه زن و شوهر در جعبه تزئین شده‌ای را باز می‌کنند و با طراحی‌های مختلف دختر یا پسر بودن بچه نمایش داده می‌شود. می‌گویم روش بادکنکی هیجان‌انگیزتر و جالب‌تر است. از فیلمبرداری مراسم می‌پرسم که پاسخ می‌دهد: «پکیج‌های فیلمبرداری‌مان هم فرق می‌کند و بستگی به محل برگزاری مراسم دارد. اگر مراسم در باغ باشد و روت کردن یا هلی‌شات بخواهید انجام شود گران‌تر است و فیلمبرداری ساده‌تر ارزان‌تر.» آن‌طور که خانم طراح می‌گوید یک کار معمولی فیلمبرداری از مراسم تعیین جنسیت حدود ۵/۲ میلیون تومان آب می‌خورد. خودش هم فیلمبردار سراغ دارد و هم عمارت و تالار و باغ، اما می‌گوید می‌توانید خودتان هم این بخش‌های کار را انجام دهید و ما خدمات طراحی را ارائه کنیم.
با یک دو دوتا چهارتا برگزاری یک مراسم تعیین جنسیت در خانه حدود ۵ میلیون تنها برای طراحی و فیلمبرداری آب می‌خورد و با هزینه‌های پذیرایی و ... شاید نزدیک به ۱۰ میلیون تومان شود و البته آن‌هایی که بخواهند در باغ یا تالار و عمارت مراسم‌شان را برگزار کنند باید معادل برگزاری یک عروسی برای این جشن هزینه کنند.
اتاق عمل بیمارستان‌های خصوصی در خدمت لاکچری‌باز‌های پولدار
مراسم بعدی، اما تزئین اتاق عمل است. با مرکز خدماتی دیگری تماس می‌گیرم. این بار هم خانم جوانی پشت خط است و من باز برای سورپرایز خواهرم از وی اطلاعات می‌گیرم. او درباره پکیج‌های‌شان این‌گونه توضیح می‌دهد: «پکیج خاصی نداریم و بسته به آنچه که شما بخواهید خدمات‌مان را ارائه می‌کنیم. اما برای یک کار خیلی معمولی با توجه به فضای اتاق زایمان و خواست مشتری حدود ۲ میلیون تومان هزینه می‌برد، اما یک کار VIP بالای ۳ میلیون هزینه درمی‌آید.»
برای رزرو خدمات تزئین اتاق زایمان باید از حداقل دو هفته قبل اقدام کنیم و نصف هزینه‌اش را هم پیش‌پرداخت کنیم. اینکه بیمارستان اجازه می‌دهد اتاق عملش را با بادکنک و تور و روبان تزئین کنند برایم عجیب است و از خانم طراح اتاق زایمان می‌پرسم آیا بیمارستان اجازه می‌دهد و کم و کیف کارتان چگونه است؟ سؤالم را با این سؤال پاسخ می‌دهد که خواهرتان قرار است در کدام بیمارستان زایمان کند؟ من هم نام یکی از بیمارستان‌ها را می‌برم که می‌گوید: «ما تا حالا خودمان با آن بیمارستان کار نکرده‌ایم، اما یکی از همکاران می‌گفت همکاری خوبی ندارند.»
طبق توضیحات وی گروه طراحان که شامل حداقل دو طراح است از یک روز قبل با هماهنگی‌های صورت گرفته به بیمارستان می‌روند و اتاق زایمان را تزئین می‌کنند و یک روز بعد هم برای جمع کردن وسایل و تزئین‌آلات مجدداً به بیمارستان مراجعه می‌کنند. از او درباره چگونگی هماهنگی‌ها می‌پرسم که می‌گوید: «هماهنگی برای تزئین اتاق زایمان با خودتان است و پزشکی که قرار است زایمان خواهرتان را انجام دهد باید به مدیریت بیمارستان نامه بزند و برای این کار هماهنگ کند.»
ظاهراً پزشکان متخصص زنان هم در این زمینه همکاری لازم را دارند و حتی برخی بیمارستان‌های خصوصی را نام می‌برد که برای تزئین اتاق زایمان همکاری خوبی دارند. به من هم توصیه می‌کند حتماً از پزشک بخواهم تا برای مدیریت بیمارستانی که خواهرم قرار است وضع حمل کند نامه بنویسد و هماهنگ کند چراکه اگر مسئولان و خدمه بیمارستان همکاری نکنند بیعانه‌ای که پرداخت کرده‌ایم را پس نمی‌دهند، زیرا ما عملاً وقت یک نفر دیگر را گرفته‌ایم!

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار