سرانجام واکسن های کرونای مشترک چه شد؟
کد خبر: 1063472
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Sem
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۶
درحالی که واکسیناسیون کرونا این روزها با سرعت پرشتابی به وسیله واکسن های وارداتی و واکسن ایرانی برکت در جریان است همچنان محصولات سه طرح مشترک تولید واکسن توسط شرکت های ایرانی و شرکت های خارجی وارد سبد واکسیناسیون ایران نشده است.

به گزارش جوان آنلاین به نقل از واکسن آنلاین، درحالی که واکسیناسیون کرونا این روزها با سرعت پرشتابی به وسیله واکسن های وارداتی و واکسن ایرانی برکت در جریان است همچنان محصولات سه طرح مشترک تولید واکسن توسط شرکت های ایرانی و شرکت های خارجی وارد سبد واکسیناسیون ایران نشده است.

فارغ از پرسش هایی که درباره میزان مشارکت شرکت های ایرانی در این پروژه های مشترک وجود دارد و این که مشارکت شرکت های ایرانی صرفا درحد مشارکت در مراحل آزمایش های بالینی واکسن ها بوده یا مشارکت های جدی تری را نیز شامل شده، اکنون این پرسش به صورت جدی تری مطرح است که بالاخره قرار است چه زمانی این محصولات مشترک وارد سبد واکسیناسیون ایران شود؟

به گفته مصطفی قانعی عضو کمیته ملی واکسن کرونا از خط تولید اسپوتنیک در ایران هنوز واکسنی بیرون نیامده و چنانچه واکسنی هم تولید شود این واکسن متعلق به روسیه است و به میزانی که اجازه دهد می‌تواند در اختیار ایران قرار گیرد.

واکسن پاستوکووک نیز که محصول مشترک انستیتو پاستور ایران و موسسه فینلای کوبا است مجوز اضطراری خود را در اوایل تیرماه و همزمان با واکسن برکت دریافت کرده و برخلاف واکسن برکت همچنان وارد عرصه عمومی واکسیناسیون نشده است. آخرین اخبار حکایت از این نکته می کند که هنوز زیرساخت تولید صنعتی این واکسن فراهم نیست و باید در آبان و آذر منتظر نصب آن بود.

همچنین اسپایکوژن که محصول مشترک شرکت استرالیایی وکسین و شرکت ایرانی سیناژن است همچنان درمرحله مطالعات بالینی قرار دارد. این درحالی است که هاله حامدی‌فر مدیرعامل شرکت سیناژن چندی پیش در سخنانی مدعی شد اسپایکوژن به دلیل وجود «استانداردهای دوگانه» درحالی که از سایر واکسن ها جلوتر بوده از برنامه عقب مانده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار