تأکید رئیسی بر لغو همه تحریم‌ها در دومین تماس ماکرون
کد خبر: 1060983
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004S0d
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
رئیس‌جمهور در دومین تماسی که ماکرون با وی پس از آغاز دولت سیزدهم داشت با استقبال از پیشنهاد رئیس‌جمهور فرانسه درمورد بازنگری در روابط دو کشور و آغاز فصل نوینی از روابط دو‌جانبه و همکاری‌های منطقه‌ای تهران – پاریس گفت: دولت ایران از توسعه روابط با فرانسه، به‌ویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری استقبال می‌کند و آمادگی داریم همکاری‌های جامع با اروپا را از فرانسه آغاز کنیم.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: رئیس‌جمهور در دومین تماسی که ماکرون با وی پس از آغاز دولت سیزدهم داشت با استقبال از پیشنهاد رئیس‌جمهور فرانسه درمورد بازنگری در روابط دو کشور و آغاز فصل نوینی از روابط دو‌جانبه و همکاری‌های منطقه‌ای تهران – پاریس گفت: دولت ایران از توسعه روابط با فرانسه، به‌ویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری استقبال می‌کند و آمادگی داریم همکاری‌های جامع با اروپا را از فرانسه آغاز کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری، آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی عصر دیروز در تماس تلفنی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه تأکید کرد: به طور قطع استقلال سیاسی ایران و فرانسه اندوخته ارزشمندی برای برقراری روابط متوازن، قوی و پایدار میان دو کشور است و منافع مشترک ما در ممانعت از دخالت عوامل برون زا در این روابط است. آیت‌الله رئیسی درپاسخ به اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه درمورد نشست سران کشور‌های همسایه عراق در بغداد، با بیان اینکه ایران همواره و در مقاطع مختلف درکنار مردم عراق بوده است، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره حمایت از مردم عراق برای برقراری صلح و آرامش در منطقه بوده است و همکاری‌های درون منطقه‌ای را در جهت ایجاد امنیت و آرامش درمنطقه بسیار مفید می‌دانیم.
رئیس‌جمهور درخصوص تلاش کشور‌های منطقه و جهان برای مبارزه با تروریسم و داعش با بیان اینکه داعش توسط امریکایی‌ها ایجاد شده و مورد حمایت قرار می‌گیرد، گفت: امریکایی‌ها برای حمایت از داعش و تروریسم جدید باید به افکار عمومی دنیا پاسخ دهند. آیت‌الله رئیسی با تقبیح سیاست برخی کشور‌ها که تروریسم را به بد و خوب تقسیم می‌کنند، تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران تروریسم در هر نوع آن را محکوم می‌کند و از نظر ما فرقی بین داعش دمشق، داعش عراق و داعش خراسان وجود ندارد. آیت‌الله رئیسی درخصوص موضوع افغانستان با بیان اینکه امریکایی‌ها اشتباه بزرگی در افغانستان مرتکب شدند و ۲۰سال اشغال این کشور هیچ سودی برای مردم آن نداشته است، گفت: در شرایط فعلی همه باید کمک کنند تا یک دولت فراگیر با مشارکت همه گروه‌ها در افغانستان تشکیل شود و اجازه دهیم مردم افغانستان سرنوشت خود را رقم بزنند. رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه سیاست مداخله نظامی ناتو و امریکا در افغانستان شکست خورده است، گفت: باید شرایطی فراهم کنیم که گروه‌های افغانی به یک الگوی مورد قبول همه مردم افغانستان دست پیدا کنند و در این راستا جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد صلح و آرامش و امنیت و جلوگیری از برادرکشی در افغانستان آماده است.
آیت‌الله رئیسی همچنین با اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت قوی در لبنان که بتواند حقوق مردم این کشور را تأمین و حفظ کند، گفت: ما از هرگونه کمک انسان دوستانه به مردم لبنان دریغ نخواهیم کرد و آماده همکاری با فرانسه برای پیشرفت و توسعه لبنان هستیم. دکتر رئیسی با بیان اینکه مردم لبنان امروز از تحریم‌های اقتصادی رنج می‌برند و فرانسه می‌تواند در رفع این تحریم‌ها نقش ایفا کند، گفت: تلاش و کمک ایران، فرانسه و حزب‌الله برای تشکیل دولت قوی در لبنان می‌تواند به نفع این کشور باشد. رئیس‌جمهور همچنین درخصوص مذاکرات هسته‌ای گفت: ما با مذاکره مفید مخالفتی نداریم، اما برنامه و نتیجه مذاکره باید لغو تحریم‌ها علیه ایران باشد، مذاکره برای مذاکره بی فایده است.
ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز با تأکید بر توسعه و تعمیق روابط بین ایران و فرانسه و لزوم بازبینی در روابط دو کشور، گفت: باید حرکت جدیدی با محور‌های جدید در روابط دو کشور در زمینه‌های دوجانبه و در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و همکاری‌های منطقه‌ای آغاز کنیم.
رئیس‌جمهور فرانسه با اشاره به تحولات اخیر در افغانستان تأکید کرد: معتقدم دولت آتی افغانستان باید حاصل اراده ملی مردم این کشور باشد و طالبان در این کشور باید به موضوعاتی همچون حقوق بشر و تعهدات بین المللی پایبند باشد. ماکرون با اشاره به حضور مهاجران افغانی در ایران و مشکلات ناشی از آن بر کمک و همکاری کمیسیاریای عالی پناهندگان در این زمینه با ایران تأکید کرد. وی همچنین با اشاره به اوضاع لبنان و شرایط سخت مردم این کشور، بر همکاری فرانسه و ایران به همراه حزب‌الله لبنان در ایجاد یک دولت قوی و کارآمد در این کشور تأکید کرد. رئیس‌جمهور فرانسه در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین با اشاره به موضوع هسته ای، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین در این زمینه با حضور ایران از سرگرفته شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار