مراقب «غارتگران‌ِ قانون» باشید
کد خبر: 1057193
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004R1V
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۱
توصیه جوادی آملی به رئیس قوه قضائیه

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه همزمان با عید سعید غدیر با آیت‌الله جوادی آملی از مراجع عظام دیدار کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، رئیس قوه قضائیه در این دیدار با تبیین مأموریت‌های دستگاه قضا در عرصه‌های مختلف، به بیان موانع و دشواری‌های انجام این مأموریت‌ها پرداخت.
محسنی اژه‌ای یکی از این دشواری‌ها را پدیده‌های نوظهور در عرصه جامعه و قضا عنوان کرد و خواستار رهنمود‌های علما برای حل این مسائل شد. رئیس دستگاه قضا یکی از راهکار‌های مهم حل این مسئله را ورود جدی حوزه‌های علمیه به تربیت قضات از بین روحانیون دانست که می‌توانند با تسلط به مباحث تخصصی فقهی و حقوق اسلامی نظام قضایی را در حل چالش‌های موجود یاری دهند. اژه‌ای، تأکید کرد که دستگاه قضایی در دوره تحول و تعالی بیش از پیش تلاش خود را برای خدمت به اسلام و مردم به کار خواهد گرفت. آیت‌الله جوادی آملی نیز در این دیدار با تبریک انتخاب حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای به ریاست قوه قضائیه و آرزوی موفقیت برای وی در این مسئولیت خطیر، به بیان توصیه‌هایی برای تعالی و ارتقای نظام قضایی پرداخت. این مرجع عالیقدر اصل تفکیک قوا را از اصول مترقی قانون اساسی دانست که مبتنی بر فطرت انسان و برای جلوگیری از استبداد طراحی شده است. این مرجع عظام ادامه داد: دستگاه قضا باید در جایگاه واقعی خودش قرار بگیرد تا بر اجرای قوانین مصوب مجلس که طبق قانون اساسی باید منطبق با شرع باشد، نظارت کند که آن قوانین توسط مجریان به درستی اجرا شود. این مرجع عالیقدر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیچیدگی‌های کارِ قضا، بر لزوم تقویت نظارت دستگاه قضا بر عملکرد کارکنان و مرتبطان با این مجموعه و همچنین روند دادرسی‌ها تأکید کرد.
آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: گاهی اوقات وکلا با استفاده از مغالطه و تفسیر به مطلوب قانون و با سوءاستفاده از برخی خلأ‌هایِ قانونی حق را ناحق می‌کنند. این مرجع عالیقدر، از این افراد با عنوان «غارتگران قانون» یاد کرد و به رئیس دستگاه قضا توصیه کرد مراقب چنین افرادی در نظام قضایی باشد و آن‌ها را شناسایی و برخورد کند. آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به تعبیر حضرت علی (ع) از مردم به عنوان ستون دین اظهار داشت: اگر کسی با مردم بدرفتاری کند و از خدمت به آن‌ها شانه خالی کند، مانند کسی است که به نماز بی حرمتی کرده است. آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه «خیلی‌ها از وطن و مردم دم می‌زنند، اما وقتی به مسئولیت می‌رسند مردم را فراموش می‌کنند»، به بیان خاطره‌ای از حضور خود در جبهه‌های غرب و جنوب و از خودگذشتگی مردم در آن دوران اشاره کرده و گفت: مردمی که در راه خدا از جان خود گذشتند، در برابر دشمن ایستادند و همیشه در صحنه دفاع از نظام قرار دارند، شایسته خدمت‌اند و باید قدر دانسته شوند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار