قانون مجلس دست برتر را در مذاکرات به دولت داد
کد خبر: 1056662
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qsw
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۹
واکنش یک نماینده به اظهارات اخیر روحانی

تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باعث شد که قدرت چانه‌زنی تیم مذاکره‌کننده در وین افزایش یابد.
ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران در مجلس فرصت به نتیجه رساندن برجام را از دولت گرفت، اظهار داشت: بهتر است که رئیس‌جمهور در روز‌های پایانی از عمر دولت تدبیر و امید، دیگر این مباحث را مطرح نکند، چرا که همه می‌دانند مجلس مقصر ادامه تحریم‌ها نیست. قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران مورد تأیید مقام معظم رهبری قرار گرفت و ایشان فرمودند «باید به دقت به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها که قانون خوبی است، عمل شود».
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: مجلس با تصویب این قانون، دست برتر را به دولت داد تا مذاکرات را به خوبی انجام دهد و باعث شد که قدرت چانه‌زنی تیم مذاکره‌کننده کشورمان در مذاکرات افزایش یابد.
اسماعیلی ادامه داد: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، بسیار تأثیرگذار و فرصت خوبی است تا مسئولان دستگاه دیپلماسی ما در مذاکرات از آن استفاده کنند و حق کشورمان را از غربی‌ها بگیرند. تأکید مجلس آن است که باید راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها در عمل محقق شود، چرا که لغو تحریم‌ها روی کاغذ هیچ فایده‌ای برای ما ندارد. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه غربی‌ها چندین سال است که دروغ می‌گویند و برای لغو تحریم‌های ایران امروز و فردا می‌کنند، اظهار داشت: تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، به غربی‌ها نشان داد که اراده و عزم ایران بسیار جدی است و ما چیزی جز رفع کامل تحریم‌ها را نمی‌پذیریم و اگر آنان همه تحریم‌ها را لغو نکنند و به تعهداتشان پایبند نباشند، ما هم تعهدات خود در برجام را انجام نمی‌دهیم. اسماعیلی با بیان اینکه توافق برجام بده و بستان است و همه اعضا باید تعهدات خود را انجام دهند، گفت: قرار نیست که ما فقط به تعهداتمان در برجام عمل کنیم و به آنان امتیاز دهیم و امتیازی از طرف مقابل نگیریم. وی با بیان اینکه صحبت‌های رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه مجلس با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها فرصت از بین رفتن تحریم‌ها را گرفت، فرافکنی است، اظهار داشت: از آنجایی که دولت فعلی نتوانست از مذاکرات هسته‌ای نتیجه بگیرد، مشکلات را به گردن مجلس شورای اسلامی می‌اندازد. نکته حائز اهمیت دیگر آن است که فقط چند ماه است که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران به تصویب رسیده است، اما دولت روحانی هشت سال است که معطل برجام و مذاکرات است.
سؤال ما از دولتمردان و رئیس‌جمهور آن است که چرا در آن مقطعی که این قانون وجود نداشت، مذاکرات به جایی نرسید.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار