دختران نوجوان در «کارنو» کارآفرین می‌شوند
کد خبر: 1055747
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QeB
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
به همت اتاق بازرگانی اصفهان و در طرحی دو ساله؛
سالن همایش‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان میزبان مراسم افتتاحیه و رونمایی از طرح «کارنو» (کاری نو برای پرورش دختران نوجوان کارآفرین) بود.

 

به گزارش خبرنگار جوان انلاین اصفهان،به  نقل ازروابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان مسعود گلشیرازی، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در مراسم افتتاحیه و رونمایی از طرح «کارنو» برتاثیرمثبت انتقال تجربیات از طریق قصه و نقل خاطرات به کودکان ونوجوانان و اثرانتخاب ها در سرنوشت هر انسان تاکید کرد.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان داشتن دانش، امانت‌دار بودن، خیرخواهی و گره‌گشایی از کار مردم و حفظ احترام والدین را از جمله شروط پیشرفت دانست .

گلشیرازی با تاکید بر اینکه نوجوانی بهترین سن برای دنبال کردن آمال و آرزوها برای رسیدن به اهداف است، افزود:در صورت هم جهت بودن تربیت و آموزش و شغل، انسان به هدف موردنظر خود دست خواهد یافت.

وی به دختران نوجوان تاکید کرد زمان طلا است و باید از لحظه لحظه دوران طلایی 14 تا 26 سالگی به نحو مطلوب استفاده کرده و درراستای رشدخود قدم بردارید.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان توصیه نمود درکنار تحصیل در رشته مورد علاقه لازم است تاسایر علوم مانند علوم ارتباطی ،تاریخ، ادبیات  و تدبردر آیات قرآن را بعنوان لازمه توانمندی خود درزندگی بیاموزید. 

 گلشیرازی درپایان سخنان خود هدف از برگزاری رویداد کارنو را آشنایی نوجوانان با ادبیات کار، کارآفرینی و هدف‌‌یابی عنوان و تصریح کرد: در این دوره یادخواهید گرفت که چطور فکر کرده و این فکر را در عمل متجلی کنید.

دنیای کسب‌وکار زنانه مردانه نیست

در ادامه فرشته امینی، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه ایران با داشتن بیش از 500 هزار فارغ‌التحصیل رشته‌های مهندسی جایگاه سوم دنیا از نظر تعداد دانش‌آموختگان مهندسی را در اختیار دارد، گفت: ایران در سایر رشته‌ها نیز دانش‌آموختگانی با دانش و کیفیت بالا دارد، اما سوال اینجاست که آیا به اندازه تعداد فارغ‌التحصیلان از دانش آنها استفاده می‌کنیم؟ می‌توانیم از این دانش برای خلق ارزش مادی و معنوی استفاده کنیم ؟

وی افزود: بسیاری از افراد پس از فارغ‌التحصیلی تازه به فکر می‌افتند که می‌خواهند چه شغلی داشته باشند، قبل از اینکه در این مسیر به این موضوع فکر کرده باشند. بنابراین اگر در هنگام رشد و تحصیل فرزندان آنها را برروی رشد شخصی متمرکز کنیم و هدف‌گذاری را به آنها بیاموزیم، هم مسیر خود را بهتر انتخاب می‌کنند و هم در زمان فارغ‌التحصیلی می‌دانند چه اهدافی برای آینده خود دارند.

رئیس شورای راهبردی مرکز کارآفرینی بانوان با بیان اینکه یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جوامع، میزان هدف‌گذاری افراد جامعه برای زندگی خود است، ادامه داد: مهم نیست این هدف‌گذاری چقدر واقع‌گرایانه یا آرمان‌گرایانه باشد بلکه مهم این است که افراد این هدف را تعیین کرده و به سوی آن حرکت کنند.

امینی توسعه سازمان و جامعه را نتیجه توسعه فردی دانست و بیان کرد: اگر خود ما آینده خود را نسازیم بقیه این آینده را برای ما می‌سازند، پس بهتر است خودمان برای آینده برنامه‌ریزی کنیم و در جایی که دوست داریم قرار بگیریم.

وی تصریح کرد: امیدوارم همواره شاهد تلاش نوجوانان و جوانانی باشیم که به ارزش‌آفرینی فکر می‌کنند و رویداد کارنو را نیز با آرزوی پرورش نوجوانانی فرهیخته‌تر و ارزش‌آفرین‌تر از دیروز آغاز می‌کنیم.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه تنها بانو و جوان‌ترین عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی در صنعتی‌ترین استان کشور است، گفت:به نظر من دنیای کسب‌وکار زنانه ،مردانه نیست و در بیش از 15 سال سابقه کار در این فضا به جز احترام و تساوی ندیدم و این فضا برای دختران نوجوان هم فراهم است.

امینی رشد 50 درصدی بانوان عضو اتاق بازرگانی درهرسال را نشان از شایستگی‌ها، اراده و تلاش آنها برای ایفای نقش خود در جامعه دانست و تاکید کردعلاوه بر مسئولیت‌های اقتصادی و اجتماعی که زنان در جامعه دارند، به‌عنوان نماینده جامعه زنان موظف هستیم به اطرافیان خود کمک کنیم تا آنها هم رشد کنند.

برای حفظ بقا باید کارآفرین و ارزش‌آفرین بود

احسان شهیر، مدیر توسعه کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان نیز هدف از اجرای طرح کارنو را هدایت نوجوانان به سمت ارزش‌آفرین شدن دانست و افزود: پس ابتدا باید با مفهوم ارزش‌آفرینی و ضرورت آن در آینده آشنا شویم.

وی ادامه داد: زمانی گفته می‌شد کارآفرینی یک ضرورت است و هرکس اصول کارآفرینی را بداند می‌تواند پیشرفت کند اما امروز شرایط متفاوت شده و کارآفرینی بالاتر از یک ضرورت و عامل حفظ بقای افراد است. بنابراین برای حفظ بقا، رشد و تأثیرگذار بودن باید ارزش‌آفرین بود و اتفاقی جدید رقم زد.

شهیر با بیان اینکه نوجوانان می‌توانند تحول بزرگی در جهان رقم بزنند به شرط اینکه بخواهند، اضافه کرد: گام دوم این است که بدانید می‌خواهید به کجا برسید و از چه راهی باید حرکت کنید.

وی ارزش‌آفرین شدن را مسیری طولانی دانست و تصریح کرد: کارنو حرکتی دو ساله است. و به همت مرکز کارآفرینی بانوان پس از ثبت‌نام از متقاضیان، 40 دختر نوجوان با فرآیند آزمون و مصاحبه انتخاب شدند و در این دو سال در اتاق بازرگانی آموزش کارآفرینی می‌بینند.

مهارت‌های فردی و تخصصی، لازمه ورود به دنیای کسب‌وکار

همچنین مینا مهرنوش، کارآفرین و داور برنامه میدان در ارتباطی زنده با این مراسم اظهار داشت: تربیت نسل آینده به‌خصوص در عرصه کسب‌وکار و کارآفرینی یکی از اولویت‌های مهم کشور است و از اتاق بازرگانی اصفهان برای اهتمام به این موضوع تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه دختران و بانوان می‌توانند سرنوشت یک خانواده را رقم بزنند، افزود: بینش و دیدگاه دختران شرکت‌کننده در طرح کارنو به کسب‌وکار و کارآفرینی می‌تواند در نسل بعدی نیز تأثیرگذار باشد تا ایرانی سربلند داشته باشیم.

گفتنی است کارنو اولین دوره جامع دو ساله آموزش و توانمندسازی نوجوانان برای کارآفرینی است و قرار است و در مرحله اول  40دختر نوجوان 14 تا 18 ساله تا سال 1402 در اتاق بازرگانی اصفهان آموزش کارآفرینی ببینند.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار