تبریک به رئیسی از آسیا، اروپا و آفریقا تا امریکای جنوبی
کد خبر: 1053222
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PzS
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰
روز ۳۱ خرداد و در نخستین نشست خبری رئیس‌جمهور منتخب با رسانه‌ها، آیت‌الله رئیسی در ترسیم سیاست خارجی دولت سیزدهم ضمن تأکید بر بهره‌گیری از توانمندی‌های داخلی که بعضاً مورد غفلت واقع شده بود، گفت: «.. دنیا باید بداند که تا امروز فشار حداکثری بر ملت ما کارساز نشده است و باید تجدید نظر کنند و بازگردند؛ ملت ما نشان دادند که در مقابل فشار‌ها مقاومت و ایستادگی دارد و باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به برجام نیز محدود نخواهد شد، بلکه ما تعاملی گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد

سرویس سیاسی جوان آنلاین: روز ۳۱ خرداد و در نخستین نشست خبری رئیس‌جمهور منتخب با رسانه‌ها، آیت‌الله رئیسی در ترسیم سیاست خارجی دولت سیزدهم ضمن تأکید بر بهره‌گیری از توانمندی‌های داخلی که بعضاً مورد غفلت واقع شده بود، گفت: «.. دنیا باید بداند که تا امروز فشار حداکثری بر ملت ما کارساز نشده است و باید تجدید نظر کنند و بازگردند؛ ملت ما نشان دادند که در مقابل فشار‌ها مقاومت و ایستادگی دارد و باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به برجام نیز محدود نخواهد شد، بلکه ما تعاملی گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد... در مذاکرات، هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود حتماً مورد حمایت ما خواهد بود، اما ما وضعیت اقتصاد و شرایط مردم را به مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد که مذاکره برای مذاکره و مذاکرات فرسایی باشد، بلکه هر نشستی باید همراه با نتیجه باشد و برای ملت بزرگ ایران آورده‌ای داشته باشد.

این نگاه به خوبی چشم‌انداز سیاست خارجی دولت آیت‌الله رئیسی را - که به غلط از سوی برخی جریان‌های داخلی مغرض و دشمنان خارجی به گونه‌ای دیگر القا شده بود که راه هرگونه ارتباط و مراوده با خارج را می‌بندد- ترسیم کرد، موضوعی که روز پنج شنبه و در گفت‌وگوی او با سران کشور‌های قطر و ونزوئلا هم تکرار شد و رئیس‌جمهور منتخب «امنیت جمعی» را مبنای دکترین سیاست خارجی خود در حوزه منطقه‌ای عنوان کرد و به نیکلاس مادورو گفت: «دیپلماسی اقتصادی دولت جدید هیچ فرصتی را برای «گسترش روابط با کشورها» از دست نخواهد داد.»
در ادامه پیام‌های تبریک سران و رؤسای جمهور کشور‌ها به آیت‌الله رئیسی، که در انتخابات ۲۸ خرداد با رأی اکثریت مردم به عنوان رئیس‌جمهور منتخب برگزیده شد، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر دولت قطر و نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا در گفتگو‌های جداگانه و الکساندر فان در بلن رئیس‌جمهور اتریش و همچنین رئیس‌جمهور افریقای جنوبی در پیام‌هایی انتخاب آیت‌الله رئیسی را به وی تبریک گفتند و بر گسترش روابط دوجانبه در دوران جدید تأکید کردند.
به گزارش روابط عمومی دفتر رئیس‌جمهور منتخب، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر دولت قطر در گفت‌وگوی تلفنی با آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، ضمن تبریک به منتخب ملت، روابط دو کشور را متمایز و عالی توصیف و تأکید کرد این روابط تحت هدایت رئیس‌جمهور منتخب، توسعه بیشتری خواهد یافت. امیر قطر با اشاره به اینکه در دوره اخیر شاهد تحولات و پیشرفت‌های بسیار خوبی را در روابط دوجانبه بوده‌ایم، سرعت گرفتن فعالیت کمیسیون‌های اقتصادی دو کشور را از نمونه‌های توسعه روابط دو کشور بر شمرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی همچنین با قدردانی از موضع ایران در طول چهار سال محاصره قطر و به ویژه نقش مؤثری که آیت‌الله رئیسی در این زمینه در منصب ریاست قوه قضائیه داشت، تأکید کرد: اکنون ما از شرایط سختی عبور کردیم و باید در کنار هم باشیم و به هم کمک کنیم.
امنیت جمعی دکترین سیاست خارجی دولت سیزدهم
رئیسی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با قدردانی از تبریک دولت و ملت قطر گفت: پیوند‌های میان دو ملت ایران و قطر چنان قوی و مستحکم است که تکانه‌های مختلف نتوانسته است خللی در آن وارد کند. رئیس‌جمهور منتخب ارتقای مناسبات دوجانبه در دوران فشار و تحریم را ضامن پایداری روابط دو کشور دانسته و تأکید کرد: «امنیت جمعی» بخش اصلی «دکترین سیاست خارجی منطقه‌ای» دولت جدید است که می‌تواند «صلح و ثبات»‌را برای کشور‌های منطقه و «آرامش و رفاه»‌را برای ملت‌ها به ارمغان بیاورد. وی با تأکید بر اینکه اولویت اصلی دیپلماسی اقتصادی دولت جدید، همسایگان ایران خواهند بود، «هم‌افزایی» میان «مناسبات سیاسی» و «تعاملات اقتصادی» ایران و قطر را الگوی مناسبی برای تحقق «همگرایی اقتصادی منطقه‌ای» عنوان کرد. رئیس‌جمهور منتخب در پایان این گفت‌وگوی تلفنی افزود: «ثبات و پایداری امنیت جمعی» در گرو به صفر رساندن مداخلات بیگانگان در مناسبات منطقه‌ای است.
تبریک رئیس‌جمهور اتریش
رئیس‌جمهور اتریش نیز با ارسال پیامی انتخاب سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت.
به گزارش ایسنا، الکساندر فان در بلن رئیس‌جمهور اتریش با ارسال پیامی به منتخب ملت، جلب اعتماد مردم ایران از جانب آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی را تبریک گفت. در متن این پیام با اشاره به سابقه بیش از ۷ قرن روابط دوستانه دو کشور ایران و اتریش آمده است: مایلم به حضرتعالی اطمینان دهم که اتریش در آینده نیز روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی خود را به پیش خواهد برد. الکساندر فان در بلن همچنین در پیام خود برای رئیس‌جمهور منتخب در مسئولیت جدید خود آرزوی موفقیت کرد.
تبریک رئیس جمهور آفریقای جنوبی
سیریل راماپوزا رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی طی پیامی انتخاب ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور منتخب کشورمان را تبریک گفت.
به گزارش ایرنا، سیریل راماپوزا رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در پیامی انتخاب سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور منتخب کشورمان را تبریک گفت. رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در این پیام مراتب تمجید از برگزاری آرام و موفقیت آمیز انتخابات اظهار کرد: افریقای جنوبی به جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک شریک تجاری راهبردی در منطقه غرب و مرکز آسیا می‌نگرد. رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی دو کشور را دارای تاریخ دیرینه‌ای از همکاری دانسته و افزود: ایران در کنار مبارزات آزادی‌خواهانه آفریقای جنوبی قرار داشته و از آن حمایت کرده است. رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در این پیام و به منظور تقویت روابط و ارتقای همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بین دو کشور، اطمینان داده است که دولت آفریقای جنوبی آماده همکاری با دولت ایران تحت مدیریت رئیس‌جمهور منتخب است.
از هر فرصتی برای گسترش روابط با کشور‌ها بهره می‌بریم
نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور و نزوئلا هم در تماس تلفنی با سیدابراهیم رئیسی، ضمن تبریک انتخاب وی از جانب ملت ایران برای ریاست جمهوری، تأکید کرد: در این انتخابات مردم ایران شکوه مردم‌سالاری را به نمایش گذاشتند. رئیس‌جمهور ونزوئلا با اشاره به اینکه اراده سیاسی ونزوئلا گسترش روابط در همه زمینه‌ها با ایران است خطاب به منتخب ملت، گفت: ونزوئلا را دوست و برادر خود در مبارزات برای ساختن جهانی عادلانه‌تر و دموکراتیک‌تر بدانید.
سید ابراهیم رئیسی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن قدردانی از تبریک ملت و دولت ونزوئلا گفت: مقاومت هوشمندانه ایران و ونزوئلا در برابر تحریم‌های ظالمانه امریکا، امکان استفاده از فرصت‌های پایدار و بلندمدت ناشی از خنثی‌سازی تحریم‌ها را به اثبات رساند. رئیس‌جمهور منتخب با اشاره به اینکه دیپلماسی اقتصادی دولت جدید هیچ فرصتی را برای گسترش روابط با کشور‌ها از دست نخواهد داد، افزود: توانمندی‌های اقتصادی ایران و ظرفیت‌های متنوع ونزوئلا امکان جهش مناسبات اقتصادی دوجانبه را فراهم آورده است. رئیسی در پایان تأکید کرد: اراده سیاسی ایران و ونزوئلا اجازه نخواهد تا دشمنان دو ملت به ویژه امریکایی‌ها مانع ارتقای مناسبات همه‌جانبه دو کشور شوند.
پس از اعلام نتایج سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و مشخص شدن رئیس‌جمهور منتخب، شمار زیادی از سران و مقامات کشور‌های مختلف جهان به‌ویژه شخصیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پیروزی سید ابراهیم رئیسی در این انتخابات را تبریک گفتند. تاکنون عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان، برهم‌صالح رئیس‌جمهور و مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق، سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، ناریندرا مودی نخست‌وزیر هند، الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان، نوری المالکی دبیرکل حزب الدعوه عراق، آرمن سرکیسیان و نیکول پاشینیان رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ارمنستان، سران امارات متحده عربی، شی‌جین پینگ رئیس‌جمهور چین، کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی، مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن، صالح بن حبتور نخست‌وزیر دولت نجات ملی یمن، رئیس‌جمهور گینه استوایی، رئیس‌جمهور صربستان، بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، هیثم بن طارق سلطان عمان، رئیس‌جمهور و چهره‌های سیاسی افغانستان، محمدو بوهاری رئیس‌جمهور نیجریه، دبیرکل اوپک، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان، نیچروان بارزانی و مسرور بارزانی رئیس و نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، قاسم جامارت توکایف رئیس‌جمهور قزاقستان، شوکت میرضیایف رئیس‌جمهور ازبکستان و الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس در پیام‌هایی جداگانه پیروزی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری را تبریک گفته‌اند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار