احصاء مشکلات فعالان صنعت سنگ با حضور نماینده مجلس شورای اسلامی
کد خبر: 1052869
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ptl
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۳
به همت کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان صورت گرفت؛
کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان باحضور مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان درمجلس شورای اسلامی به احصاء مشکلات فعالان صنعت سنگ ساختمانی پرداخت.

به گزارش خبرنگار جوان انلاین از اصفهان، به نقل ازروابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان مهدی طغیانی، نماینده مجلس شورای اسلامی در این نشست فقدان اطلاعات و تحلیل جامع درحوزه صادرات سنگ به خصوص صادرات کوپ خام سنگ را علت اختلاف نظر بین برخی از فعالان صنعت سنگ و مدیران وزارت صمت دانست. وی بر پیگیری مسائل مهم این حوزه از وزیرمربوطه قول همکاری داد، لکن لازمه آن را همکاری و همفکری فعالان این حوزه جهت بررسی دقیق مسائل و راهکارها به ویژه تهیه آمارهای های دقیق از صادرات کوپ خام سنگ عنوان نمود.

در ادامه این نشست روح اله میرزاامیری، مدیر واحد امور کمیسیونها و تشکلهای اقتصادی با بیان اینکه اتاق بازرگانی اصفهان با هدف محقق نمودن شعار سال اقدام به برگزاری سلسله جلسات تخصصی برای رسیدگی به مشکلات فعالان اقتصادی نموده، تصریح کرد: در این جلسات به دنبال احصاء مسائل و ارائه پیشنهادات به صورت دقیق و کاربردی هستیم. وی  هدف پارلمان بخش خصوصی را پس از تدوین راهکارهای کاربردی، تسهیلگری تا حصول نتیجه مطلوب در وضعیت فعالان اقتصادی است.

احمدرضا بصیری، مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان با بیان این که مشکلات صنعت سنگ را می توان در سه گروه اصلی تامین موادخام، فراوری و صادرات و بازرگانی تقسیم بندی نمود، اظهار داشت: در خصوص تامین مواد خام، به دلیل فرسودگی ناوگان ماشین آلات معدنی و نگاه نادرستی که در خصوص واردات ماشین آلات معدنی در سطح کلان مدیریت کشور وجود دارد، موجب شده است فرآیند استخراج مواد معدنی با هزینه بالایی انجام شود. لذا یکی از مهمترین دلایل اینکه از 2 هزار واحد معدنی تنها800 واحد فعال هستند، ناشی از همین مسئله است. وی تولید غیراقتصادی،خرده مالکی بودن معادن را از دیگر مشکلات فعالان این حوزه بیان کرد.

بصیری مشکل تامین سنگ خام و کمبود نیروی متخصص و کارآمد را نیز از مشکلات واحدهای فراوری دانست. مشاورکمیسیون معادن در تشریح مسائل صنعت سنگ در حوزه بازرگانی رکود داخلی بازار مسکن را از عوامل کاهش تقاضا ذکر کرد.

در ادامه رضا احمدی، رئیس کانون سنگ ایران و انجمن صنفی کارفرمایی سنگبری‌های اصفهان رسیدگی به صادرات سنگ خام، ایجاد شرکت های مدیریت صادرات در حوزه سنگ، ایجاد شورای سیاستگذاری معادن در وزارت صمت با استفاده از نظرات بخش خصوصی و کمک به رفع مشکلات بیمه ای را در رفع مشکلات فعالان حوزه معادن حایز اهمیت دانست.

تاکید بر ضرورت دقت در موضوع امنیت سرمایه گذاری در زمان تصویب قوانین، آیین نامه ها و دستورالعمل های صادره و تسهیل سرمایه گذاری بخش معادن، تشدید نظارت بر قیمت گذاری، افزایش کرایه حمل و نقل، مشکلات گمرکی، مسایل مربوط به نقل و انتقالات پول، افزایش قیمت شرکت های کشتیرانی ایران و...از دیگر مسائلی بود که در ادامه نشست، فعالان حوزه صنعت سنگ به تبیین آن پرداختند.

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار