وصول ۳۰ هزار ميليارد تومان از ۱۱ ابربدهكار بانكي
کد خبر: 1052079
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ph1
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۸
سخنگوي قوه قضائيه خبر داد
شاه‌بيت سخنان سخنگوي دستگاه قضا در نشست خبري خود، آنجا بود كه درباره آخرين وضعيت11 ابربدهكار بانكي كشور خبر داد و گفت تا كنون 30 هزار ميليارد تومان از آنها وصول شده و به بيت‌المال بازگشته است. ماجراي اين 11 بدهكار بزرگ در آخرين مناظره انتخاباتي رياست جمهوري داغ شد. توضيح درباره ادعاي تعطيلي برخي بنگاه‌هاي اقتصادي توسط قوه قضائيه، ترك فعل مديران در خصوص قطع برق و آخرين وضعيت پرونده مؤسسه فرشتگان و فايل صوتي ظريف از ديگر اخبار مهم نشست سخنگوي قوه قضائيه بود. اسماعيلي در ضمن خبر داد كه به زودي جلسات دادگاه هواپيماي اوكرايني برگزار مي‌شود.
عليرضا سزاوار

شاه‌بيت سخنان سخنگوي دستگاه قضا در نشست خبري خود، آنجا بود كه درباره آخرين وضعيت11 ابربدهكار بانكي كشور خبر داد و گفت تا كنون 30 هزار ميليارد تومان از آنها وصول شده و به بيت‌المال بازگشته است. ماجراي اين 11 بدهكار بزرگ در آخرين مناظره انتخاباتي رياست جمهوري داغ شد. توضيح درباره ادعاي تعطيلي برخي بنگاه‌هاي اقتصادي توسط قوه قضائيه، ترك فعل مديران در خصوص قطع برق و آخرين وضعيت پرونده مؤسسه فرشتگان و فايل صوتي ظريف از ديگر اخبار مهم نشست سخنگوي قوه قضائيه بود. اسماعيلي در ضمن خبر داد كه به زودي جلسات دادگاه هواپيماي اوكرايني برگزار مي‌شود.

سخنگوي دستگاه قضا روز گذشته در چهل و پنجمين نشست خبري خود با خبرنگاران درباره برخورد با مفاسد اقتصادي و آخرين وضعيت رسيدگي به اين پرونده‌ها گفت: بارها گفته‌ام رسيدگي به پرونده‌هاي مفاسد اقتصادي اولويت قوه قضائيه است و تا زماني كه مفاسد باشد حتماً امر رسيدگي را ادامه مي‌دهيم؛ هيچ تغييري در روند رسيدگي‌ها انجام نشده‌است.
تمام مطالبات از بدهكاران وصول شد
غلامحسين اسماعيلي در پاسخ به سؤالي درباره حكم پرونده ۱۱ متخلف بانك مركزي و شهرداري سابق اظهار كرد: در مجموع با پيگيري قوه قضائيه بالغ بر ۳۰ هزار ميليارد تومان از مطالبات بانك‌ها وصول شده‌است. قوه‌قضائيه بيكار ننشسته است. حتي نمونه‌هايي داشتيم كه بانك طلبكار، خيلي پاي كار نبود، اما ما پيگيري كرديم. در پرونده عيسي شريفي هم سازمان قضايي نيروهاي مسلح اعلاميه رسمي داد كه حكم صادر شده است و حكم در ديوان عالي كشور تأييد شد. سخنگوي قوه قضائيه در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه توسط برخي از كانديداها در مناظرات گفته‌شد، علت تعطيلي واحدهاي دولتي كه توسط قوه قضائيه بازگشايي شدند،‌احكام قوه قضائيه بوده‌است،‌گفت: بارها گفته‌ايم كه اين سخنان درست نيست و يك درصد واحدها پرونده قضايي داشتند و در همين پرونده‌ها هم نظام بانكي عليه بدهكاران طرح دعوا كرد و قوه قضائيه در مقام رسيدگي براي بانك‌هاي طلبكار، وارد عمل شده‌است.
پول سپرده گذاران تسويه شد
اسماعيلي درباره آخرين وضعيت پرونده تعاوني فرشتگان هم گفت: اين پرونده كثير الشاكي است و به شعبه ويژه رسيدگي اخلال در نظام اقتصادي ارسال شده و خوشبختانه به موازات كار قضایي سعي مي‌كنيم اموال را شناسايي كنيم و استرداد طلب طلبكاران را انجام دهيم. بانك مركزي همكاري‌هاي خوبي داشته و خط اعتباري ۵هزار ميليارد توماني تخصيص داده است. از محل اين خط اعتباري تسويه مطالبات طلبكاران انجام شده و تقريباً ۱۹۰ مورد از طلبكاران بزرگ با طلب بالاي 2 ميليارد باقي ماندند؛ نسبت به تسويه مطالبات اين افراد هم اقدام مي‌شود.
وي درباره پرونده كيميا خودرو هم گفت: قبلاً رأي بخشي از پرونده شركت كيميا خودرو صادر و ۱۴ نفر محكوم شده بودند. در بخش دوم رسيدگي كه به تازگي انجام شده، دلينا فتاحي‌نيا، مهدي فتاحي نيا و مرتضي فتاحي‌نيا به جرم مشاركت در كلاهبرداري شبكه‌اي محكوم شدند. دلينا فتاحي‌نيا به ۲۰ سال حبس، جزاي نقدي و استرداد اموال و محروميت از خدمات دولتي، مهدي فتاحي نيا به ۲۱ سال حبس و استرداد اموال و جزاي نقدي و محروميت از خدمات دولتي و مرتضي فتاحي نيا به ۱۵ سال حبس و جزاي نقدي و استرداد اموال و محروميت از خدمات دولتي محكوم شدند.
ممنوع الخروجي درخصوص فايل صوتي ظريف
سخنگوي قوه قضائيه درباره آخرين جزئيات پرونده انتشار فايل صوتي وزير امورخارجه هم توضيح داد: پرونده‌اي در دادسراي عمومي و انقلاب تهران تشكيل شده و از افراد متعددي كه مرتبط با پرونده بودند به عنوان مطلع تحقيق شد. برخي كه در مظان اتهام بودند ممنوع الخروج و برخي ديگر هم كه در مظان اتهام بودند، تفهيم اتهام شدند و قرار تأمين براي آنها صادر شده و با قرار تأمين آزادند. تحقيقات توسط دادسراي عمومي و انقلاب تهران در حال انجام است و به محض نتيجه نهايي، اطلاع رساني را انجام خواهيم داد.
پرداخت ديه قربانيان هواپيماي اوكرايني
اسماعيلي در پاسخ به سؤالي مربوط به پرونده هواپيماي اوكراين گفت: در ارتباط با اين پرونده و آن چيزي كه از اعلام موضوع دولتمردان كشور اوكراين نقل شده است، مجدد اعلام مي‌كنم كه مرجع صالح براي رسيدگي به اين موضوع مراجع قضایي جمهوري اسلامي است. رسيدگي‌هاي فني، دقيق، كارشناسانه و همه جانبه روي اين پرونده انجام و كيفرخواست پرونده به دادگاه ارجاع داده شده و به زودي جلسات دادگاه برگزار مي‌شود.
سخنگوي دستگاه قضا با اشاره به موضوع پرداخت غرامت كه زودتر از رأي دادگاه در حال انجام است، افزود: اين از خوبي دستگاه قضایي ما است كه قبل از حكم، طلب طلبكاران را پرداخت مي‌كنيم. در قوانين پيش بيني شده است در برخي از حوادث و سوانح قبل از اينكه رأي دادگاه صادر شود، در همان ابتداي امر ۵۰درصد و در برخي موارد صد در صد ديه يا غرامت پرداخت شود.
ممنوع الخروجي تبعه چيني
اسماعيلي همچنين در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه چه برخوردي در انتظار تبعه چيني كه اقدام به انتشار عكس و فيلم‌هاي دختران ايراني كرده است، گفت: بعد از حادثه‌اي كه رخ داد و فيلم‌هايي كه در فضاي مجازي در ارتباط با اين موضوع منتشر شد، قوه قضائيه با همكاري ناجا ورود كرد و موفق شديم اين فرد را شناسايي كنيم. يكي از همدستان او را هم شناسايي و دستگير كرديم. اين پرونده دو متهم دارد و در چارچوب ضوابط قانوني در حال رسيدگي است. براي اينكه اين افراد قبل از رسيدگي از كشور خارج نشوند (چون فعلاً با قيد وثيقه آزاد هستند) ممنوع‌الخروج شدند.
رسيدگي به ترك فعل قطعي برق
سخنگوي قوه قضائيه در انتها با اشاره به پيگيري بازرسي سازمان بازرسي كل كشور در موضوع قطع برق هم گفت: پرونده قطع برق به سازمان بازرسي كل كشور ارجاع شده و هنوز نتيجه بررسي‌هاي اين سازمان نهايي نشده است. اگر خروجي اين سازمان مستلزم تعقيب برخي از مديران باشد قطعاً اين كار انجام مي‌شود و اگر خروجي اين سازمان چيز ديگري باشد به ساير احكام قضایي بسنده مي‌شود. معمولاً فقط مجرمين تحت تعقيب قرار مي‌گرفتند اما در اين دوره، قوه قضائيه براي مديراني كه ترك فعل كرده‌اند هم قرار صادر مي‌كند و آنها را تحت تعقيب قرار مي‌دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار