حضور حداکثری را نباید به کارویژه‌های شورای نگهبان گره زد
کد خبر: 1049450
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004P0c
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۷
معاون سیاسی سپاه:

نباید مشارکت مردم در انتخابات را به کارویژه‌های شورای نگهبان گره زد چرا که مشارکت فقط به نوع افراد در صحنه بستگی ندارد بلکه مهم‌‌ترین عامل عملکرد و مشکلاتی است که مردم درگیر آن هستند.
به گزارش خبرگزاری بسیج، سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سخنانی در سلسله نشست‌های بصیرتی و روشنگری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در مازندران با اشاره به مسئله انتخابات و مشارکت حداکثری مردم، گفت: فلسفه وجودی انتخابات در صحنه بودن مردم است لذا شورای نگهبان به سهمیه بندی‌‌‌‌ها و سلایق کاری ندارد و در فلسفه شورای نگهبان نیست بلکه طبق صلاحیت‌ها‌، شرایط و ویژگی‌های افراد را بررسی می‌کند.
سردار جوانی افزود: به گفته فقها و حقوقدانان شورای نگهبان که ما کاری به گرایش‌های سیاسی فرد نداریم، بلکه پیشینه، سابقه و عملکرد آن فرد را طبق قانون اساسی و قانون انتخابات بررسی کرده و طبق ملاک و معیار قانونی گفته می‌شود آیا آن فرد در حد ریاست جمهوری است یا خیر.
معاون سیاسی سپاه پاسداران در ادامه با تصریح بر اینکه نباید مشارکت مردم در انتخابات را به کار ویژه‌های شورای نگهبان گره زد، گفت: شورای نگهبان باید به وظیفه خود عمل کند لذا نمی‌توان گفت، مشارکت تنها به نوع افراد در صحنه بستگی دارد بلکه مهم‌‌ترین عامل در مشارکت طبق نظرسنجی‌ها، عملکرد و مشکلاتی است که مردم درگیر آن هستند و دشمن هم در تلاش برای ایجاد ناامیدی است.
سردار جوانی در بخش دیگری از سخنان خود به شبهه افکنی شبکه‌های معاند علیه سپاه هم پرداخت و گفت: اینکه شبکه‌های معاند و بیگانه سپاه را مورد حمله و هجمه قرار می‌دهند و می‌گویند که سپاه در انتخابات دخالت می‌کند در وهله اول باید گفت،انتخابات ایران چه ربطی به شما‌‌‌‌ها دارد، و درثانی مسئله ورود سپاه به انتخابات در راستای مصالح و منافع کشور است؛ لذا این ورود از جنس احزاب و گروه‌های سیاسی نیست بلکه دعوت مردم به حضور و مشارکت است. وی در همین خصوص توضیح داد:سپاه پاسداران طبق دکترین سیاسی خود به هیچ عنوان ورود مصداقی در انتخابات ندارد و این دروغ محض است که می‌گویند سپاه کاندیدا دارد، چرا که حرف ناروا و نادرستی است. سپاه در حوزه عمل سیاسی محدوده‌‌‌‌هایی را تعریف کرده است و هر کسی هم از این حریم‌‌‌‌ها خارج شد با آن برخورد کرد.
سردار جوانی با تصریح بر اینکه دشمن به دنبال ایران ضعیف است، گفت: دعوت مردم به مشارکت حداکثری در انتخابات، فراخوانی، تبیین ملاک‌‌‌‌ها و معیارها، و حضور در صحنه مردم، یک ایران قوی را رقم می‌زند، لذا اینکه سپاه از مردم دعوت می‌کند در صحنه انتخابات حضور پیدا کنند، به معنای دخالت در انتخابات نیست چرا که سپاه به دنبال تأمین منافع و مصالح کشور است.
معاون سیاسی سپاه پاسداران در پاسخ به این سؤال که چرا عده‌ای از مسئولان که در سیستم اجرایی و تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بودند زمانی که نتایج انتخابات و احراز صلاحیت به نفع آنها نیست خود را در قالب اپوزیسیون نشان می‌دهند، گفت: این مسئله عمومیت ندارد که بگوییم هر کسی مسئول بوده و وارد صحنه انتخابات شده است، اگر احراز صلاحیت نشد در جایگاه اپوزیسیون قرارگرفت، چرا که تناسب احراز صلاحیت به این معنی نیست که آن شخص رد صلاحیت شده باشد و نمی‌تواند در جایی مدیر باشد، بلکه در پست ریاست جمهوری توانمندی ها، مدیریت، ایده ها، برنامه‌‌‌‌ها و مجموعه‌ای از ویژگی‌‌‌‌ها هست لذا فردی که واجد این شرایط نیست احراز صلاحیت نمی‌شود.
سردار جوانی در ادامه به برخی نامزد‌‌‌‌ها هم اشاره کرد و گفت: برخی نامزد‌‌‌‌ها هوشمندانه نظر شورای نگهبان را پذیرفتند، اما در مقابل برخی می‌گفتند اگر ما تأیید نشویم این انتخابات را قبول نداریم که این افراد فکر می‌کنند قدرت ارث پدری آنها است و باید برای همیشه در این سمت باشند که منشأ این رفتار هوی‌های نفسانی، قدرت طلبی و خودخواهی است. وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اگر کسی دم از مردم می‌زند باید تابع ولایت فقیه باشد، یادآور شد: حاج قاسم خود را فدای ملت، انقلاب و اسلامی کرد لذا باید به نگاه حاج قاسم نسبت به رهبری توجه کرد که گفت: مهم‌‌ترین شئون عاقبت به خیری، رابطه قلبی و دلی و حقیقی ما با حکیمی است که امروز سکان انقلاب را به دست دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار