حباب منفي در بازار سهام
کد خبر: 1048474
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Oks
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰

دكتر مصطفي نصراصفهاني در كانال تلگرامي «اقتصاد رفتاري» از حباب منفي در بازار سهام نوشت. بخشي از يادداشت او را در ادامه مي‌خوانيد: اكثر مردم فكر مي‌كنند آنچه حباب مي‌نامند فقط در رشد بيش از اندازه قيمت دارايي‌ها اتفاق مبارك افتاد. اين در حالي است كه در كاهش بيش از اندازه قيمت‌ها هم حباب اتفاق مي‌افتد، با اين تفاوت كه اين بار به جاي حباب مثبت، حباب منفي داريم!
بعضي‌ها سؤال مي‌كنند كه اگر سهام شركت‌ها ارزنده هستند چرا همچنان مردم در صف فروش مي‌روند؟ پاسخ اين است كه ما در يك حباب منفي هستيم. براي تبيين چرايي وقوع اين حباب منفي هم همان نظريه احمق بزرگ‌تر كفايت مي‌كند: مردم سهمشان را مي‌فروشند چون فكر مي‌كنند كسي از خودشان احمق‌تر وجود خواهد داشت كه بتوانند از او به قيمتي ارزان‌تر بخرند.
در اين ميان هم احتمالاً دولت در حال دميدن در اين حباب منفي است. روش اثرگذاري‌اش بر انتظارات مردم هم به دو طريق «دستور» و «دست‌كاري ديجيتال» است.
در آينده‌اي نزديك هم آنها كه رانت دارند، بااطلاع از زمان شروع رشد، دوباره سهام را در قيمتي نازل خريداري خواهند كرد! اميدوارم آن زمان اولاً ما هم مطلع شويم، ثانياً ذره‌اي از آن اعتباري كه بنا دارند «هدايت كنند» به‌ما هم برسد!

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار