پزشکی قانونی برای دانشجویان رشته حقوق
کد خبر: 1045707
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004O2F
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۸
کتاب پزشکی قانونی به قلم دکتر فرامرز گودرزی و دکتر مهرزاد کیانی است که چاپ نخست آن در سال ۱۳۸۴ توسط انتشارات سمت و چاپ چهاردهم آن در سال ۱۳۹۹ منتشر شده است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: از دکتر فرامرز گودرزی به‌عنوان پدر پزشکی قانونی ایران یاد می‌شود و پس از پایان تحصیل طب عمومی از دانشگاه شیراز مشغول تحصیل درس پزشکی قانونی در دانشگاه‌ها شد. از جمله آثار ایشان خاطرات پزشکی قانونی نشر عدالت، پزشکی قانونی نشر آینشتین و... است.

کتاب حاضر متشکل از ۹ بخش است که از مباحث کلیدی اخلاقیات در پزشکی آغاز می‌شود تا معاینه و بررسی صحنه جرم و سم‌شناسی ادامه می‌یابد که به ترتیب بخش، ذیلاً تشریح می‌شود.

*بخش نخست: بخش نخست اخلاق و حقوق پزشکی است. نویسنده ابتدا پزشک را در کالبد‌های گوناگون از قبیل پزشک به‌عنوان طبیب قانونی، کارشناس، مطلع و متهم مورد بررسی قرار می‌دهد. سپس به قصور پزشکی و مسئولیت ایشان پرداخته و امانتداری و رازپوشی آن را به‌عنوان یکی از خصایص پزشک بررسی می‌کند. در ادامه به برخی از مفاهیم حقوقی شایع در علم طب می‌پردازد.

*بخش دوم: در این بخش تمرکز نویسنده بر مرگ و شناسایی آن در شرایط متفاوت است. ابتدا از دیدگاه پزشکی قانونی به مرگ می‌نگرد سپس به مفاهیم کالبدگشایی و معاینه ظاهری جسد می‌پردازد. سپس مباحث مرتبط با تشخیص هویت اشخاص از طریق اثر انگشت، دندان‌ها، بازسازی چهره از روی جمجمه و روش‌های مدرن از قبیل بررسی لکه‌ها و بقایای انسانی و آزمایش DNA را تشریح می‌کند. در انتها علل و چگونگی مرگ را مورد مداقه قرار می‌دهد.

*بخش سوم: در این بخش به اشکال آسیب مرگ که شامل خفگی‌ها، غوطه‌ور شدن و غرق‌شدگی، برق‌گرفتگی، آسیب ناشی از سرما یا گرما، صدمات ناشی از تصادمات رانندگی، شکنجه و اسیر آزادی و مرگ در زندان پرداخته و ملاحظات پزشکی قانونی آن را نیز بیان می‌کند.

*بخش چهارم: ضرب و جرح؛ ابتدا تعریفی از آن را مطابق با قانون مجازات اسلامی بیان می‌کند، سپس علل، وسایل و آثار آن را شرح داده، در ادامه با عنایت به اجسام و سلاح به‌کار گرفته شده از جمله چاقو، چگونگی جراحت را بررسی می‌کند. در انتها به نحوه گواهی‌نویسی در ضرب و جرح و تکمیل گزارش‌های مربوطه می‌پردازد.

*بخش پنجم: در این بخش به مسائلی اعم از حاملگی، سقط، نوزادکشی و کودک‌آزاری می‌پردازد و به ترتیب ابتدا حاملگی و سقط از دیدگاه پزشکی قانونی را تشریح نموده، سپس به مسائل جنسی از جمله زایل شدن پرده بکارت، علائم تجاوز جنسی و... پرداخته و در ادامه به آثار و علائم نوزادکشی و کودک‌آزاری می‌پردازد.

*بخش ششم: در این بخش ابتدا دندان‌پزشکی قانونی را از منظر تاریخی مورد بررسی قرار داده و وظایف دندان‌پزشکی قانونی و چگونگی تشخیص در این حیطه را شرح می‌دهد. سپس روانپزشکی قانونی و علل ارجاع افراد به آن، و گروه‌های اصلی بیماری‌های روانی و نیز انحرافات جنسی از قبیل بچه‌بازی، همجنس‌بازی، سادیسم و... سپس تعریف حالت‌های روانی از جمله جنون و حجر و... را تشریح می‌کند.

*بخش هفتم: در این بخش، به مباحثی از قبیل بررسی صحنه جرم، اهمیت آن و حفظ آن، صدمات ناشی از سلاح گرم به تفکیک اسلحه اعم از تفنگ بدون خان، تفنگ خاندار، تخمین فاصله شلیک، همچنین صدمات ناشی از انفجار و نیز نقش پزشکان قانونی در بررسی فجایع جمعی و در اجرای احکام می‌پردازد.

*بخش هشتم: به بررسی سم‌شناسی قانونی پرداخته و ابتدا کلیاتی را ذکر می‌کند، سپس به تفکیک مسمومیت با الکل، با دارو‌های اعتیادآور، سموم سوزاننده و فلزی، ترکیبات دارویی و سموم طبی، گاز‌های سمی را تشریح می‌کند.

در بخش نهم نیز ضمائمی آورده شده است. در نتیجه نویسندگان نگاهی پزشکی و حقوقی به مبحث پزشکی قانونی داشته‌اند که می‌تواند دید خوانده را نسبت به این مبحث در مقطع کارشناسی و درس پزشکی قانونی عمیق کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار