قیمت‌گذاری دستوری دولت نیروگاه‌های برق خصوصی را زمینگیر کرد
کد خبر: 1043952
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NZw
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۱
برق نیروگاه‌های خصوصی چهار ماه از سال خریداری می‌شود، آن هم با نرخ‌های بسیار نازلی که عملاً صرفه اقتصادی ندارد. در حال حاضر به خاطر همین مشکل، بیش از ۲۰۰ مگاوات از نیروگاه‌های برق بخش خصوصی در خاموشی به سر می‌برند و این برای یک طرح سرمایه‌گذاری که انتظار می‌رود ۱۰۰ سال ادامه یابد، به معنی فاجعه است.

سرویس اقتصاد جوان آنلاین: خصوصی‌سازی و جلب سرمایه‌های غیردولتی در تولید انرژی الکتریکی سال‌هاست که در اهداف کلان صنعت برق در بیشتر کشور‌های جهان از جمله کشور ما قرار دارد. در این راستا انواع مختلفی از قرارداد‌های BOO و BOT بسته به شرایط سرمایه‌گذار و نیاز‌های صنعت برق کشور منعقد می‌گردد. براساس آمار حدود ۶۰ درصد نیروگاه‌های برق کشور متعلق به بخش خصوصی است. اعضای انجمن نیروگاه‌های برق خصوصی از قیمت‌گذاری برق گله‌مند هستند و معتقدند، قیمت‌گذاری دستوری دولت نیروگاه‌های برق خصوصی را زمینگیر کرده است.


احسان صدر، رئیس انجمن نیروگاه‌های برق مقیاس کوچک در گفتگو با مهر، با اشاره به اقتصاد ضعیف صنعت برق گفت: انتظار می‌رود با توجه به شعار سال، تولیدکننده برق وادار به پرداخت یارانه برق نباشد و دولت از محل منابع خود یارانه اقشار آسیب‌پذیر را تأمین کند.


وی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات صنعت برق را بلاتکلیفی بعد از پنچ سال اول بهره برداری دانست و گفت:

دریافت مجوزها، تأمین مالی و احداث نیروگاه حدود پنج سال زمان می‌برد، درآمد در پنج سال اول بهره‌برداری نیز صرف بازپرداخت بدهی‌های نیروگاه می‌شود. با مقررات فعلی بعد از ۱۰سال تلاش و کوشش مستمر، در حالی که سرمایه‌گذار هنوز حلاوت سرمایه‌گذاری خود را نچشیده، ناگهان با وضعیتی مواجه می‌شود که باید نیروگاه را خاموش و سرمایه‌گذاری انجام شده را جمع‌آوری کند.


وی افزود: برق نیروگاه‌های خصوصی چهار ماه از سال خریداری می‌شود آن هم با نرخ‌های بسیار نازلی که عملاً صرفه اقتصادی ندارد. در حال حاضر به خاطر همین مشکل، بیش از ۲۰۰ مگاوات از نیروگاه‌های عضو این انجمن در خاموشی به سر می‌برند و این برای یک طرح سرمایه‌گذاری که انتظار می‌رود ۱۰۰ سال ادامه یابد به معنی فاجعه است.


این مقام مسئول با تأکید بر اینکه اصلاح اقتصاد صنعت برق، از نان شب برای مملکت واجب‌تر است، تصریح کرد: باید قرارداد‌های مستقیم و فروش دو جانبه برق به سرعت تسهیل شوند و گسترش یابند. از سوی دیگر دولت اجازه دهد نرخ بورس و بازار برق روند طبیعی خود را طی کرده و تعدیل شوند.


صدر اظهار داشت: بخشی از مصرف‌کنندگان باید مورد حمایت قرار گیرند، ولی یارانه تخصیص یافته به آن‌ها نباید از جیب تولیدکننده برق داده شود. دستورالعمل یارانه‌های متقاطع وزارت نیرو، عملاً به معنی اعطای یارانه به قشر آسیب‌پذیر از جیب تولیدکننده است که لازم است به سرعت اصلاح شود. نکته جالب توجه این است که صنایع کشور همگی در حال گرفتن یارانه انرژی از دولت هستند. این یارانه گاهی به ۵۰ درصد درآمد‌های ناخالص آن‌ها نیز می‌رسد، این در حالی است که نیروگاه‌ها که زیرساخت همان صنایع هستند نه تنها یارانه دریافت نمی‌کنند، بلکه به اجبار بخشی از یارانه از جیب آن‌ها دریافت می‌شود و همین امر باعث شده که صنعت نیروگاهی که موتور توسعه کشور است روز‌به‌روز ضعیف‌تر شود.


رئیس انجمن نیروگاه‌های کوچک مقیاس در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به شعار امسال، بزرگ‌ترین مانع در حوزه نیروگاه‌های مقیاس کوچک و بهترین پشتیبانی از آن‌ها چیست، توضیح داد: با افتخار اعلام می‌کنم صنعت برق ما در مقایسه با دنیا بسیار پیشرو و بالغ است و نیاز به هیچ‌گونه حمایتی ندارد. تنها انتظار این است که با رگولاتوری نادرست، این صنعت سرکوب نشود و تولیدکننده برق وادار به پرداخت یارانه برق نباشد و دولت از محل منابع خود یارانه اقشار آسیب‌پذیر را تأمین کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار