مرگ ۲۶ عابر پیاده در خاموشی!
کد خبر: 1043657
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NVB
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۶
خاموشی‌های گسترده‌ای که اواخر سال گذشته سراسر کشور را در برگرفت جرائم و سوانح بسیاری را رقم زد. در حالی که هنوز گستره این خاموشی‌ها ادامه دارد رئیس پلیس راهور تهران اعلام کرده که بهمن‌ماه‌سال گذشته ۲۶‌نفر به دلیل خاموشی معابر تهران جان باختند و پس از اینکه روشنایی‌ها افزایش یافت، شاهد کاهش جانباختگان بودیم. سردار محمدحسین حمید گفت که کارتن‌خواب‌ها سهم بالایی میان این آمار داشتند؛ چراکه تردد آن‌ها از معابر تاریک منجر به بروز حوادث می‌شد.
سرویس حوادث جوان آنلاین: خاموشی‌های شبانه ماه‌های پایانی سال گذشته نگرانی‌های بسیاری را به همراه داشت. در حالی که دولتمردان نسبت به وضعیت ایجاد شده در حالت بی‌تفاوتی قرار داشتند این مردم بودند که با تدبیر صورت گرفته، جان و مالشان در معرض تهدید قرار داشت.

سرهنگ احسان مؤمنی، رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ در توضیح خطر‌های ایجاد شده گفت: در تصادفاتی که محل حادثه فاقد روشنایی و دلیل تصادف نیز عدم روشنایی است، مسلماً سازمان مربوطه سهم در بروز تصادف دارد و باید ضمن پاسخگویی در مراجع قضایی، جبران خسارت داشته باشند و دیه بپردازند.
سرهنگ مؤمنی تأکید کرد که حدود ۴۴‌درصد تصادفات فوتی تهران در ساعات تاریکی هوا روی می‌دهد که آمار بسیار بالایی است. رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه تصادفات شبانه به دلیل محدودیت دید عابر و راننده و تاریکی هوا روی می‌دهد؛ افزود: در پیشگیری از وقوع تصادفات یک اصل وجود دارد و آن اصل خوب دیدن و خوب دیده شدن است. وی درباره تأثیر خاموشی معابر بر بروز تصادفات نیز متذکر شد: زمانیکه روشنایی کافی در معابر نداشته باشیم یا اصلاً معابر روشنایی نداشته باشد، راننده نمی‌تواند به خوبی دیگر وسایل‌نقلیه و عابرپیاده را مشاهده کند و ناچار می‌شود برای بالا بردن دید فضای دید خود از نور بالا استفاده کند، نور بالا نیز نه تنها فضای دید راننده را بیشتر نمی‌کند بلکه باعث بازتاب نور به خودرو‌های عبوری روبه‌رویی شده و در نهایت منجر به تغییر مسیر، انحراف خودرو‌های روبه‌رویی و رقم خوردن حوادث می‌شود.

امن کردن شهر برای مخلان امنیت

خاموشی‌های شبانه فقط سوانح رانندگی را شامل نمی‌شد بلکه منجر به افزایش دامنه جرائم هم شد. این طرح در حوزه جرائم با اقبال مجرمان رو‌به‌رو شده‌بود؛ چراکه مخلان امنیت در تاریکی شبانه به راحتی می‌توانستند به اموال مردم تعرض کنند بدون اینکه حتی دوربینی قادر به ثبت جرائم آن‌ها باشد. گزارش‌های پلیس حکایت از این دارد که سارقان از فرصت پیش آمده به خوبی بهره بردند و تجهیزات هوشمند و چراغ‌های روشنایی زیادی را هم از سطح شهر سرقت کردند. سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس‌آگاهی تهران اعلام کرد که خاموشی‌ها منجر به افزایش سرقت‌ها شد، وی گفت: «دی‌سال‌۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال‌۹۸ سرقت‌ها ۱۸‌درصد افزایش داشته در حالی که در ۱۰‌ماه گذشته سرقت‌ها افزایش ۹‌درصدی داشته است.»

مقصر اصلی، شرکت توزیع برق

پس از مطرح شدن نارضایتی‌های بسیاری در این باره جلسه‌ای با حضور مسئولان انتظامی و شرکت توزیع برق استان تهران در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری تهران برگزار شد. علی دیزجی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران گفت: «تاریکی باعث افزایش وقوع برخی از جرائم از قبیل سرقت، حوادث ترافیکی و تصادفات شده که این عوامل منجر به افزایش ورود پرونده به محاکم قضایی خواهد شد.

در این جلسه نمایندگان فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با اعلام اینکه پس از اعمال خاموشی‌ها آمار وقوع جرائم نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده است، اعمال خاموشی در اماکن عمومی و معابر را زمینه ساز وقوع سرقت و جرائم مختلف عنوان کرد.

سرانجام با توجه به نارضایتی از اجرای این طرح معاون شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از اتمام خاموشی شبانه و قطعی برق خبر داد و قرار شد به منظور پیشگیری از وقوع جرائم و حفاظت و حراست از اموال مردم و تأمین امنیت، نیروی انتظامی برای برقراری روشنایی نسبت به اعلام معابر و مناطقی که خاموشی سبب ارتکاب جرائم در آن‌ها شده به شرکت توزیع نیروی برق اقدام کند و همچنین شرکت‌های توزیع نیروی برق در سطح استان تهران برنامه خاموشی برق مناطق مختلف را برای اطلاع و انجام اقدام‌های لازم در اختیار نیروی انتظامی قرار دهند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار