قهرمانان امروز کاشفان قهرمانان فردا
کد خبر: 1042870
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NIU
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۸
فریدون حسن
در خبر‌ها آمده بود که حسن تفتیان، قهرمان دوومیدانی کشورمان به فدراسیون پیشنهاد استعدادیابی داده است. کاری قابل احترام و ستایش که نشان‌دهنده دغدغه قهرمان دوومیدانی کشورمان در خصوص آینده این رشته مدال‌آور است. با این حال در مسئله پراهمیت استعدادیابی نکات ریز و قابل تأملی وجود دارد که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

استعدادیابی و پرورش ستاره‌ها برای آینده ورزش هر کشور امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. تمامی کشور‌های صاحب‌نام و عنوان‌دار در ورزش جهان با توجه خاص به این امر مهم عملاً هم برای آینده خود برنامه‌ریزی کرده‌اند و هم تضمینی برای موفقیت‌های امروز خود دارند، چراکه قهرمانان فعلی اگر متوجه باشند که جایگزین‌های آن‌ها می‌توانند هر لحظه جای‌شان را پر کنند، آن وقت کم‌کاری احتمالی را کنار می‌گذارند و با قدرت بیشتری تلاش می‌کنند.

نکته مهم و قابل تأمل در مسئله استعدادیابی این است که باید انجام این کار را به عهده کاربلدان از جمله خود ستارگان ورزش گذاشت و از ظرفیت و توانمندی‌های آن‌ها در این مقوله مهم استفاده کرد. این کار از دو جهت می‌تواند سودبخش باشد؛ اول اینکه نسل نوجوان و جوان هر رشته با تجربه برخورد نزدیک با ستارگانی که می‌خواهد پا جای پای آن‌ها بگذارد عملاً شوق و ذوق بیشتری پیدا می‌کند و با چگونگی طی مسیر موفقیت تا قهرمانی و نام‌آوری آشنا می‌شود، به‌ویژه آنکه حضور ستاره‌ها و قهرمانان هر رشته در کوران مسابقات مهم و حساس این بخت را نصیب استعداد‌های ورزش می‌کند که عملاً شرایط یک قهرمان در چنین وضعیتی را از نزدیک مشاهده کنند و درس بگیرند.

نکته مهم دیگر اینکه خود ستارگان و قهرمانان نیز در این جریان با به روز کردن اطلاعات و آگاهی‌های خود علاوه بر تلاش برای تأثیرگذاری بیشتر روی استعداد‌ها و نسل آینده ورزش خود نیز در معرض یک امتحان خوب قرار می‌گیرند و میزان سطح توانمندی‌های‌شان برای آینده را می‌سنجند تا در صورت نیاز (که حتماً هم مورد نیاز است) تلاش بیشتری برای کسب موفقیت کنند و درجا نزنند. بدیهی است در این میان آن‌ها حتی می‌توانند از ارتباطات بین‌المللی خود و دوستی و رفاقت با ورزشکاران مطرح جهان استفاده کنند و از تجربیات و دانش آن‌ها نیز در امر استعدادیابی بهره ببرند و حتی از آن‌ها برای حضور در کشور دعوت به عمل آورند تا جوانان و نوجوانان ورزشکار ستاره‌های ورزش جهان را از نزدیک ببینند.

البته در این میان نباید از مربیان کارکشته و کاربلد نیز غافل بود. همان‌ها که ستاره‌های ورزش زیر دست آن‌ها ببار نشسته‌اند و پرورش یافته‌اند. طبیعی است که نسل آینده ورزش در نگاه اول می‌پسندد که با یک ستاره تمرین کند و مستقیم از او درس بگیرد، اما نباید فراموش کرد که پروسه استعدادیابی و پرورش قهرمان چیزی فراتر از توانایی‌های یک ستاره ورزشکار است که بیشتر هم و غمش متمرکز شدن روی کسب موفقیت در میادین ورزشی است. بنابراین علاوه بر بهره‌گیری از ستاره‌ها در امر استعدادیابی باید از استخوان‌خردکرده‌ها و مربیان کاربلد و بادانش نیز در این مقوله مهم به درستی بهره برد تا روند استعدادیابی نتیجه دهد و به هدف مورد نظر خود نزدیک شود.

آنچه مشخص است اینکه حرکت خوب تفتیان و فدراسیون دوومیدانی در امر استعدادیابی باید مورد توجه دیگر قهرمانان و فدراسیون‌های ورزشی کشور هم قرار بگیرد. حرکتی که می‌تواند با یک برنامه‌ریزی درست و اصولی آینده ورزش کشور را تأمین کند. همچنین نباید از این نکته مهم هم غافل ماند که در این حرکت خوب صرفاً به شعار و حرکات نمایشی و نمادین بسنده نشود و کار به صورت اصولی و مطابق با تعریف‌های استاندارد‌های بین‌المللی پیش برود تا نسلی برای ورزش شناخته و تربیت شود که بتواند به درستی جای امثال تفتیان‌ها را در آینده پر کند. استعدادیابی باید در مسیر درست خود قرار گیرد، مسیری که به نظر می‌رسد تفتیان و فدراسیون دوومیدانی حرکت در آن را آغاز کرده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار