نرخ بیکاری زنان در خراسان رضوی کمتر از نصف میانگین کشوری است
کد خبر: 1036943
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Lkt
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳
مدیر کل امور بانوان وخانواده استانداری خراسان رضوی مطرح کرد
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: نرخ بیکاری جمعیت زنان در این استان کمتر از نصف نرخ میانگین کشوری در این زمینه است

طاهره طهماسبی در نشست خبری به مناسبت هفته گرامیداشت مقام زن و روز مادر، اظهار کرد: هم‌اکنون نرخ بیکاری جامعه زنان در کشور به صورت میانگین ۱۶ درصد است در حالی که این رقم در خراسان رضوی در پاییز امسال۷.۲ درصد بود.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی ادامه داد: این نرخ طی پاییز سال گذشته 2/8 درصد بوده است که با اقدامات انجام شده یک درصد کاهش پیدا کرده است.

وی گفت: همچنین نرخ مشارکت اقتصادی زنان در کشور به صورت میانگین ۱۴ درصد است در حالی که این رقم در این استان معادل ۲۰ درصد بوده و در سطح خوبی قرار دارد.

طهماسبی با تفکیک نرخ بیکاری زنان روستایی و شهری نیز بیان کرد: نرخ بیکاری زنان روستایی  کشور به صورت میانگین 9.3 درصد است در حالی که این رقم در این استان ۲.۴ درصد می‌باشد

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری زنان مناطق شهری در این استان نیز ۹.۴ درصد است که در کشور ۱۸.۲ درصد ثبت شده است.

وی علت این امر را تعامل و مشارکت بسیار خوب دستگاه‌های اجرایی و حل و فصل مسائل مربوط به اشتغال زنان، ارائه تسهیلات و حمایت از اشتغال زنان روستایی و شهری، روحیه خوب و انگیزه بالای زنان استان برای اشتغال دانست.

طهماسبی در خصوص بیمه زنان روستایی و عشایر استان نیز گفت: هم‌اکنون ۱۳ درصد کل جمعیت بیمه شده در استان را زنان روستایی و عشایری تشکیل می‌دهند که این میزان باید تا پایان سال جاری به ۲۰ درصد برسد.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی با اشاره به مصوبه هیات دولت در سال ۱۳۹۶ مبنی بر اینکه سهم زنان از تصدی پست‌های مدیریتی هر سال باید پنج درصد افزوده شودعنوان کرد:طبق این قانون باید سهم زنان در مدیریت هر استان به درپایان سال 1400 به سی درصد برسد.

وی ادامه داد: در این راستا هم‌اکنون زنان خراسان رضوی تصدی ۲۳ درصد پست‌های مدیریتی را بر عهده دارند و امیدواریم بتوانیم به زودی این میزان را به ۳۰ درصد ارتقاء دهیم.

طهماسبی با بیان اینکه جمعیت زنان استان سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است، گفت: زنان نیمی از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند بنابراین رشد، توسعه و پیشرفت اقتصادی در استان و به تبع آن در کشور با توجه به زنان و مشارکت آنان محقق می‌شود.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی افزود: ماموریت دفتر امور بانوان استانداری، ساماندهی، راهبری و نظارت بر امور فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مرتبط با زنان است و معتقدیم باور جامعه به زنان و باور زنان به خود ۲ محور اصلی موفقیت زنان در عرصه‌های مختلف است.

وی ادامه داد: بر این اساس هفت محور کاری با ۴۸ برنامه جهت پیگیری امور مربوط به زنان در استان در نظر گرفته شده که در چهار سطح استانداری، دستگاه‌های اجرایی، شهرستان‌ها و بخش خصوصی پیگیری می‌شود.

طهماسبی با اشاره به پرداخت ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به زنان استان و بهره‌مندی ۲ هزار نفر از تسهیلات ۳۰ میلیون ریالی در استان طی یکسال گذشته، گفت: همچنین در حال حاضر ۳۰۱ صندوق خرد ویژه زنان روستایی تشکیل شده که بیش از هشت هزار نفر در ۲۱۶ روستای استان در این صندوق‌ها عضو هستند و از خدمات آنها بهره می‌برند.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی بیان کرد: ۱۸۱ شهیده، جانباز و ایثارگر زن در این استان داریم که ۹۷ نفر آنان شهید از ۱۴ شهرستان استان هستند.

وی با اشاره به برگزاری برنامه‌های گرامیداشت مقام زن در این استان ادامه داد: برگزاری یادواره ویژه زنان شهید، ایثارگر و جانباز، همایش‌های گرامیداشت مقام زن، مراسم تجلیل از زنان موفق، دیدار با خانواده شهدا، برگزاری نمایشگاه‌های مجازی اشتغال و فروش محصولات بانوان از جمله برنامه‌های این هفته در استان است.

طهماسبی گفت: اهدای ۱۸۱ سری جهیزیه به نوعروسان نیازمند، فضاسازی شهری به مناسبت هفته زن و انجام تست کرونا ویژه زنان نیز از دیگر برنامه‌های این هفته است

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار