پرتاب پهپاد ضد رادار آرش از محفظه قابل حمل
کد خبر: 1034160
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004L20
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۱
در اجرای مرحله اصلی تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه عمومی سمنان برای اولین بار پهپاد انتحاری و ضد رادار آرش از محفظه قابل حمل پرتاب شد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش روابط عمومی ارتش، در تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش، علاوه بر این طرح ابتکاری که موجب ارتقای قدرت تحرک و جابه‌جایی در حین اختفا خواهد شد، عملکرد پرنده‌های عمودپرواز با قابلیت پرتاب بمب‌های سبک ترکشی نیز یا موفقیت آزمایش شد.

همچنین پهپاد‌های انتحاری برد بلند با طی مسافت ۱۴۰۰ کیلومتر از سواحل مکران هدف پیش‌بینی شده در منطقه تمرین را با موفقیت منهدم کردند. بر اساس این گزارش، به‌کارگیری کوادکوپتر‌های تاکتیکی رزمی از دیگر اهداف تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش بود که در این بخش نیز کوادکوپتر‌های نیروی زمینی ارتش با رهاسازی بمبلت‌های کوچک با موفقیت هدف سطحی خود را منهدم کردند. به‌کارگیری ریزپرنده تاکتیکی زنبور بدون خلبان برای انجام عملیات شناسایی و ارسال برخط تصاویر به مراکز کنترل و فرماندهی نیز از دیگر اقداماتی است که در این رزمایش انجام شد.

پرواز پهپاد عمود پرواز پلیکان از روی شناور‌ها

پرواز جمع پهپاد‌های شرکت کننده در رزمایش با بهره‌گیری از هوش مصنوعی نیز از دیگر اقدامات فناورانه‌ای بود که در این بخش از رزمایش انجام شد. پرواز پهپاد عمود پرواز پلیکان از روی شناور‌های نیروی دریایی ارتش در آب‌های جنوب کشور و انجام عملیات شناسایی و گشت دریایی از دیگر اقدامات انجام شده در این بخش از رزمایش بود. امیر دریادار موسوی، معاون عملیات و سخنگوی تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش با بیان اینکه برای تمام تهدیدات هوایی، زمینی و دریایی طرح‌های عملیاتی متناسب پیش‌بینی شده است، گفت: با تلاش جهادگران ارتش جمهوری اسلامی ایران مداومت پروازی پهپاد‌های انتحاری ارتش به صورت مستمر تا ۲۰۰۰ کیلومتر و با تهمیداتی ۴ هزار کیلومتر افزایش یافته است. امیر دریادار موسوی گفت: در مراحل مختلف این تمرین، داوران و تیم‌های ارزیاب قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیا و ستاد کل نیرو‌های مسلح نظارت مستقیم داشتند.

شلیک موشک الماس از پهپاد ابابیل

در ادامه مرحله نهایی این تمرین، پهپاد‌های ابابیل نیروی زمینی ارتش مجهز به موشک‌های هوابه‌زمین و نقطه‌زن الماس با موفقیت اهداف سطحی خود را مورد اصابت قرار دادند. موشک الماس که توسط متخصصان و دانشمندان جوان کشورمان طراحی و تولید شده قادر است اهداف زمینی را با دقت بسیار زیاد مورد اصابت قرار دهد. امیر موسوی، معاون عملیات ارتش در تشریح توانمندی‌های این سامانه با بیان اینکه افزایش قدرت و دقت آتش در سامانه‌های پهپادی از جمله اقداماتی است که همواره در دستور کار ارتش قرار داشته، عنوان کرد: طی سال‌های گذشته با تلاش متخصصان جوان و دانشمندان‌مان در ارتش و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح تسلیحات هوشمند برای پهپاد‌ها طراحی و تولید شده که در تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش بخشی از این تسلیحات مورد تست و ارزیابی قرار گرفته است. دریادار موسوی تأکید کرد: بخشی از تجهیزات و تسلیحات بومی نیز که اخیراً طراحی و تولید شده است نیز در این رزمایش مورد بهره‌برداری قرار گرفت که به دلیل طبقه‌بندی و ملاحظات محرمانگی فناوری‌های به‌کار گرفته شده در این تسلیحات، در وقت مقتضی ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن‌ها به سمع و نظر ملت شریف خواهد رسید. امیر موسوی با بیان اینکه این تمرینات منطبق با صحنه‌های نبرد و در شرایط کاملاً رزمی انجام می‌شود، تأکید کرد: با تکیه بر دانش جوانان مبتکر و مدیریت جهادی در ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز توان پهپادی ارتش نقطه امیدی برای مردم و عامل هراس دشمنان ایران اسلامی است.

دستاورد‌های بی‌نظیر در حوزه پهپاد

فرمانده نیروی زمینی ارتش هم در حاشیه این تمرین با تأکید بر اینکه، در نیروی زمینی ارتش دستاورد‌های بی‌نظیری در حوزه پهپاد به دست آورده‌ایم، گفت: پهپاد یک سلاح سرنوشت‌ساز است و می‌تواند در صحنه جنگ اثربخش باشد. امیر سرتیپ کیومرث حیدری، گفت: انواع پهپاد‌ها از برد ۲۰ کیلومتر تا هزار کیلومتر را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته‌ایم. پهپاد‌هایی که در نمایشگاه وجود دارند، از قابلیت‌ها رادارگریزی و درگیری با انواع اهدف و انهدام اهداف برخوردار هستند. فرمانده نیروی زمینی ارتش در ادامه گفت: انواع پهپاد‌های عمود پرواز، پهپادی که نیاز به باند دارد و نیز پهپاد‌هایی که روی خودرو لانچ بشود، در اقسام رزمی و شناسایی، همچنین با قابلیت روزپرواز و شب‌پرواز و در هر شرایط آب و هوایی در نمایشگاه دیده می‌شود.

وی افزود: در نیروی زمینی ارتش دستاورد‌های بی‌نظیری در حوزه پهپاد به دست آورده‌‍ایم. حیدری در پایان با بیان اینکه پهپاد یک سلاح سرنوشت‌ساز است و می‌تواند در صحنه جنگ اثربخش باشد و تأکید بر خودکفایی نیروی زمینی ارتش در تولید پهپاد، تصریح کرد: تمام قطعات و تجهیزاتی که در ساخت پهپاد‌ها استفاده شده از تولیدات خود نیروی زمینی ارتش است و هیچ قطعه‌ای خارج از نیروی زمینی ارتش در این پهپاد‌ها به کار گرفته نشده است.

شلیک موشک آذرخش از پهپاد کرار

عملیات رهگیری هوایی پهپاد کرار نیروی پدافند هوایی ارتش نیز بخشی از تمرین بود که توانست با موفقیت عمل کند و اهداف متخاصم را منهدم کند. در این بخش از رزمایش، پهپاد کرار با شلیک موشک هوابه‌هوای آذرخش یک هدف هوایی با سطح مقطع راداری کم و در ارتفاع بالا را با موفقیت مورد اصابت و انهدام قرار داد. تیراندازی پهپاد کرار با استفاده از محموله تیربار و انهدام اهداف متخاصم هوایی از دیگر اقدامات عملیاتی انجام شده در این بخش از تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش بود. همچنین انهدام اهداف سطحی، استحکامات و مواضع دشمن با پهپاد‌های کرار مجهز به بمب‌های ۵۰۰ پوندی MK-۸۲ نیز در این مرحله از تمرین رزم پهپادی ارتش با موفقیت انجام شد. سخنگوی تمرین رزم پهپادی ارتش با بیان اینکه پایش مداوم و مستمر مرز‌ها با استفاده از پهپاد‌های رزمی آماده عملیات، بخشی دیگر از اقدامات اجرایی در قالب تمرین رزم بزرگ پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران است، گفت: کار پایش و رصد مرز‌های کشور که حراست و پاسداری از آن‌ها بر عهده ارتش جمهوری اسلامی ایران است، امروزه به صورت کاملاً دقیق با استفاده از سامانه‌های پهپادی مجهز به انواع دوربین‌های مراقبت، شناسایی و سامانه‌های جمع آوری اطلاعات الکترونیکی انجام می‌شود. وی گفت: در این مرحله از تمرین، تعدادی از پهپاد‌های ارتش در امتداد مرز‌های زمینی، عملیات شناسایی، اهداف ثابت و متحرک را با موفقیت انجام دادند. معاون عملیات ارتش ادامه داد: امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران قادر است با بهره گیری از انواع پهپاد‌های رزمی برد بلند هرگونه تجاوز دشمن را به شدت پاسخ دهد و اهداف مورد نظر را در برد ۲۰۰۰ کیلومتری مورد هدف قرار دهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار