۲ پسرعمو آخرین قربانیان سقوط بهمن ارتفاعات شمال تهران
کد خبر: 1032945
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KiP
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
عملیات امداد در حادثه سقوط بهمن که در ارتفاعات شمال پایتخت رقم خورده بود با کشف آخرین اجساد کوهنوردان که دو پسر عمو بودند به پایان رسید. براساس گزارش پلیس تهران ۱۲‌نفر در جریان حادثه جان باخته‌اند.
سرویس حوادث جوان آنلاین: اواخر هفته گذشته گزارش‌های بسیاری درباره نامساعد بودن وضعیت هوا در ارتفاعات شمال تهران به گروه‌های کوهنورد داده شد به زعم آن روز جمعه بسیاری بدون توجه به هشدار‌ها در گروه‌های جداگانه مسیر ارتفاعات را در پیش گرفتند تا اینکه خبر رسید به علت شدت بارش‌برف حادثه سقوط بهمن رقم خورده و بیش از یکصد کوهنورد گرفتار شده‌اند. پس از آن تیم‌های گسترده امداد و نجات خود را به محل رسانده و عملیات امداد را در دستور کار خود قرار دادند. امدادگران به رغم نامساعد بودن شرایط جوی در ارتفاعات موفق شدند بسیاری از افراد گرفتار شده را نجات دهند. عملیات نجات، اما در برخی مناطق نجات بخش نبود و پیکر‌های بی‌جان بود که از میان انبوه برف خارج می‌شد. آخرین آمار قربانیان حادثه تا پایان روز شنبه به هشت نفر رسیده بود و روز گذشته با تأیید اضافه شدن چهار قربانی دیگر به لیست جان باختگان این رقم به ۱۲‌نفر رسید. سرهنگ محمد مقدسی، رئیس پلیس کوهستان گفت که از روز شنبه مأموران یگان کوهستان پلیس پایتخت به همراه سایر دستگاه‌های امدادی برای پیدا کردن کوهنوردانی که بر اساس اعلام خانواده‌هایشان از هنگام ریزش بهمن ناپدید شده بودند راهی مجموعه توچال و دیگر ارتفاعات شمالی تهران شدند. وی ادامه داد: دو روز قبل موقعیت آخرین کوهنوردان ناپدید شده که دو نفر بودند و در دارآباد ناپدید شده بودند، پیدا شد، اما با توجه به تاریک شدن و سردی بیش از حد هوا عملیات جست‌وجو به روز یک‌شنبه موکول شد و مأموران یگان پلیس کوهستان برای کشف اجساد راهی ارتفاعات دارآباد شدند و پیکر دو کوهنورد را کشف کردند. وی ادامه داد: این دو کوهنورد افسل ثابت قدم ۳۷ ساله و مهدی ثابت قدم ۲۴ ساله پسرعمو هستند.

چرایی حادثه

با پایان عملیات چرایی وقوع این حادثه مورد پرسش قرار گرفته است و بسیاری از متولیان بی‌توجهی کوهنوردان به هشدار‌های داده شده را دلیل وقوع این حادثه اعلام کرده‌اند. کریم همتی، رئیس جمعیت هلال‌احمر هم درباره اینکه چرا فقط مردم به عنوان مقصر معرفی شده و اشاره‌ای به سهم دستگاه‌هایی که به رغم اعلام هشدار برای تعطیلی حاضر به پایان فعالیت خود نمی‌شوند، گفت: ما تنها یکی از دستگاه‌ها و بخش‌های مدیریت بحران هستیم و متولی اصلی سازمان مدیریت بحران کشور است. در این زمینه باید این سازمان دستگاه‌هایی را که تخلف کرده است، شناسایی و معرفی کرده و به این موضوع رسیدگی کنند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰‌نفر روز جمعه از این منطقه نجات داده شدند، گفت: هلال احمر به عنوان متولی جست‌وجوی این حادثه بوده و سازمان‌ها و نهاد‌هایی نظیر فدراسیون کوهنوردی در بخش‌هایی از عملیات به ما کمک کرده و به هیچ عنوان متولی این موضوع نیستند. همتی در عین حال گفت: البته نه هلال احمر نه آتش نشانی نه اورژانس به دنبال نام و نشان از بحران‌ها نیستند و به هدفشان که خدمت به مردم و نجات جان آنهاست عمل می‌کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار