کرونا می‌تواند وارد مغز شود!
کد خبر: 1032344
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KYi
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱
محققان دریافتند که پروتئین سنبله‌ای که اغلب به عنوان بازو‌های قرمز ویروس نشان داده می‌شود، می‌تواند از سد مغز-خون در موش عبور کند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: پروتئین‌های سنبله به تنهایی می‌توانند باعث ایجاد ابهام در مغز شوند. از آنجا که پروتئین سنبله وارد مغز می‌شود، ویروس نیز احتمالاً به مغز منتقل می‌شود.

شواهد متعددی نشان داده اند که افراد مبتلا به کووید ۱۹ دچار مشکلات شناختی نظیر سردرگمی و احساس خستگی می‌شوند. محققان دریافتند کروناویروس همانند بسیاری از ویروس‌های دیگر، می‌تواند وارد مغز شود.

پروتئین سنبله که اغلب به آن پروتئین S ۱ گفته می‌شود، تعیین می‌کند که ویروس به کدام سلول وارد شود.

«ویلیام بنکس»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، در این باره می‌گوید: «پروتئین‌های پیونددهنده مانند S ۱ معمولاً به دلیل جدا شدن از ویروس و ایجاد التهاب، به خودی خود باعث آسیب می‌شوند. پروتیئن S ۱ احتمالاً موجب آزادشدن سیتوکین‌ها و محصولات التهابی در مغز می‌شود.»

در چرخه علوم، به التهاب شدید ناشی از عفونت کووید ۱۹، توفان سیتوکینی گفته می‌شود. در این حالت، سیستم ایمنی به منظور نابودی ویروس، بیش از حد فعالیت می‌کند. فرد آلوده به ویروس دچار مشکلات شناختی و احساس خستگی و کسالت می‌شود.

تیم تحقیق قبلاً این واکنش را در مورد ویروس HIV مشاهده کرده بود.

به گفته بنکس، «پروتئین S ۱ در کروناویروس و پروتئین gp ۱۲۰ در HIV-۱ عملکرد مشابهی دارند. هر دو از جنس گلیکوپروتئین‌ها هستند، پروتئین‌هایی که قند‌های زیادی روی خود دارند. هر دو این پروتئین‌ها همانند دست و بازو ویروس‌های خود عمل می‌کنند و به سایر گیرنده‌ها می‌چسبند. هر دو از سد مغز-خون عبور می‌کنند و S ۱ مانند gp ۱۲۰ احتمالاً برای بافت‌های مغزی سمی است.»
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار