جایزه ویژه سینما‌حقیقت برای تبیین نقش سردار سلیمانی
کد خبر: 1029751
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Jst
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۷
نشست جشنواره «سینما‌حقیقت» برگزار شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی «سینما‌حقیقت» از اهدای جایزه ویژه به بهترین مستند با موضوع تبیین نقش سردار سلیمانی خبر داد.
محمدصادق عابدینی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: محمد حمیدی‌مقدم در نشست رسانه‌ای جشنواره مستند ایران «سینما‌حقیقت»، گفت: با توجه به مسائلی که در سال گذشته و امسال رخ داد، یک جایزه ویژه برای بهترین فیلم مستند در زمینه تبیین نقش سردار حاج قاسم سلیمانی اهدا خواهد شد. در بخش بین‌الملل هم اتفاق جدیدی را شاهدیم. دوستان من موفق شدند با بزرگان سینمای مستند دنیا ارتباط بگیرند و در این زمینه کارگاه‌های آموزشی جذابی را خواهیم داشت. حمیدی‌مقدم با اشاره به شرایط ویژه امسال گفت: از انتهای سال گذشته تا امروز که با مسئله کرونا درگیر هستیم، خیلی از جشنواره‌ها تعطیل شد ولی با گذشت چند ماه جشنواره‌های بزرگ سینما بر این شدند که زندگی باید ادامه پیدا کند، سینما همچنان زنده است و جشنواره‌ها باید برگزار شوند.

دبیر چهاردهمین جشنواره «سینما‌حقیقت» ادامه داد: رویداد‌های بزرگ دنیا را رصد کردیم و تصمیم گرفتیم جشنواره را برگزار کنیم و سراغ تجربه تازه برویم. با تصمیمی که در سازمان سینمایی شکل گرفت، قرار شد سامانه‌های جامع به این سمت حرکت کنند. جشنواره کودک در این مسیر پیشتاز بود و جشنواره سینما‌حقیقت هم بر اساس برگزاری به صورت کاملاً اینترنتی شکل گرفت.

وی تأکید کرد: با توجه به شرایط سخت تولید ما انتظار نداشتیم آثاری به دبیرخانه ارسال شود ولی وقتی با تأخیر فراخوان دادیم، با افزایش ۳ تا ۴ درصدی ارسال آثار مواجه شدیم. بعد از این اتفاق و ثبت‌نام فیلم‌ها قرار شد شورا‌های انتخاب کارشان را شروع کنند. شهنام صفاجو، مدیر روابط عمومی جشنواره سینماحقیقت در پاسخ به «جوان» درباره هزینه برگزاری آنلاین جشنواره، گفت: هر بخش از مجموعه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در زمینه تولید انیمیشن، سینمایی و تولیدات مختلف بودجه مستقل دارد و به واسطه موضوع مورد بحث هزینه می‌شود. برگزار نکردن جشنواره نمی‌توانست بودجه را به بخش‌های دیگر تزریق کند.
حمیدی‌مقدم نیز در پاسخ به «جوان» گفت: با توجه به عملکرد شفاف سازمان سینمایی، چیزی حدود ۳میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان بودجه سال گذشته بود که با توجه به تورم، در این دوره افزایش خواهیم داشت. ما هزینه‌هایی در حوزه محتواسازی و برنامه‌سازی‌های تلویزیونی و سامانه‌های برخط داریم. تا الان اسپانسری نداریم، اما حامیانی هستند که در کار‌های اجرایی همراه ما هستند، مانند همین چهار سامانه برخط که بخشی از پشتیبانی لجستیکی را بر عهده دارند و جزو حامیان مستتر جشنواره محسوب می‌شوند. وی در ادامه درباره سازوکار اهدای جایزه بهترین مستند از نگاه مخاطبان جشنواره در این دوره گفت: نگاه مردمی کار متفاوتی است. کلاً بهترین فیلم از نگاه تماشاگران ربطی به جشنواره‌ها ندارد، امری است که توسط نمایندگان خانه سینما انجام می‌شود و متولی این امر صنف مستندسازان است و به این فکر می‌کنند که آن را به چه شکل پیش ببرند و تلاش می‌کنند این بخش را امسال داشته باشیم.

حمیدی‌مقدم در پاسخ به سؤالی با موضوع حمایت از ساخت مستند با محوریت کرونا، گفت: در مورد سوژه‌هایی از این دست اول باید شرایط تحلیل شود و فیلمساز باید تحقیق و سوژه را برای خود کند. برخی فیلمسازان معتقد بودند باید با تأمل به سمت این موضوع رفت ولی برخی دیگر می‌گفتند ثبت سند از دست می‌رود. نگاه ما در «سینماحقیقت» یک نگاه همه‌جانبه است و همه آثاری را که دارای شرایط فرمی و محتوایی بودند، انتخاب کردند. دبیر جشنواره درباره زمان برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره سینما‌حقیقت، توضیح داد: قرار ما این بود که طبق زمانبندی ۱۸ تا ۲۵ آذرماه جشنواره را برگزار کنیم ولی با توجه به شرایطی که پیش آمد و شهر تهران در شرایط قرمز قرار دارد، تصمیم گرفتیم جشنواره را هشت روز با تأخیر شروع کنیم و خدمات را به صورت بی‌نقص ارائه دهیم. از ۲۵ آذر تا دوم دی جشنواره برگزار می‌شود و دوم دی مراسم اختتامیه خواهد بود. همین تأخیر هشت روزه برای این بود که دوستان کارهایشان را بهتر انجام بدهند و این وقت را دادیم که دوستان فیلمساز هم آثارشان را ارائه دهند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار