چه ميزان كالاي موجود در گمركات امكان ترخيص دارد
کد خبر: 1026395
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J0l
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۵
در حالی به دنبال مصوبات اخیر برای تسهیل ترخیص کالا‌های دپو شده در گمرک و بنادر، ترخیص این کالا‌ها در دستور کار قرار گرفته است که طبق اعلام معاون فنی گمرک، در حال حاضر حدود ۳ /۷ میلیون تن کالای اساسی و غیراساسی و همچنین ۹۹ هزار کانتینر در گمرکات و بنادر موجود است و امکان ترخیص حدود ۶۰ درصدی کالا‌های اساسی و ۷۰ درصدی کالا‌های تولیدی فراهم است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، طی مدت اخیر و با توجه به اهمیت ترخیص کالا‌های دپو شده در گمرک و بنادر، مصوباتی در راستای تسهیل ترخیص این کالا‌ها صادر شد که بعد از ابلاغ آن به دستگاه‌های مربوطه از روز (۱۸ آبان‌ماه) صاحبان کالا می‌توانند در چارچوب ضوابط تعیین شده نسبت به ترخیص کالای خود اقدام کنند.

اما اینکه در آستانه ترخیص کالا‌های موجود در گمرک و بنادر چه میزان کالای دپو شده وجود دارد، گزارشی است که مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک در گفتگو با ایسنا آن را تشریح کرد. طبق اعلام معاون فنی گمرک، در حال حاضر میزان موجودی کالا‌های غیرکانتینری به ۷ میلیون و ۳۵۱ هزار تن می‌رسد که ۳ میلیون و ۹۳۴ هزار تن آن را کالا‌های اساسی و مابقی را کالا‌های غیراساسی تشکیل می‌دهد که تا ۸۰ درصد آن شامل مواد اولیه و ماشین‌آلات خطوط تولید است. همچنین ۹۹ هزار و ۲۹۴ کانتینر (TEU) نیز در گمرک و بنادر موجود است که تعداد کانتینر‌های پر وارداتی به بیش از ۳۵ هزار باکس می‌رسد.

چگونگی ترخیص فوری کالا‌های دپو شده

با ابلاغ مصوبات اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و ستاد تنظیم بازار برای رفع موانع ترخیص کالا که در اهم آن حل و فصل مشکلات ارزی قرار داشت، معاون فنی گمرک معتقد است که امکان ترخیص حدود ۶۰ درصدی کالا‌های اساسی و ۷۰ درصدی کالا‌های تولیدی فراهم شده است.

این در حالی است که طی مصوباتی مقرر شد که بانک مرکزی تأمین ارز ترجیحی کالا‌های اساسی فاقد اسناد مالکیت با اولویت اعلامی وزارت صمت را انجام دهد. همچنین بانک مرکزی نسبت به صدور اعلامیه تأمین ارز برای کالا‌های اساسی اعتباری با تعهد سه ماهه از زمان ترخیص کالا از گمرک (جهت تأمین ارز ترجیحی) اقدام کند. از سوی دیگر کالا‌های اساسی و کالا‌های ضروری مورد نیاز واحد‌های تولیدی با تشخیص و اعلام وزارت صمت (دارای قبض انبار تا آبان‌ماه ۹۹)، بدون الزام به کدرهگیری بانک مرکزی از گمرکات ترخیص می‌شوند، به گونه‌ای که از تاریخ ۱۰آبان‌ماه به بعد واردکنندگان بتوانند از رویه‌های بانکی (ارز نیما) واردات در مقابل صادرات (خود و غیر)، برای پروانه‌های صادراتی سال ۱۳۹۸ به بعد ارز اشخاص از طریق سامانه جامع تجارت (کنترل توسط صمت و بانک مرکزی) استفاده کنند.

همچنین گمرک ایران نسبت به ترخیص درصدی کالا‌های اساسی و نهاده‌های تولید (ردیف تعرفه و اولویت توسط صمت اعلام می‌شود) تا سقف ۹۰ درصد که در صف «تخصیص» یا «تأمین» ارز بانکی باشند، اقدام کند و از سویی چنانچه ردیف تعرفه مندرج در ثبت سفارش کالا با استنباط گمرک تغییر کند، مشروط بر اینکه شرح تجاری کالا تغییر نکند و ردیف تعرفه استنباطی گمرک، جزو ردیف تعرفه کالا‌های ممنوعه (گروه ۴) یا اولویت ارزی غیرفعال (گروه ۲۷) یا ردیف تعرفه کالا‌های دارای تولید مشابه داخلی نباشد، در خصوص اقلام گروه‌های یک، ۲۱،۲۲،۲۳ و ۲۴ نیازی به اصلاح ثبت سفارش وزارت صمت نخواهد بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار